Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Україна

Лозинська: Дітей необхідно витягнути з комп’ютерів та надати їм можливість по-іншому проводити дозвілля

Автор: Леонід Мацієвський, 12.07.2016, 22:37:45 Лозинська: Дітей необхідно витягнути з комп’ютерів та надати їм можливість по-іншому проводити дозвілля
Сьогодні  традиційні моральні норми знецінюються, з телеекранів насаджується безкультур’я, пропагується бездуховність, меркантилізм Саме тому питання виховання здорового морально та фізично молодого покоління зараз  – це питання виживання держави. І, поки державні мужі ламають пера об папери, розробляючи усілякі урядові молодіжні програми, які здебільшого на папері й залишаються, в Україні доволі успішно діє і розвивається (зауважте,на засадах самоорганізації!) молодіжне об’єднання, яке дає надію – Пласт. Пластунів часто можна зустріти на вулицях Житомира. Вони впізнавані завдяки формі за скаутським типом, пов’язаній на шиї хустці та особливому життєвому оптимізму.

Про діяльність житомирського Пласту та життя – буття молодих людей в одностроях нам розповість «подруга Лоза» - Катерина Лозинська, заступник голови житомирського осередку Пласт, 20-річний юрист і просто чарівна дівчина з сяючою посмішкою, яка, не зважаючи на юний вік, до обов’язків заступника голови ставиться свідомо й з неабиякою відповідальністю.

- Катю, розкажіть, будь ласка, про Пласт, що це за організація, чим ви займаєтеся і яка ваша мета?

- Пласт – це національна скаутська організація України, що покликана сприяти всебічному розвитку та саморозвитку дітей на засадах християнської моралі, любові до Бога, патріотизму. Це свого роду спортивна і туристична організація. Ми ходимо в походи, займаємося різними видами спорту, живемо в наметах. Готуємо собі їсти в природі на вогні. В Пласті є дуже багато різних «спеціалізацій».  Це, наприклад, кінне пластування, де дітей навчають їздити на конях, морське пластування, де можна сплавлятися по річкам на байдарках, летунське, де пластуни можуть літати на справжніх дельтапланах та інших повітряних засобах. Крім того, є ще військове, спортивне, мистецьке, лижне, альпіністське, археологічне, екологічне пластування та безліч інших видів, лише б це подобалось та розвивало дитину в кращу сторону. Пластування - це саме те заняття, за допомогою якого можна навчитися цікавим речам, з якими зазвичай в умовах міста не стикаєшся.

Наша організація - за здоровий спосіб життя. В нас не можна палити, вживати алкоголь. Крім фізичного розвитку, ми створюємо умови для вдалого духовного та душевного розвитку. Член Пласту має постійно самовдосконалюватись. Кожен пластун вірить у Бога, розмовляє не суржиком, а чистою українською мовою, тобто без русизмів та слів-паразитів. В Пласті потрібно постійно слідкувати за собою, своєю мовою та поведінкою у повсякденному житті.  Як результат, ми отримуємо повновартісного, готового до всіляких проблем у житті громадянина.

- Що Ви можете сказати саме про житомирський Пласт? Чим він унікальний?  

- В Житомирі Пласт розвивається відносно недовго: останні сім років. В нашому місті були спроби створення організації ще в дев’яностих, але тоді не вийшло. З 2008 року Пласт в Житомирі активно розвивається. Житомирська станиця  показує доволі непогані результати на рівні України, але через невелику нашу чисельність вони не такі масштабні. Проте кількість житомирських пластунів з кожним роком збільшується. Нас поки небагато, але є відчутний прогрес: на сьогодні у Житомирі наша організація налічує близько 30 осіб. Пласт взагалі поділяється на «улади» (вікові групи): від 6 до 11 років («новацтво») - наймолодша вікова група, що в основному грається і цим способом вивчає світ; від 11 до 18(«юнацтво») – вікова група, для якої Пласт і є створений, бо саме цих дітей необхідно витягнути з комп’ютерів, соціальних мереж, з вулиці та показати їм можливість по-іншому проводити дозвілля, скориставшись якою вони знайдуть собі друзів у цілому світі і зможуть весело та цікаво проводити свій час; від 18 до 35(«старшопластуни») – це дорослі люди, ентузіасти, які безоплатно розвивають організацію власними зусиллями, бо бачать у цьому велику силу, що може змінювати нашу країну в кращий бік; від 35 і до старості (пластуни-«сеньйори») – найбільш шанована пластова вікова група, бо це ті дорослі люди, що присвятили своє життя організації. В Житомирі є представники усіх цих «уладів». Серед нас є як дітки від шести років, так і дорослі. Найчисленніша група – юнацтво.

- Сучасну молодь важко чимось здивувати, зацікавити. Ось ви чим саме зацікавлюєте дітей? Що такого є в Пласті, щоб, познайомившись з вашим товариством, дитина захотіла долучитись?

