Журнал Житомира
Новости сегодня: Среда, 13.12.2017    22:53:53
Журнал Житомира » Статьи » Украина

Чи можна ловити рибу та купатися на водоймах, які знаходяться в оренді?

Чи можна ловити рибу та купатися на водоймах, які знаходяться в оренді?

Річки, водосховища, озера, ставки – це чудові місця для відпочинку з родиною та друзями. Але зараз, багато людей стикаються з такою проблемою, коли приїжджаєш порибалити чи покупатися на водоймі, а тебе зустрічає грізний охоронець зі словами: «Це приватна власність, ловити рибу та купитись тут заборони!». Ти вже узяв з собою усе, що треба для відпочинку, а тут тобі кажуть, що на відпочинок не розраховуй. Виходить, якщо зібрався їхати на рибалку чи відпочити поблизу водойми, необхідно шукати місця, які не перебувають у приватній власності.
 

Тому спробуємо розібратися у такому питання: Чи можна ловити рибу та купатися на водоймах, які знаходяться в оренді?


І так, основний закон нашої держави свідчить про те, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону.

Власність зобов’язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб’єкти права власності рівні перед законом.
 

Ніхто не має права позбавити людину її конституційних прав!


Відповідно до Водного кодексу України – купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць відносить до загального водокористування.

Статтею 47 Водного кодексу України встановлено, що загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

Жодного обмеження, щодо купання, плавання на човнах, здійснення любительського та спортивного рибальства не наведено.

Стаття 51 Водного кодексу України, в якій зазначено, що водні об’єкти надаються в користування на умовах оренди без обмеження права загального водокористування, крім випадків, визначених законом. Орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо).

Крім цього, з метою охорони життя і здоров’я громадян, охорони навколишнього природного середовища та з інших передбачених законодавством підстав районні і міські ради за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інших державних органів встановлюють місця, де забороняється купання, плавання на човнах, забір води для питних або побутових потреб, водопій тварин, а також за певних підстав визначають інші умови, що обмежують загальне водокористування на водних об’єктах, розташованих на їх території.

Місцеві ради зобов’язані повідомляти населення про встановлені ними правила, що обмежують загальне водокористування.

На водних об’єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об’єкт в оренду.

Водокористувач, який узяв водний об’єкт у користування на умовах оренди, зобов’язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об’єкті, наданому в оренду.

Якщо водокористувачем або відповідною радою не встановлено таких умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.

Отже, відповідно до законодавства України на орендованих водних об’єктах повинні бути визначені місця для безоплатного загального водокористування, якщо такі місця не передбачені, загальне водокористування є дозволеним без обмежень. Крім цього, водокористувачем або відповідною радою повинні доводитись до відома населення обмеження, щодо загального водокористування.

Але, багато питань точиться навколо Закону України «Про аквакультуру». Деякі вважають, що любительське рибальство є дозволеним на підставі ст.. 51 Водного кодексу України, деякі вважають, що норма цього закону не поширюється на водні об’єкти для цілей аквакультури.

З цього приводу висловилось Державне агентства рибного господарства України:
 

«Звертаємо особливу увагу на той факт, що об’єкти аквакультури (всі види риб, у тому числі представники аборигенної іхтіофауни), які розведені, утримуються та/або вирощуються суб’єктами аквакультури у межах наданих їм відповідно до закону у приватну власність, в користування рибогосподарських водних об’єктів (їх частин), рибогосподарських технологічних водойм, акваторій (водного простору) внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України, у межах належних їм технологічних пристроїв і споруд (рибницький басейн, плавучій рибницький садок тощо) або набуті іншим не забороненим законом шляхом, перебувають у приватній власності суб’єктів аквакультури (стаття 6 Закону України «Про аквакультуру»).

Таким чином, жодного любительського рибальства на рибогосподарських технологічних водоймах не може бути тому, що риба є власністю господарюючого суб’єкта. Для порівняння візьмемо овочі, фрукти або інші сільськогосподарські культури, що належать господарнику на праві приватної власності. Тому в розглянутому випадку використання водних біоресурсів – об’єктів аквакультури без згоди суб’єкта господарювання може кваліфікуватись як крадіжка.»


Спробуємо розібратись у цих твердженнях. В статті 14 ЗУ «Про аквакультуру» вказано, що рибогосподарський водний об’єкт для цілей аквакультури надається в користування на умовах оренди юридичній чи фізичній особі відповідно до Водного кодексу України.
 

рибогосподарський водний об’єкт (його частина) – водний об’єкт (його частина), що використовується або може використовуватися для цілей рибного господарства


Рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду).
 

Рибогосподарська технологічна водойма – штучно створена водойма спеціального технологічного призначення, що визначається технічним проектом та/або паспортом, яка наповнюється штучно за допомогою гідротехнічних споруд і пристроїв та призначена для створення умов існування і розвитку об’єктів аквакультури


Отже, мова йде про те, що рибогосподарський водний об’єкт для цілей аквакультури надається у користування на умовах оренди у порядку ст..51 Водного кодексу України, без обмеження права загального водокористування. А рибогосподарські технологічні водойми надаються в користування на умовах оренди для цілей аквакультури відповідно Земельного кодексу України, тож в основі користування вказаною водоймою лежить користування певною земельною ділянкою, що зайнята водою.

Якщо вам забороняють здійснювати загальне водокористування, необхідно з’ясувати законність та підстави обмежень.

Для цього слід запросити наступні документи:

1) Якщо на водному об’єкті здійснюється  штучне розведення, вирощування  риби, з  метою  підвищення  рибопродуктивності рибогосподарських водних об’єктів:

  • Режим рибогосподарської експлуатації водного об’єкта;
  • Науково-біологічне обґрунтування;

2 ) Якщо водний об’єкт знаходиться в оренді:

  • Паспорт водного об’єкта;
  • Договір оренди водного об’єкта чи земель водного фонду (в якому зазначаються умови оренди, вид діяльність, місце розташування водного об’єкту та ін..);
  • Рішення відповідної ради про встановлення обмеження;
  • Погодження відповідною радою умов загального водокористування.

Коли конфлікт вирішити неможливо, зателефонуйте на «гарячу лінію» Державного агентства рибного господарства України за телефоном 0-800-50-52-50 та повідомте обставини та ситуацію яка склалася.

Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» скарга чи звернення можуть бути надані в усній формі, але у зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Після прийнятого звернення, у вашому питання повинні розібратись та надати відповідь у термін не більше одного місяця.

Якщо орендар водного об’єкту забороняє загальне водокористування водним об’єктами та його нецільове використання є підставою для розірвання договору оренди. Тому необхідно повідомляти про факти порушення ваших прав.

Але рибалки повинні також дотримуватись правил любительського та спортивного рибальства на водоймі та не перевищувати добову норму вилову риби, що складає 3 кг на одну добу перебування на водоймі.

Бажаю усім дотримуватись законодавства України, поважати права один одного, і тоді рибальство та відпочинок на водоймах буде дарувати радість та насолоду!

Дар’я ДМИТРУК, юрист Lex Service Group, Times.zt

Автор: Дар'я Дмитрук
Украина | 20.09.2017
Обратите внимание:
Комментариев: 0

Новости сегодня:


Распродажи интернет-магазинов