Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

Ліфт – це наше спільне майно.

Автор: , 04.12.2011, 19:12:06
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

У Житомирських ЗМІ, інтернет – виданнях, на форумах вже тривалий час обговорюється тема житомирських ліфтів. Одне з болючих питань – це ліфтові картки. Велика кількість мешканців та користувачів ліфту негативно сприймають це введення. Чому ж  така реакція населення?

         Але, все по черзі, з самого початку.

         Згідно з 382 статтею Цивільного кодексу, власники квартир будинку є співвласниками ліфту – він належить їм всім на праві спільної сумісної власності. Тобто, всі повинні розуміти,що ані ЖЕК, ані ЖБК , ані виконком чи Кабмін не є власниками ліфтів, як мінімум у 95% житлових будинків країни.

Згідно зі статтями 322 та 323 Цивільного Кодексу , власник зобов'язаний утримувати своє майно і це стосується в повній мірі і спільного майна, у тому числі – ліфтів.

        Власник (співвласник майна),  згідно ст.360 Цивільного Кодексу, зобов'язаний  брати  участь  у  витратах  на управління,  утримання та збереження  спільного  майна. Стаття 369  ЦК чітко визначає, що розпоряджання майном,  яке є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. Тому, цілком правильним є пояснення представників місцевої влади стосовно визначення питання - у який спосіб користуватися ліфтом. Це є прерогатива власників квартир і співвласників цього ліфту.

Багато кому не подобається карточна система, бо всі звикли,що оплата за житлово-комунальні послуги йде з розрахунку майнової частки (загальної площі квартири), в тому числі і за ліфт. Безумовно, оплата за прибирання будинку та території, ремонти та таке інше логічно розраховувати від майнової частки власника. Але, чи буде більш справедливим те, коли людина має право вибору, у даному випадку: їду – за це плачу, не їду – маю економію коштів, а не сплачую за когось. Тому я особисто  є щирим прихильником  введення на окрему послугу – «користування ліфтом»  такої системи, яка  за всіма ознаками  є  більш справедливою.

        Я не хочу обговорювати вартість поїздки, чи картки загалом. У нас є достатньо  відповідних організацій, які переймаються такими питаннями. Це і антимонопольний комітет, і інспекція по цінам, і захист прав споживачів і відповідний департамент міської ради. За бажанням, завжди можна отримати інформацію про складову вартості поїздки (чи ліфтової картки)..

          Взаємовідносини між ліфтовою організацією та власниками ліфтів ( у нашому випадку ці повноваження управителів покладені на ЖЕК, ЖБК,ОСББ,УК) відбуваються на підставі Договорів про повне технічне обслуговування ліфтів. Тариф на це обслуговування  затверджується  виконкомом міської ради. Підставою для розрахунку тарифу є  Наказ № 369 від 09.11.2006 «Про затвердження Порядку встановлення вартості
технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації.  Даним Наказом визначено:

          Вартість технічного  обслуговування  ліфтів  НЕ  включає  суми витрат на:

     - роботи капітального ремонту;

     - будівельні та електромонтажні роботи; 

     - роботи, пов'язані   із   заміною   чи   доробкою   вузлів  та електричних  схем,   які   не   відповідають   вимогам   безпечної експлуатації ліфта;

    -  роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій,  навмисного пошкодження,    порушень     правил    експлуатації    та    норм  енергопостачання, крадіжок обладнання;

     - експертні обстеження   та   повні   періодичні   планові   та позачергові технічні огляди.

          Тому, всі ми повинні розуміти, що користування ліфтом за карткою чи без неї, не включає у її вартість всі вище перелічені роботи. Тариф, який ми сплачуємо (так звана квартплата) або наявність ліфтової картки не передбачає коштів на такі роботи. А якщо коштів не передбачено, то зрозуміло, що ніхто виконувати роботи задарма не буде. Тому є безпідставним вимагати виконати ці роботи від ЖЕКу, ЖБК, ОСББ чи  УК.

