Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Если вы недовольны ЖЭКом переходите на ОСББ

Автор: Володимир Петрів, газета Місто, 19.05.2010, 13:25:58
ХТО В БУДИНКУ ГОСПОДАР?

Якщо у вашому будинку нерегулярно прибирають, у підвалі тече вода, дах потребує ремонту, і вам набридло платити в жек за такі комунальні послуги, беріть ініціативу у власні руки і створюйте ОСББ (об'єд'нання співвласників багатоквартирних будинків).

Мешканці 39 будинків Житомира вже давно забули про сварки з жеківцями, про брудні під'їзди, про темні сходові клітки і поламані ліфти - у цих будинках створено об'єднання співвласників.

І хоча створення ОСББ - справа непроста, зате вигідна. Практика показує, що об'єд'нання співвласників - чи не єдиний варіант наведення порядку у будинку.

- Дехто думає, що в ОСББ треба самим брати мітли і прибирати сміття. Стереотип, що ці об'єднання - заміна жеків, збиває багатьох з толку, - розповідає Олександр Круківський, начальник управління муніципального розвитку міської ради. - ОСББ є неприбутковою юридичною особою, що представляє в одному лиці хазяїна будинку і розпоряджається спільним майном. За радянських часів держава володіла і опікувалася будинками. Тепер вони є приватною співвласністю, тому мешканці-власники квартир можуть і мають самі утримувати їх. Для більшості членів ОСББ "вся робота" в об'єднанні складається з присутності раз у рік на загальних зборах, затвердженні звіту управителя та плану утримання будинку на наступний рік.

Після створення ОСББ мешканці можуть обирати варіанти: залишитися на обслуговуванні жека - і просто збирати гроші, скажімо, на капремонт чи дитмайданчик. Або - відмовитися від його послуг і користуватись за угодою лише окремими послугами жека. Як показує практика, після цього жителі сплачують менше коштів за тепло й гарячу воду.

Великий плюс ОСББ - у домі є конкретний господар, котрий зацікавлений в збереженні коштів.

Ще одна перевага об'єднання - впровадження демократичних засад в будинку. Скажімо, більшість захотіла збудувати дитячий або спортивний майданчик і зібрати на це кошти. Меншість має підкоритися такому рішенню і внести свій вклад у проект. Хто не хоче - ОСББ може змусити це зробити через суд. Якщо людина не має коштів, то може "відпрацювати" їх, наприклад, привівши до ладу клумби у дворі або виконати іншу роботу з благоустрою.

Усе нове, звичайно, лякає, але результат говорить сам за себе: ОСББ рятує своїх членів від багатьох неприємностей, перед якими жителі звичайних будинків просто беззахисні, але для цього мешканцям треба відчути себе не тільки власником квартири, а й господарем всього будинку.


ДОКИ ГРІМ НЕ ГРИМНЕ…

Мешканці будинку на вул. Космонавтів,28 вже давно забули про неприбрані сходи, обдерті стіни та фасад помешкання. У них перед будинком доглянутий газон, на сходовій клітині вази з квітами, а ввечері світить світло.

Вже кілька років тому вони відокремились від жеку і самостійно господарюють у будинку. За кошти від квартирної плати, яка раніше йшла у жек, замінили усі мережі та сходові клітини, міська влада виділила з бюджету більше 48 тисяч гривень на ремонт даху. Їм не байдуже, у якому будинку жити і куди витрачають їхні ж кошти. Тепер вони самі вирішують, на що витрачати квартплату і її розмір. А ще мешканці з будинку мають додаткову роботу - двірника, прибиральниці, бухгалтера, паспортиста і отримують заробітну плату.

- Все почалося з пожежі у підвалі нашого будинку, яка завдала чималої шкоди, - говорить голова ОСББ будинку №28 на вул. Космонавтів Віктор Гурківський (на фото). - ЖБК "Космос", у складі якого ми знаходились, відмовив нам у наданні хоч якоїсь допомоги, ось тоді і змушені ми були скидатись на ремонт "усім миром", а згодом й остаточно зрозуміли, що "врятування потопаючого - справа рук самого потопаючого".

