Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

Енергоефективність житлових будинків - досягнемо разом!

Автор: , 23.05.2015, 08:35:41
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

Мінрегіоном України у співпраці з агентством Держенергоефективності зроблено дуже важливий крок у майбутньому досягненні енергонезалежності нашої країни. Навіть в тих умовах, коли наша держава має невеликі фінансові можливості, потрібно обов’язково зменшувати енергоспоживання на м2 не тільки у бюджетних установах, але і у житлових будинках. Ми сьогодні споживаємо енергії на 1м2 вдвічі більше, ніж у Польщі, і більш ніж в тричі, чим в Норвегії, для розуміння…
Вступила в дію відповідна Постанова КМУ. Вона передбачає участь  у заходах з енергозбереження інституцій ОСББ та ЖБК. Ось на цьому напрямку я і хочу трохи зупинитися.
Що передбачається цією Програмою? Держава бере на себе відшкодування до 40% вартості матеріалів та обладнання, які будуть використані ОСББ \ЖБК у впровадженні заходів з енергозбереження наших житлових будинків.  Цей механізм передбачатиме компенсацію на придбання:
-матеріалів для проведення робіт з термоізоляції/тепломодернізації зовнішніх стін житлового будинку, підвальних приміщень, горищ, покрівлі та фундаменту;
-енергозберігаючих двокамерних склопакетів для вікон, які знаходяться в місцях загального користування;
-засобів обліку теплової енергії та води;
-регуляторів теплового потоку за погодними умовами;
-обладнання та матеріалів для облаштування індивідуальних теплових пунктів;
-матеріалів та обладнання для модернізація систем освітлення місць загального користування.
Прекрасний план! У тих будинках, де є ІТП та лічильники можна вже думати про утеплення зовнішніх стін будинку, горищ, підвалів та встановлення сучасних вікон. Де такого ще немає, то потрібно починати саме з цього. Там , де немає централізованого опалення і немає потреби щось утеплювати, можна зайнятися встановленням світлодіодних ламп з датчиками руху, тощо.
Здається, перед ОСББ\ЖБК – попереду широка дорога з зеленим світлом!
Але! У будь-якій справі потрібно спочатку сім разів відміряти, а вже потім – відрізати. Що мається на увазі?
Перш за все потрібно кожному зрозуміти, що ця Програма діє виключно через Банк. Тобто ОСББ\ЖБК потрібно обов’язково звернутися до визначеного банку за кредитом.
На сьогодні облікова ставка НБУ = 30%, тому будь-який банк, менше ніж під загальних 25%, кредит не надасть. Тому потрібно рахувати. Так і зробимо:
Беремо звичайну панельну дев’ятиповерхівку на 120 квартир з ЦО.
Співвласники вирішують перш за все встановити ІТП з лічильником. Вартість ІТП (обладнання) – 300тис.грн. Робота – 100 тис. Всього потрібно взяти у банка 400 тис. грн. кредиту, наприклад, на строк 5 років, під 25%.
 Я не буду зупинятися на банківських до кредитних умовах та наданні йому відповідної документації. Вони у всіх майже однакові.
По-перше, ОСББ\ЖБК повинен буде свої діючі рахунки перевести у банк-кредитор. Це перша незручність, тому що люди звикли сплачувати у свій інший банк, який знаходиться поруч з будинком. Але і це не є проблемою. Заради майбутньої економії власних коштів можна і змінити таку звичку.
Далі, перший внесок ОСББ\ЖБК по кредиту необхідно сплатити у розмірі 10%. Тобто, 50 тис.грн у нашому випадку потрібно ВЖЕ мати на рахунку ремонтного чи резервного фондів (сюди включаємо ще одноразову комісію банку). Чи є такі кошти на сьогодні у ОСББ, це вже питання… Зібрати одноразово по 300-500 грн з квартири, на жаль, є проблемою, хоча і тут можна всім довести, що взимку на споживанні тепла ця сума «відіб’ється» за  один опалювальний період.
(Автор: Щойно мене повідомили, що один Банк - учасник цієї Програми, виключив з умов кредитування власний 10% першочерговий внесок від ОСББ! Лише залишається разова комісія банку = 1% від суми кредиту!)  А це вже дуже добре!
Далі, як ми пам’ятаємо,  індивідуально-тепловий пункт (ІТП) у нашому випадку коштує 300 тис.грн.  Держава бере на себе зобов’язання повернути банку 120 тис. грн. Коли вона це зробить? Одразу після придбання? Чи після виконання всіх робіт? Поки не відомо. Таким чином, ОСББ\ЖБК повинно розуміти, що банк надаючи кредит на 400тис., всі відсотки рахує саме з цієї суми. Тому, якщо 40% компенсація за обладнання відбудеться через 3-5 місяці, то треба розуміти, що ці  місяці самим необхідно сплачувати відсотки зі всієї суми.
Тепер підходимо і до самих відсотків. Приймаємо їх на рівні 25% в рік. Тобто кожний місяць ОСББ\ЖБК повинне повертати банку не тільки суму тіла кредиту, що буде складати приблизно біля 5 тис. грн., але і ще стільки же річних %. А це майже 10 тис. в місяць. Так, встановлення ІТП одразу дасть як мінімум 30% зниження платежу по тарифу за тепло і ці кошти підуть на погашення кредиту,але,
Чи зможуть потягнути таке навантаження співвласники будинку у сучасних умовах існуючих зарплат та пенсій? При наявності  ще великої кількості різних пільговиків, які  про такі Програми взагалі не думають? Впевнений, що у більшості будинків – ні.
Який вихід?
Без додаткової участі держави, точніше вже муніципалітетів та обласних бюджетів, ця Програма обов’язково забуксує.
Якщо муніципалітети та обласні адміністрації приймуть рішення щодо своєї участі у відшкодуванні цих банківських відсотків по кредиту таким чином, щоби для мешканців цей кредит фактично перетворився у безвідсоткову позику або з 3-5 %, то ми дійсно зможемо у майбутньому сказати, що гарна задумка має добрий результат.
У іншому варіанті, ця справа просто зійде нанівець і вже незабаром дасть змогу супротивникам ОСББ голосно заявити про нікчемність цієї інституції…
п.с.
Подивитися корисну інформацію можна : http://saee.gov.ua/uk/costumers/osbb/derzh-pidtrymka-osbb
 
