Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Костянтин Суський

А в Україні можлива успішна реформа МВС?

Автор: , 19.08.2013, 10:30:36
Автор Костянтин Суський

Костянтин Суський

все статьи автора

Врадіївські події продемонстрували українцям сутність проблем правоохоронної системи. Сьогоднішня влада, звісно, не піде на реальну реформу – на носі вибори. А реальна реформа – це децентралізація та демілітаризація структури МВС та жорстка кадрова політика, як мінімум. Приведемо деякі приклади успішних реформ МВС в різних країнах.

США

Кадрову ротацію поліції провели ще в 1884 році, коли з’ясували, що власники будинків розпусти та казино платили офіцерам за те, що вони закривали очі на нелегальний бізнес. В середині 20 ст. поліція в США була в критичному стані. В 1970 році комісія конгресу по розслідуванню корупції в поліції викриває факти корупції, торгівлі посадами, зближення поліцейських з злочинцями.
Що зроблено?
Органи поліції децентралізовані за територіальною ознакою. Повноваження чітко розділені між рівнями: це федеральний рівень, поліція штату та муніципальні підрозділи. Ці рівні незалежні один від одного. Це відкидає можливість формування корупційних вертикалей.
В кожному поліцейському департаменті створені відділи внутрішнього контролю, де йде постійна ротація кадрів, це зроблено для того, що співробітники не заводили зв’язки.
Щоб стати поліцейським в США, треба відповідати спеціальним вимогам, мати чисту біографію і закінчити поліцейську академію. Щоб вирости до посади детектива, треба проробити патрульним не менше 3 років і пройти успішно іспити. Для наступного підвищення вимоги не менш сурові.
До змін в самій роботі поліції було додано також підвищення зарплати поліції. Зараз рядовий поліцейський в різних штатах заробляє від 40 до 90 тисяч доларів.
Результат: в 2008 році за даними соцопитувань, поліцейським в США довіряє 73 % американців.

Грузія

Грузія до Саакашвілі займала одне з перших місць в світі по рівню корупції в органах влади. МВС Грузії реально нічого не могло вдіяти з злочинністю.
Що зроблено?
В 2004 році були відправлені у відставку керівники всіх силових структур Грузії. З органів МВС звільнено 15 тис. поліцейських – це склад всього грузинського ДАЇ. 3 місяці країна була без автоінспекції. Новий штат набраний практично з нуля. Мінімізований контакт патрульного з водієм. Усюди встановлені камери спостереження, які фіксують порушення, водію надсилають запрошення відвідати сайт поліції, де він може ознайомитись з записом порушення та оплатити штраф. Серед детективів та оперативників теж зберегли посади лише 5% поліцейських. Зарплату поліції збільшили в 10 разів ( приблизно 700 $, слідчий – біля 2000 $, а середня зарплата по країні біля 200$). Конкурс на місце поліцейського складає 50 чоловік.
Результат: за даними опитувань, в 2011 році поліції довіряло 87% громадян Грузії.

Польща

До 1989 року поліція Польщі була сформована з воєнізованих загонів Польської об’єднаної робочої партії. В 1987 році довіра поліції складала 23%. Реформа поліції проводилася на початку 90-х років.
Що зроблено?
Проведена демілітаризація поліції, люстрація та омолодження кадрів, залишилися одиниці серед довго працюючих поліцейських. 65% службовців – люди до 40 років, отримати підвищення можна лише після 3 років роботи на вулиці. Корупція при прийомі на роботу фактично відсутня. Прізвище кандидата ніхто не знає, йому дають штрих-код, це позбавляє можливості підтасовки за критерієм «кум, брат, сват». Існує «поліція в поліції», яка підпорядковується керівнику МВС та контролює роботу поліцейських. Посилено громадський контроль: правозахисники в будь-який час можуть перевірити камери попереднього затримання, як там поводяться з людьми. Збільшена заробітна плата: старший офіцер – 3500 євро, дільничний – 2000 євро, патрульний 500 євро.
Результат: в 2000 році рівень довіри поліції в Польщі складав 72%

Японія

Перша реформа відбулася в 1874 році – її провів імператор Мейдзі за прикладом французької поліції. Нова система була жорстко централізована і мала широкі повноваження. Після другої світової війни стара поліція була розформована, нова структура формувалася під контролем американської адміністрації на протязі десятка років.
Що зроблено?
Сьогодні система поліції в Японії побудована на мережі управлінь, які розміщені в кожній префектурі і мають широкі оперативні повноваження, але вони повністю підзвітні Національному поліцейському управлінню. Управління поліції префектур забезпечують чергування патрульної служби, безпеку на дорогах, роботу кримінальної поліції. Збільшена кількість патрульних вони складають 40% від загальної кількості поліцейських.
Результат: японська поліцейська система, навіть враховуючи її централізацію, дуже ефективна. Відсоток розкриття вбивств (96-97%) в Японії є найвищим у світі.
Як бачимо, прикладів успішних реформ в силових структурах вистачає, справа в тому, щоб наші можновладці взяли і використали досвід інших країн. Але стає зрозумілим те, що система української міліції дійсно вимагає реформи та змін.


Костянтин Суський | 19.08.2013 | Переглядів: 7945 | МВС, реформи
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Читайте також на цю тему:

Коментарів: 0