Господарі усіх 90 квартир, що нараховуються у нашому будинку, одностайно підтримали ініціативу створення ОСББ, і з 2007 року ми самі є повноправними господарями у власному домі.

- Люди всі задоволені і справно платять, бо є за що платити, - приєднується до нашої розмови з Анатолієм Гурківським найстарша мешканка будинку 85-річна Марія Леонтіївна. - Не можна навіть порівнювати тієї ситуації, яка була, коли нас обслуговував ЖБК, і нинішньої: гроші платили, а допомоги не було жодної. Нині ж у будинку повністю замінили стояки, поставили в кожній квартирі нові крани, замінили каналізацію, і це при тому, що 92% мешканців нашого будинку такі, як і я, пенсіонери, які живуть на мінімальну пенсію.

- Буквально днями зрізали старі дерева і одразу ж насадили нові - дуба та канадського клена. Розбили клумби з квітами, та що там казати, ви все бачите самі, - не без гордості зауважує Марія Леонтіївна.

- Знаєте, - підсумовує нашу розмову Віктор Гурківський, - нині ОСББ - єдиний спосіб для власників житлових і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку спільно володіти, користуватися, здійснювати управління будинком, а також утримувати свою власність у доброму стані, в цьому всі ми глибоко переконалися. Я готовий хоч зараз допомогти у створенні ОСББ мешканцям сусідніх будинків, але та паперова тяганина, яка передбачає цю процедуру, змушує добре подумати, перш ніж братися за справу. Тому саме держава, в першу чергу, повинна внести зміни до деяких законодавчих актів, аби люди зрозуміли усі переваги ОСББ.


А ТИМ ЧАСОМ...

Міністерство з питань житлово-комунального господарства України пропонує з 2015 року запровадити обов'язкове створення об'єд'нань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у приватизованому житловому фонді.

Про це повідомив заступник міністра з питань житлово-комунального господарства Олександр Мазурчак.

За його словами, цей захід передбачається втілити в життя шляхом доробки нової редакції Закону "Про об'єднання співвласників багатоквартирного фонду", яку планується розробити у рамках Програми реформування житлово-комунального господарства до 2015 року.

О.Мазурчак оцінює чинну редакцію закону, як неоднозначну, оскільки для реєстрації ОСББ вона передбачає наявність згоди на об`єд'нання від 50% плюс один мешканець будинку. Міністерство розглядає варіант спрощення реєстрації ОСББ, передбачивши можливість його створення трьома жителями будинку і представником виконкому, який представляє 97% його мешканців.

Програма також передбачає втричі збільшити кількість ОСББ до 2015 року, а в будинках від 5 поверхів і вище довести кількість ОСББ до 70%.

При цьому планується збільшити в 3,5 раза частку загальної площі багатоквартирного житлового фонду, переданого в управління підприємствам некомунального сектора економіки.

За даними МінЖКГ, станом на 1 січня 2010 року під управлінням ОСББ перебуває лише 13% житлових будинків в Україні.

Для стимулювання створення ОСББ передбачається створити спеціальний фонд для спільної участі держави і жителів у фінансуванні першого капітального ремонту житлового будинку, в якому створено або створюється ОСББ, а також створити консультаційні центри сприяння і підтримки ОСББ і керуючих компаній.

При цьому планується створити систему підготовки управляючих багатоквартирних будинків.

Як повідомляв УНІАН, міністр з питань житлово-комунального господарства України Олександр Попов заявив, що фінансову підтримку на капітальний ремонт або реконструкцію житлового фонду одержуватимуть тільки об`єднання співвласників багатоквартирних будинків або інші об`єднання з управління житловим фондом.

Довідка: на більше ніж тисячу багатоповерхівок у Житомирі створено лише 39 об'єднань співвласників. Перше ОСББ з'явилося у місті ще в 1997 році.
Автор: Володимир Петрів, газета Місто, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info
Місто | 19.05.2010 | Переглядів: 6138 | ОСББ, ЖЭКи, Житомир

Читайте також на цю тему:

Коментарів: 0