Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто

Студентський мер Житомира Віталій Кирилюк розповів про перспективи студентства

Автор: Катерина Бистрицька, Універсум, 21.05.2008, 12:57:13
Студентське самоврядування відіграє значну роль в житті будь-якого навчального закладу. Про стан, перспективи та тенденції в розвитку студентського самоврядування на Житомирщині ми вирішили поговорити зі Студентським мером міста Житомира, колишнім студентом нашого університету, Віталієм Кирилюком.


- Як ти оцінюєш загальний стан розвитку студентського самоврядування в Житомирі?

- Оцінити загальний стан розвитку студентського самоврядування в Житомирі можна за п’ятибальною системою на відмінно, а саму ситуацію не інакше як на слабеньку четвірку. І хоча сьогодні у всіх вищих навчальних закладах м. Житомира вже створені органи студентського самоврядування, але їхня діяльність могла б бути кращою. Передусім це пов’язано з тим, що всі органи студентського самоврядування (ОСС) підзвітні керівництву вузу, в якому вони проводять свою діяльність. Звісно, ОСС наполегливо працюють, але коли в університеті або ж на місцевому рівні постає досить гостра проблема, то думка студентів враховується в останню чергу.


- Законодавча база щодо забезпечення діяльності органів самоврядування в Україні є досить дискусійною та невизначеною. Як на сьогодні просуваються справи з прийняттям закону та що від нього слід очікувати?

- Так, на сьогоднішній день законодавча база щодо забезпечення діяльності органів самоврядування є досить невизначеною, пов’язано це передусім з тим, що немає чіткого закону про студентське самоврядування в Україні. На сьогоднішній день у Верховній Раді існує законопроект, який вноситься народними депутатами України О. Петровим, К. Самойликом, С. Татусяком, що спрямований на підвищення ролі органів студентського самоврядування у питаннях соціального захисту студентів і галузі навчання. Мабуть, найкраще в цьому законопроекті виписані обов’язки керівництва вузу, яке має забезпечити даний орган студентського самоврядуванням приміщенням та оргтехнікою, а також доступом до мережі Інтернет, але найголовніше, що фінансовою основою студентського самоврядування є кошти, перераховані керівництвом вищого навчального закладу на рахунок студентської ради у вигляді щорічних внесків, що дорівнюють сумі в розмірі 1% від бюджету вищого навчального закладу. Також органи, що діють в університеті, мають право статусу юридичної особи, тому не менш важливим є те, що даний орган самоврядування має право вирішувати, чи правильно відраховують студента.

Неважко переконатися, що жоден з вищеозначених пунктів наразі не спрацьовує в університетах. Щодо того, як просуваються справи з прийняттям даного законопроекту, слід зазначити, що вже за останні кілька місяців на всеукраїнському рівні пройшло ряд студентських конференцій, де були обговорені та внесені в даний законопроект зміни та пропозиції студентів різних університетів України, в тому числі і Житомирщини. Найголовніше, що на даних конференціях були присутні народні депутати, а також представники Міністерства освіти та науки України, які взяли до відома всі пропозиції і наголосили, що вже незабаром даний законопроект вступить у силу. Хтозна, можливо, незабаром у нас з’явиться новий закон про студентське самоврядування, який в повній мірі задовольнить все студентство України.


- Твоє бачення розвитку студентської ініціативи у вищих навчальних закладах Житомира?

- В усі часи молодь була найактивнішою ланкою суспільства. Нині ситуація дещо змінилась: хоча молодь дійсно є активною, проте перешкодою для розвитку ОСС можна вважати певну апатію та відсутність бажання у молоді займатися самоврядуванням. На мою думку, це спричинено тим, що немає єдиної системи допомоги та підтримки органів самоврядування в навчальному закладі. Тому, в першу чергу, для подальшого розвитку ОСС у навчальному закладі потрібне:
  • - збільшення рівня правової поінформованості молоді;
  • - формувати у молоді мотивації та зацікавленості в роботі ОСС;
  • - створити матеріальної бази, організаційних умов для роботи виборних органів студентського самоврядування;
  • - регламентувати допомогу молоді з боку керівництва навчальних закладів;
  • - отримати всебічну допомогу з боку держави у подальшому розвитку цих органів.
Також основним шляхом подальшого розвитку ОСС повинно стати створення системи взаємодопомоги та підтримки на місцевому рівні та створення єдиного координаційного органу системи самоврядування навчальних закладів, створення дорадчого органу при Житомирському міськвиконкомі – Студентської ради.


