Україна - держава з багатовіковою історією українського державотворення, традицією, культурою, державним правом. Світові відомі постулати „Велесової книги”, „Правди” Ярослава Мудрого, „Судебник 1497 р.”, “Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорізького”, і перша у світі конституція, яка написана Пилипом Орликом. У наш час основою ознакою існування вільної, незалежної держави є Конституція - система правил існування в громаді, дороговказ, компас у зовнішній і внутрішній політиці. Це верховний суддя, гарант сумісності законів за якими живе держава. Конституція є таким законом, що встановлює форму держави, систему державних органів, визначає порядок їх формування та діяльності, основні права та обов’язки громадян.
Держава - це маленький світ. Закони природи, існування світу - аналог конституційних законів малого світу, держави. Уявіть собі, що на планеті Земля, закони природи почали протирічити один одному або не виконуватись. Лише дрібна похибка у законі гравітації - і світ розлетиться на шматочки. Це саме стосується і держави.
Недотримання Конституції у державному житті, створення суперечливих один одному законів породило корупцію, бюрократію і є смертельною загрозою незалежності і поділу держави. На мою думку, дотримання державних законів, Конституції - є проявом патріотизму. Житель країни, незалежно від нації, повинен поважати українську культуру, традиції, дотримуватись законодавства країни, яка дає йому життя і хліб насущний.
На превеликий жаль, 17 років новітньої незалежності країною керують люди для яких Україна не є повноцінною, вільною державою, а лише васалом інших імперій. Тому їм не потрібна сильна, правова держава. Цим горе регіональним князькам потрібен хаос, анархія, беззаконня, корупція, розруха - так легше керувати дограбовуючи ресурси республіки.
У сучасній державній системі наявні глибокі розрізи, надломи:
- Для прикладу Ст. 2. Конституції проголошує Україну унітарною державою і одночасно у розділі 10 території Криму надається право автономії, що стимулює і штовхає до сепаратиських дій. І це не дивно, адже Крим - дуже багата територія, це й курортно-екскурсійна зона, і транспортний вихід у море, і торгівельні порти, і багатий на нафту шельф, а ще потужна фруктово-овочева база, давня історична спадщина, яку хоче проковтнути сусідня східна держава.
- Згідно Ст. 17. Конституції „на території України не допускається розташування іноземних військових баз”. Але в реальності в Севастополі розміщенна військова база іноземної держави, присутні агенти служби безпеки іноземної країни. Фактично Севастополь за безцінь орендується Росією і керується не Україною.
- Згідно Ст. 10. Основного закону України „ державною мовою в Україні є українська мова”. Проте в тому ж таки українському Севастополі лише одна україномовна школа, а на весь Крим їх усього 9 і одна україномовна газета. У школах Донбасу українську мову викладають російською. На телеканалах і радіостанціях українська мова, пісня представлена як мова нацменшини.
На нашу думку, ст. 79 Конституції України чітко визначає завдання депутатів, коли вони складають присягу: “Присягяю на вірність Україні. Зобов`язуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо вітчизни і добробут українського народу.” І тут виникає питання, а як можуть бути покарані депутати, які не дотримуються присяги. Не має правового прецеденту покарання таких депутатів, адже вони мають недоторканність.
Необхідно створити Люстраційний суд, який би перевіряв депутатів на предмет дотримання присяги. Більше того цей суд мав би перевіряти кандидатів у депутати, президенти та державних службовців на предмет співпраці з іноземними спецслужбами. Без погодження цього суду жоден кандидат не може висунути свою кандидатуру або обійняти будь-яку державну посаду.
Ще одним важливим нюансом є знання державної мови. Більшість народних обранців публічно зневажають українську мову або просто не знають її. Внести обов`язковим пунктом для депутатів Верховної ради та Президента України перед прийняттям присяги складення іспитів з державної мови. Кандидатам у депутати та кандидатам у президенти, які не проходять цих іспитів, мандат не надається.
Це лише вершина айсбергу непорозумінь, невиконання Конституції, що загрожує національній безпеці. Звичайно, що з плином часу змінюється навколишній світ, зовнішні і внутрішні умови співіснування, тому Конституція потребує корегування. Національною елітою пропонується редагування, зміна Конституції, яка відображає еволюцію свідомості громадян і обов’язково затверджується волевиявленням народу.
Олег Осуховський
Олександр Грасулов