Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Місто, Україна

Тетеревская земельная афера

Автор: Петро Тарасюк, газета Интерес, 13.11.2009, 14:45:46
Журналісти вже розповідали про кілька фактів протизаконного розподілу, розпродажу і захоплення ділянок землі у приміській зоні Житомира швидко розбагатілими "новоукраїнцями".

І про те, що в торгах з ними за це природне багатство місцеві владці й чиновники вдаються до грубих порушень земельного законодавства, зловживань службовим становищем. Та до редакції газети надходять все нові сигнали, які засвідчують, що дерибан землі не припиняється.

Самочинство в с. Кам'янка Нещодавно до редакції "Інтересу" надійшов лист з села Кам’янка Житомирського району. В ньому читаємо: "Ми, молодь села Кам’янка, просимо вас розібратися чому, з чийого дозволу якийсь житель Житомира намірився у водоохоронній зоні будувати будинок біля озера, яке знаходиться за церквою, на місці нашого літнього відпочинку. Ще у травні цього року Житомирське обласне телебачення знімало збори пайовиків СТОВ "Кам’янське”, на яких бурхливо обговорювалося питання розподілу землі, проте не показало наші лозунги-звернення до сільського голови Залезінського повернути громаді села угіддя, які без згоди мешканців села Кам'янка незаконно продано невідомим особам з Житомира (пляж, сільський вигін худоби, проходи до ставка й річки). Написали заяви до правоохоронних органів.

Прокурор Житомирського району С.М. Костюк дав ось яку довгу, та важко зрозумілу відповідь: "29.05.2009 року прокуратура Житомирського району направила до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області доручення про проведення перевірки факту самовільного захоплення та використання прибережної смуги навколо ставка в с. Кам'янка. На виконання вказаного доручення спеціалісти інспекції здійснили виїзд на місце та виявили, що огорожу встановлено гр. В.В. Водерацьким, якому згідно з державним актом на право власності належить земельна ділянка загальною площею 0,0655 га, розташована по вул. Тинюкова в с. Кам'янка.

Вказана земельна ділянка передана у власність В.В. Водерацькому на підставі рішення 19 сесії 5 скликання Камянської сільської ради від 09.12.2008 року для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Під час проведення перевірки спеціалісти інспекції виявили відсутність 5 межових знаків, що мали б вказувати на чіткі межі земельної ділянки. Враховуючи даний факт та складну конфігурацію земельної ділянки, встановити межі переданої у власність земельної ділянки, а також факт самовільного зайняття частини прибережної смуги з боку власника земельної ділянки не було можливості. У зв'язку з цим 18.05.09 р. спеціалісти інспекції склали акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, а також внесено припис гр. В.В. Водерацькому, яким останнього зобов'язано усунути виявлені недоліки. Після виконання вимог припису спеціалістами інспекції буде проведено повторну перевірку додержання земельного законодавства вказаним громадянином”.

"Хіба могли проголосувати депутати Кам’янської сільської ради й прийняти рішення на 19 сесії 5 скликання про те, щоб виділити 6,5 соток землі у водоохоронній зоні пляжу? Чому ж прокуратура не вказала, а хто "прихватив” землю біля тракторного стану, продовольчого магазину в центрі села?" – запитують вже в своєму листі до редакції мешканці с. Кам'янки.

Відповіді на них вирішили почути кореспонденти газети. Але зустрітися з сільським головою Миколою Зелінським не вдалося. У селі сказали, що він уникає зустрічі з представниками преси. Поспілкувалися з кількома депутатами Кам’янської сільської ради. Сергій Халімовський повідомив наступне: "Я був присутній на всіх сесійних засіданнях Кам’янської сільської ради. Питання про виділення земельної ділянки комусь на березі місцевого ставка не ставилося, рішення щодо виділення землі не приймалися. Я особисто звернувся з депутатським запитом до прокуратури Житомирського району, і був шокований відповіддю з цієї правоохоронної установи. Вважаю, що той документ написаний зі слів нашого сільського голови Миколи Залезінського. На той час я був членом земельної комісії сільської ради, і вона не розглядала це питання". Сказане Сергієм Халімовським підтвердили депутати Кам’янської сільської ради Анатолій Никитюк, Олександр Поляков.