          Безумовно, враховуючи що більшість наших ліфтів досягли 25 річного терміну експлуатації і підлягають проведенню відповідних експертиз та капітальних ремонтів, місцева влада і державна не може стояти осторонь ліфтової проблеми. Потрібне цільове виділення коштів за Програмою реформування ЖКГУ  і потреба їх визначається сумою з великою кількістю нулів, тому що заміна одного ліфта (або повний капремонт) коштує від 200тис.грн. Лише у нашому місті на це потрібно, вже зараз, як мінімум 100млн. гривень. Зможемо ми отримати чи за який час акумулювати такі кошти – це питання іншого порядку.

          Я хочу зупинитися на технічній частині обслуговування ліфтів. Перелік робіт, які повинні виконувати фахівці спеціалізованого підприємства, визначений п.1.1.17.  Наказу №150 від 10.08.2004. Саме ці роботи повинні бути виписані у Договорах між управителями будинків та обслуговуючими ліфти підприємствами. Саме за це обслуговування всі ми сплачуємо (за карткою чи без неї) і маємо всі права вимагати, щоби ці роботи виконувалися своєчасно і якісно.

          І, насамкінець, хочу в черговий раз побажати всім звикати до статусу відповідального власника, не соромитися  знати свої права та обов’язки, не бути байдужим до співвласності  і не чекати приходу добробуту у наші оселі від появи якогось «фантомного дяді  з товстим гаманцем»...

           Все в наших власних руках і головах! 


Ігор Скоропад | 04.12.2011 | Переглядів: 10336
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.
Коментарів: 13
Іскандер
1 Іскандер (Іскандер)   • 12:42:38, 05.12.2011 [Материал]

Пане Ігоре, все, що Ви написали, є відомим і зрозумілим. За винятком того, що "..є безпідставним вимагати виконати ці роботи від ЖЕКу, ЖБК, ОСББ..".

Наказом № 369 від 09.11.06 «Про затвердження Порядку встановлення вартості технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації" визначено, що вартість технічного обслуговування ліфтів НЕ включає суми витрат на проведення ВСІХ найбільш важливіших робіт, які наразі потрібно проводити практично з половиною ліфтів житлових будинків Житомира. Але і механізм ХТО саме має сплачувати за перелічені роботи мені не відомий. А Вам?

Оскільки ЖЕК чи ОСББ є балансоутримувачами будинків, а також ін. спільного майна, в т.ч. і ліфтів, то ХТО має сплачувати капітальні ремонти або заміну ліфтів? Невже не міська виконавча влада??
Проте за логікою витрати на ці роботи повинні здійснювати співвласники цього майна - тобто мешканці будинку. Уявити це, погодьтесь, дуууууже складно))
либерти
2 либерти (либерти)   • 13:48:12, 05.12.2011 [Материал]

Дякую за слушне запитання!Як Ви самі переконалися - логіка та наше наявне законодавство живуть,на жаль,різним життям...Нема ніяких зобовязань у держави чи у міста міняти ліфти у домах, які не є державною чи комунальною власністю. Це поки що сьогодні ми називаємо будинки,які обслуговує ЖЕК -"комунальною власністю". Але це вже скоро закінчиться. І механізму звідки брати кошти на ремонти ліфтів теж нема...Ліфтове лобби "просунуло" гарний для себе документ,фактично перекинувши на плечі власника (тобто власників квартир) долю подальшого існування ліфтів,взявши на себе лише обовязки виключно технічного обслуговування діючого!(на який є дозвіл ДГПНа) ліфта і все... Центральна влада ніяким чином не потурбувалася про те,щоби накопичувалися кошти для життєдіяльності цього обєкту підвищенної небезпеки. Ніхто не заклав таких коштів у тариф(квартплату).Тому ми маємо сьогодні таку печальну ситуацію.
В бюджеті міста таких коштів не знайдемо,можливо на 5-10 ліфтів в рік ще зможуть від когось відірвати,але їх майже 1000! Половина вже з 25 річним терміном. Держава може щось зпланує,але я не впевнений в цьому.
Тому і говорю про відомий всім класичний вихід,яке підсказує саме життя = Спасіння утопаючих - справа рук самих утопаючих! А це ось що : формування будинкового фонду цільового призначення (як це є в ОСББ)щоби хоча б зробити експертизу ліфтів і визначити реальний стан ліфту та накопичувати кошти к моменту капремонта(заміни),не менш ніж 30-40 тис.на кожний. Держава якщо і буде виділяти кошти,повірте,вона введе обовязок наявності не менш ніж 20%, від загальної суми ремонту (заміни), від власника ліфта. Це такі реалії...Або прийдеться брати чергові кредити через УК,ОСББ,ЖЕКі і дай Бог,щоби вони були на той момент європейськими,або відсотки взялась сплачувати держава.Але якщо просто чекати години "Ч" і лише надіятися на когось,то надія може вдарити у самий непідходящий момент...
Іскандер
3 Іскандер (Іскандер)   • 14:19:58, 05.12.2011 [Материал]