-  Ми зацікавлюємо дітей змістовним відпочинком, різними активностями, яких ви не зустрінете на звичайних таборах, можливістю себе почувати менш залежним від батьків, оскільки орієнтуватися в чужому місті, приготувати собі їсти, вдало організувати свій вільний час - все це після відвідин Пласту вже не викликає жодних труднощів. Я вже згадувала про спеціалізації, діти можуть обирати собі будь-які. Тобто вони можуть знайти в нас своє хобі. Адже є такі, що люблять більше спорт, є такі, що люблять мистецтво, є - які люблять  просто активний відпочинок. Для кожного в нас знайдеться своє хобі. Немає таких дітей,  які не знають, чим їм тут зайнятися.

-  Як зазвичай проходить навчання та відпочинок дітей?

- Навчаються в нас на «сходинах». Це  такі збори пластових гуртків, що відбуваються один раз на тиждень і тривають близько двох годин. Діти граються, вчаться зав’язувати різноманітні туристичні вузли, співають українських пісень, вивчають картографію, порядок дій, якщо ти загубився у лісі, як можна прохарчуватися там і прожити без неприємностей до часу, поки тебе знайдуть. Пластуни самостійно готують «сходини». Хтось має ігри знайти, хтось - пісні, хтось – «гутірку» на цікаву тему прочитати.   Пластуни вивчають історію, діляться досвідом та просто проводять цікаво час. Також є певна програма цих зборів, якої необхідно дотримуватися, бо це розвиває навички пунктуальності, дисциплінованість.  В літній період відбуваються табори. Основний наш відпочинок – це саме табори, де діти закріплюють свої знання, здобуті на сходинах, мають змогу втілити це все на практиці, набираються нового досвіду. І саме на цих таборах є можливість спробувати себе в наших «спеціалізаціях»: навчитися їздити на конях, помандрувати горами, сплавлятися по річках, полазити по скелях, політати на дельтапланах, пограти в пейнтбол або страйкбол. Табори розташовані по всій Україні, а також за кордоном. А ось в період осінь-зима-весна діти займаються на «сходинах». Також періодично відбуваються мандрівки в ліс, які можуть тривати як один, так і декілька днів, або навіть тиждень - в залежності від бажання дітей. Так само вони ідуть в ліс, навчаються розставляти намети, розпалювати вогонь, готувати їжу, виживати в екстремальних умовах. В природі діти вчаться, як добути питну воду без жодних джерел, просто фільтруючи її,  як приготувати їсти, збудувати укриття від дощу і вітру. Вчаться орієнтувати карту по компасу, зорях або сонцю, вивчають «азбуку Морзе». Все це доволі корисно і цікаво.

- Чи є в житомирського Пласту якісь проблеми? Чи потребує Пласт підтримки з боку держави, як ви вважаєте?

- Проблем вистачає. По-перше, є багато дітей, які хочуть займатися, але нам катастрофічно не вистачає «виховників», тобто дорослих осіб, які на волонтерських засадах будуть займатися з дітьми і організовувати їх дозвілля. Також доволі вагома проблема – це приміщення. Наш офіс сьогодні – це дві малесеньких кімнатки, і ми не можемо поміститися навіть просто всією міською організацією туди, а тому і не можемо добре розвиватися, оскільки наша чисельність останнім часом зростає. А ще ми там своє спорядження зберігаємо. У великих станицях, як, наприклад, Івано-Франківська,  є окрема двоповерхова будівля для їх потреб, виділена міською владою, так званий «Пластовий центр», а в Житомирі ми маємо лише дві кімнати, без світла, без опалення і навіть нормального туалету. Здається, чим ми гірші? Також маємо певні проблеми з фінансуванням. Так, хотілося б більш тісної  співпраці в цьому питанні з нашими  державними органами.  Для організації табору, наприклад, потрібні фінанси. Загалом наша організація побудована лише на членських внесках батьків і є неприбутковою. Але якби отримати хоча б дещицю фінансування з боку держави! Тоді й організація  більше розвивалася б,  і чисельність пластунів активніше зростала б.

- Катю, от Ви розповідаєте, що ваша організація сприяє розвитку патріотів і виховує справжніх громадян, майбутніх провідників суспільства. А чи можете Ви сказати, чим саме пластуни відзначилися в минулому  і що вони зараз роблять для України?

- Звісно. Пласт був створений у 1912 році у Львові. Це було саме напередодні Першої світової війни. Його ціллю було виховати українську національну молодь. І саме ця молодь в 1914 році створила основу легіону українських січових стрільців. Не варто забувати і про те, що такі борці за волю України, як Степан Бандера, Роман Шухевич, видатний житомирянин Олег Ольжич теж були пластунами. Велика кількість пластунів воювала в лавах УПА. І сьогодні багато пластунів воюють в зоні антитерористичної операції. Серед пластунів, на жаль, також є втрати: четверо хлопців. Але саме навички виживання, а також оптимізм, ставлення до життя, як до Великої гри, зберігають життя пластунам там, на фронті.

Серед пластунів також є  велика кількість відомих дипломатів, політичних діячів, науковців, визначних діячів культури та мистецтва, підприємців. Чим більше у нас буде таких людей, тим швидше Україна стане успішною.

Інтерв’ю брав: Мацієвський Леонід
 
Автор: Леонід Мацієвський, редактор рубрики "Україна" на ЖЖ.info
Україна | 12.07.2016 | Переглядів: 2917
Коментарів: 1
noname2
1 Кирил (noname2)   • 09:18:16, 20.07.2016 [Материал]

Бандерюгент?)