Останній додав:

"Я особисто виїздив на ставок, і побачив, що стоять кілки огорожі аж до самої дамби. Це збентежило мене. Порадив господареві зняти ту огорожу. Він зняв три її секції біля дамби, а решту залишив. Дітям немає кудою зайти до ставка, щоб покупатись. В них фактично вкрали пляж. А з іншого боку ставка теж загребли землю, взяли в оренду. Ми вимагаємо надіслати комісію з екологічних питань Житомирської районної адміністрації і прокуратури".

Зустрілися й з секретарем Кам’янської сільської ради Іриною Прощерук. Вона розповіла:

"Я вже багато років пропрацювала в сільській раді, але за моєї пам’яті ніхто земельної ділянки біля ставка не виділяв. Мешканці села Кам’янка обурені тим, що у водоохоронній зоні забрали дитячий пляж і загородили прохід. Люди пишуть листи у вищі установи. Приїздили працівники прокуратури, але цього питання ніхто позитивно не вирішує".

"У нашому селі немає місця відпочинку, вигону худоби біля магазину. Заблоковано прохід до річки Кам'янка за тракторним станом. Там невідома особа викопала глибоку копанку. Землі загального користування захоплені мафіозними структурами. Чужинці роблять селян безправними туземцями у своїй предковічній сторонці", - сказав депутат попереднього скликання сільсьради Д.М. Шилюк і поставив запитання:

 "Яка державна влада, якого рівня захистить права простого смертного жителя нашого села? Чому нас, місцевих жителів роблять безправними і віддають землю чужинцям?" Авторам цієї публікації прокурор Житомирського району С.М. Костюк повідомив, що матеріали про порушення земельного законодавства в селі Кам'янка передані міжрайонній природоохоронній прокуратурі області. Але її прокурор С.М. Кока заявив: "Таких матеріалів в нас немає".

То надходили вони чи ні, а якщо були, то куди ділися? Афера в с. Тетерівка 29 березня 2006 року Тетерівська сільська рада Житомирського району уклала з приватним підприємством "Фірма SKF” договір куплі-продажу земельної ділянки площею 15 гектарів всього за 600152 гривні. Новий сільський голова М. Мельничук звернув увагу на те, що такий великий, вигідний для забудови масив землі за його попередника М. Тимошенка було продано за надто низькою ціною, і звернувся до експертів. Вони визначили реальну ринкову вартість цієї землі: 5 мільйонів 645,4 тисячі гривень. З ініціативи М. Мельничука Тетерівська сільська рада звернулася до прокуратури Житомирської області з поданням, щоб ця установа допомогла в судовому порядку визнати недійсним цей договір купівлі-продажу означеної земельної площі.

Через рік (28 березня 2007 р.) науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при УМВС України в Житомирській області зробив ось такий висновок про вартість оцінюваного майна – земельної ділянки площею 15 гектарів с. Тетерівка Житомирського району:

"Відповісти на поставлені запитання не представляється можливим по причині того, що відтиск печатки "Для експертиз” підприємства "Автолюбитель” м. Житомира є підробленим за допомогою кольорової копіювально-множильної техніки, струйного принтера. Підпис про вартість оцінюваного майна – земельної ділянки площею 15,0341 га в с. Тетерівка Житомирського району від ім. гр. Біленького В.Г., виконаний ймовірно не гр. Біленьким В.Г., а іншою особою. Підпис виконаний у висновку суб’єкта оціночної діяльності про вартість оцінюваного майна – земельної ділянки площею 15,0341 га в с. Тетерівка від імені гр. Дитинченка А.В., виконаний ймовірно не гр. Дитинченком А.В., а іншою особою”.

Директор підприємства "Автолюбитель” В.Г. Біленький у свою чергу 20 березня 2007 року написав наступне:

"Підприємство "Автолюбитель” від власника земельної ділянки пл. 15,0341 га Тетерівської сільської ради заяви на виконання землеоціночної роботи не отримувало, договір на виконання такої роботи не оформлявся, відповідно ніколи оціночної роботи ринкової вартості цієї земельної ділянки не проводило”. У судовому провадженні довелося побачити ось який висновок: "Зміст не відповідає дійсності, підписи в зазначеному договорі підроблено, шрифт та текст не відповідає оригіналу. Є інші підробки". Ще у червні 2006 року за розслідування цієї справи взялися правоохоронні органи області та Житомирського району.