Згоден. Ця година "Ч" вже "не за горами".
Але, на мій погляд, є одна прошпарина у законодавстві, яка, за умови наявності розуму і волі у співвласників багатоквартирних будинків, дозволить уникнути (чи змінімізувати) їх витрати на капремонт ліфтів.
Відповідно до абз.1 ст.24 ЗУ "Про ОСББ", при створенні ОСББ, обслуговуюче підприємство (КВЖРЕП, наприклад) зі свого балансу має передавати житловий будинок на баланс ОСББ, лише після проведення капітального ремонту. Головне, щоб разом з капремонтом покрівлі чи підвалу, було проведено капремонт і ліфту) При наймі є законом встановлене право вимагати виконання цього. Але, звичайно, за умови створення ОСББ. Тоді мешканці окремо взятого будинку - члени окремо взятого ОСББ - при наймі на декілька років матимуть час закумулювати кошти на наступний капітальний ремонт чи заміну ліфту.
либерти
4 либерти (либерти)   • 15:02:09, 05.12.2011 [Материал]

Щиро вражений Вашою обізнаністю!Надіюсь,що будинок в якому Ви проживаєте у недалекому майбутньому стане ОСББ. І це дуже правильно. Навіть з діючим Законом ОСББ споживач вже має більше прав, а якщо приймуть до нього зміни (хоча б Азаровського законопроекту),то буде ще легше існувати та хазяйнувати. Єдине,що зазначу стосовно 24 статті,то і там логіка йде окремо від Закону. Якась па...ка написала "бере участь...за договором або за рішенням суду",а Рада таке прийняла...І знову нема механізму виконання цього законодавчого витвору.Що таке - бере участь?.. Реально на Договор ніхто не піде,а в суді попередній балансоутримувач легко доведе,що ніяких коштів на капремонт він ніколи не збирав.Все. Згоден, що потрібно шукати з владою порозуміння,домовлятися про співфінансування та таке інше. Треба рухатися вперед. Ініціатива потрібна йти від нас самих. Тоді і влада нас почує...
Іскандер
5 Іскандер (Іскандер)   • 15:14:47, 05.12.2011 [Материал]

Згоден. Потрібно самим проявляти і брати на себе ініціативу, а не чекати, коли цю ініціативу візьме на себе, наприклад, міська влада.
На жаль, від мене дуже мало залежить, аби у моєму будинку утворилось ОСББ. Такий вже менталітет нашого населення та мешканців мого будинку, відповідальними громадянами бажають бути досить обмежене коло мешканців.
Zyl49
6 Николай (Zyl49)   • 16:03:50, 05.12.2011 [Материал]

Статья заказная.Весь мир не знает такого понятия как отдельная плата за лифт. Также как и в других городах Украины. Получается все не в ногу, один только Житомир в ногу. Причем в той-же Виннице квартплата не больше чем в Житомире. Однозначно мы переплачиваем за карточки в разы. Чья то кормушка однако.
либерти
8 либерти (либерти)   • 19:02:29, 05.12.2011 [Материал]