 
 
 
 
 

Ігор Скоропад | 23.05.2015 | Переглядів: 2391
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.
Коментарів: 1
либерти
1 либерти (либерти)   • 08:35:22, 30.05.2015 [Материал]

Що робили у Польщі у житлових будинках, коли значно виросла ціна на енергоносії:
В 1998 році взяли курс на фінансування модернізації будинків. Був створений Фонд термомодернізації і ремонтів (FTiR), який став основною опорою держави в проведенні політики покращення енергоефективності в Польщі.
Головна завдання FTiR – фінансування модернізації будинків, оновлення систем опалення і перехід на відновлювальні джерела енергії. Схема фінансування наступна: фонд передає державні кошти в державний банк BGK, а вже той розподіляє їх між комерційними банками. Власне в комерційних банках населення бере кредити на оновлення житла. Розмір кредиту не повинен перевищувати 80% загальної суми затрат на термомодернізацію, 20% мешканці повинні профінансувати самостійно. Ставка кредиту коливається в межах 6,5-8,5% річних, а термін погашення кредиту – 10 років.
Допомога держави проявилася в тому, що FTiR субсидує до 25% суми кредиту: відповідні кошти фонд виплачує банку замість мешканців. Виплата здійснюється тільки в тому разі, якщо енергоаудит (після модернізації) підтвердив, що в результаті санації будинку щорічна економія енергії складає не менше 10%. Чим вища економія, тим більший розмір допомоги.