Заступник начальника управління з боротьби з організованою злочинністю УМВС України в області О.І. Луцков 17 квітня 2007 року на запит депутатів Тетерівської сільської ради дав наступну відповідь:

"У ході перевірки встановлено, що представники ПП "Фірма SKF” підробили висновок суб’єкта оціночної діяльності підприємства "Автолюбитель” про вартість оцінюваного майна (земельної ділянки) та використали підроблений висновок під час укладання договору ВСР №788225 купівлі-продажу земельної ділянки площею 15,0341 га, який нотаріально оформлено 29.03.2006 р. у приватного нотаріуса С.Л. Демецької. 02.04.2007 року порушено кримінальну справу за фактом підроблення та використання представниками ПП "Фірма SKF” завідомо підроблених документів під час оформлення договору купівлі-продажу земельної ділянки (ст. 358 ч.І КК України)”.

Житомирський міжрайонний природоохоронний прокурор, молодший радник юстиції Сергій Кока 31 січня 2008 року порушив кримінальну справу за фактом незаконного продажу земельної ділянки приватному підприємству ПП "Фірма SKF”, службового підроблення та зловживання службовим становищем. 13 листопада 2007 року Господарський суд Житомирської області за позовом першого заступника прокурора Житомирської області А.І. Чумаченка визнав недійсним договір між Тетерівською сільрадою, яку представляв її голова М.О. Тимошенко, про продаж ПП "Фірма SKF” (директор О.Б.Вакс) земельної ділянки площею 15,0341 га, що розташована в с. Тетерівка Житомирського району.

Але ще до рішення суду, 11 липня 2006 року ця земельна ділянка була перепродана на підставі договору між приватним підприємством "Фірма SKF” приватному підприємству "Канпол і К”. І зрозуміло з якою метою. Щоб унеможливити повернення земельної ділянки Тетерівській сільській раді та ще й на цій продажі непогано заробити. То чому не притягнуто до відповідальності головного ініціатора цієї афери - колишнього сільського голову Тетерівки М. Тимошенка, який своїм підписом скріпив договір про неправомірний продаж приватному підприємству "Фірма SKF” 15 гектарів землі за суму у дев’ять разів меншу її вартості? Згідно з висновком ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” ринкова вартість цієї земельної ділянки становить 5 млн 622 тис 980 грн (ділянка №1) та 22601 грн (ділянка №2). Тобто, комбінатори занизили вартість усієї цієї землі аж на 5 млн 044 тис. 217 гривень. За два з половиною роки відбулася ціла серія судів.

 17 квітня 2008 року Апеляційний суд задовольнив подання прокурора Житомирської області. Вищий господарський суд України 8 липня 2008 року підтвердив право витребувати земельну ділянку з чужого незаконного володіння, визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, який укладено між комерційними структурами. Та 8 жовтня 2008 року Господарський суд Житомирської області прийняв вигідне для покупців рішення.

А 24 березня 2009 року Житомирський апеляційний господарський суд виніс постанову:

"Апеляційне подання першого заступника прокурора Житомирської області задовольнити. Скасувати рішення господарського суду Житомирської області від 8 жовтня 2008 року, прийняти нове рішення про задоволення позову. Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 15,0341 га. Зобов’язати приватне підприємство "Канпол і К” повернути приватному підприємству "Фірма SKF” земельну ділянку, і зобов’язати приватне підприємство "Фірма SKF” повернути Тетерівській сільській раді земельну ділянку площею 15,0341 га. А також забов’язати Тетерівську сільську раду повернути приватному підприємству "Фірмі SKF” 600152 грн, сплачених на виконання вимог вищевказаного договору”.

Цій Тетерівській земельній афері зрештою дано правову оцінку. Та постає резонне запитання: чи притягнуть її організаторів і виконавців до кримінальної відповідальності? А до неї причетні спритні комерційники і відповідальні працівники місцевої влади.
Автор: Петро Тарасюк, газета Интерес, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info
Місто | 13.11.2009 | Переглядів: 14527
Коментарів: 0