Прошу прощения,что отвечаю спустя три часа - только что закончил считать и складывать деньги за заказную статью... Что касается отдельной платы за лифт.Я Вас наверное удивлю,но именно это и происходит во всем мире и других городах Украины. Просто одни за лифт платят в составе тарифа (квартплаты) с м2 площади квартиры,а в некоторых городах (таких как Житомир) сущ. еще один вариант оплаты за пользование лифтом - карточный.
Попробуйте еще раз прочитать и вникнуть в суть написанного,раз уж беретесь комментировать...
Zyl49
10 Николай (Zyl49)   • 22:51:17, 05.12.2011 [Материал]

Прочитал и вник.Потому так и написал. Ваша позиция не согласуется с позицией житомирян. Почитайте форумы и посмотрите их интервью.А теперь по сути. Только непонятно почему в других городах лифты работают и их исправно ремонтируют? Почему в других городах квартплата не выше чем в Житомире а даже ниже? Почему В Житомире жители за содержание платят огромные деньги,а лифты находятся в плачевном состоянии? С ОСББ знаком.
В Киеве к ним неоднозначное отношение.И еще. Я высказал свое мнение.И имею на это полное право. А то,что Жэки и обслуживающие организации от ремонтов лифтов умыли руки-это факт. Если и ОСББ планирует такую-же политику,то думаю нам с ними не по пути
либерти
11 либерти (либерти)   • 01:15:42, 06.12.2011 [Материал]

Я не ставлю за цель согласовать свою позицию по лифтам с позицией всех житомирян. Я занимаюсь несколько иным делом. Аналогично,я также не ставлю за цель переубедить Вас в ваших устойчивых знаниях и непоколебимых убеждениях. Уважаю утверждение : "Каждый человек имеет право выражать свое мнение, и каждый человек имеет право его не слушать" (с). И выбирать свой путь Вам дано право также самостоятельно... Удачи!
oleksandr
12 Oleksandr (oleksandr)   • 01:09:55, 08.12.2011 [Материал]

Маленький вопросик имеется. Вот в нашем подъезде за этот год никто не застрял в лифте, стучу по дереву. Значит и ни одного выезда аварийной бригады не было. И никто не видел, как они этот лифт хоть раз проверяли. Но каждый день люди ездят в этом лифте, тратят деньги. Вопрос: за что жители платят деньги, пускай и карточной системой, если ни разу за год ни единого представителя лифтовой компании в подъезде не было?
либерти
13 либерти (либерти)   • 19:50:27, 08.12.2011 [Материал]

Постараюсь ответить на Ваш вопрос. Во-первых,аварийная служба,та что 15-86,не проверяет и не ведет ТО лифта. Она именно занимается аварийными ситуациями,хотя работает в полном контакте со службой механиков-ответственных за конкретный лифт.Оплата их труда входит в стоимость карточки (или квартплаты).Полагаю,что оплата их труда должна исходить не от количества аварийных вызовов.Здесь как раз тот случай,когда в нормальном государстве участковый врач получает не за количество принятых им больных,а за их отсутствие на его участке. Пожарный получает не за кол-во потушенных пожаров,а за их отсутствие.. и т.д.И последнее,если Вы ни разу не встретили механика лифта,то это не значит ,что его не существует. И тем не менее,правильным бы было вашему "старшему дома" поинтересоваться в ЖЭКе наличием Договора на лифты со спецпредприятием. Заставить ЖЭК сделать таблички в лифте с указанием ф.и.о.механика и ответственного за лифт со стороны ЖЭКа. Всем троим познакомиться и в дальнейшем информировать жителей.
Іскандер
7 Іскандер (Іскандер)   • 16:33:02, 05.12.2011 [Материал]

Досить цікавий погляд на, підняте у статті Ігорем, питання: УП: "Сага про ліфт, який міг би піднести наверх, але натомість несеться в прірву" (http://www.pravda.com.ua/articles/2011/12/1/6805235/)
либерти
9 либерти (либерти)   • 19:09:35, 05.12.2011 [Материал]

Так,я в курсі цієї статті. Інколи користуюсь інформацією від Тетяни з її дозволу. Вона дійсно "броненосец" в ОСББ-ешній справі,хоча,як нормальна жінка, дещо трохи близько до серця сприймає сьогодняшні реалії. З повагою,Ігор.