- Студентське братство ЖДУ імені Івана Франка: в чому ти бачиш перспективу його розвитку та як оцінюєш його діяльність за останній рік?

- Мабуть, найбільш дієве студентське братство знаходиться саме в ЖДУ ім. Івана Франка. Цілий ряд добре організованих заходів всередині вузу, гарний авторитет та навіть популярність у всьому студентському середовищі обласного центру – ось підстави для того, щоб вважати студентське братство певним авангардом організованого студентського руху.
Свого часу я сам навчався в нашому університеті і знаю, як діяло раніше братство і як воно працює сьогодні, тому слід зауважити, що з кожним роком студентське братство працює більш плідно. Тільки в 2008 році студентським братством було проведено ряд заходів, які були належним чином оцінені студентами. Так тримати!


- Що ти як студентський мер міста Житомира плануєш робити для продуктивного розвитку органів самоврядування?

По-перше, хочу поділитися тим, що вже зробили. Ще під час обрання мене студентським мером була сформована досить потужна команда, яка об’єдналася в організацію під назвою «Студентський магістрат». До цієї організації входять представники всіх університетів Житомира, а також представники 12 молодіжних громадських організацій Житомирщини.

«Студентським магістратом» вперше за всю історію міста було сформовано і подано до міської ради єдиний молодіжний план заходів на 2008 рік який, до речі, підтримали всі університети, а також понад 20 молодіжних громадських організацій.

Серед найбільш успішних проведених заходів слід відзначити проведення обласного проекту «Студентське – CINEMA», присвяченого Міжнародному дню студента. У даному заході взяли участь вищі навчальні заклади 3 – 4 рівнів акредитації.

До дня боротьби з ВІЛ/СНІДом у вищих навчальних закладах були продемонстровані театральні вистави.

Серед ВНЗ були проведені спортивні змагання з міні-футболу. Вперше в історії міста до дня всіх закоханих було проведено акцію «Наймасовіший поцілунок». Відбувся круглий стіл на тему: «Працевлаштування молоді», для участі в якому було вперше запрошено радника президента зі студентських питань. Також була сформована робоча група, яка нині досить плідно працює з даних проблем. Представники студентського магістрату взяли участь у багатьох всеукраїнських конференціях з питань організації студентського самоврядування.
Також завдяки плідній співпраці і за підтримки облдержадміністрації було випущено три номери журналу «Нове покоління Житомирщини».

«Магістрат» виступив співорганізатором відкритого міжвузівського чемпіонату КВН.
«Студентський магістрат» плідно співпрацює з іншими студентськими організаціями.
4–6 квітня в місті Тернополі проводилась міжнародна конференція під назвою «Забезпечення якості вищої освіти: роль органів студентського самоврядування», в якій ми також взяли участь.

Плануємо створити студентські ради як дорадчий органу при міськвиконкомі. На даний час формується програма розвитку національного самоврядування «Студентська хвиля», яку розробляє і реалізовує «Молодіжний Союз “Наша Україна”». Першим кроком на всеукраїнському рівні стане прийняття законопроекту «Про студентське самоврядування». Плануємо створення Антикорупційного комітету при органах студентського самоврядування.
Загалом, у нас багато планів, і ми маємо намір їх реалізувати.
Автор: Катерина Бистрицька, Універсум, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info http://universum.zu.edu.ua/
Місто | 21.05.2008 | Переглядів: 4378
Коментарів: 0