Журнал Житомир инфо

УКР | РУС        Сегодня: Четверг, 20 Января 2022    16:08:13
Живой Журнал » Статьи » Авторская колонка » Дмитро Ткачук » Дмитро Ткачук

Як проблему перетворити на рішення

Автор Дмитро Ткачук

Дмитро Ткачук

все статьи автора

Суть даного тексту полягає в поясненні механізму, як запустити програму проектів з підвищення енергоефективності житлового фонду за рахунок тих боргів, що накопичилися у людей.

Тяжка економічна ситуація в країні змушує більшість українців відмовлятись від звичного стилю життя: зменшувати витрати на харчування, купувати дешевший одяг, економити на відпочинку і дозвіллі. Окрім глобальних і абстрактних є досить конкретні та чіткі наслідки, ситуація лише погіршуватиметься тому рішення потрібні вже сьогодні.

Проблема

Вже з наступного місяця цифри у платіжках за комунальні послуги суттєво зростуть. Якщо у випадку з продуктами чи одягом люди купуватимуть щось більш дешеве, то в ситуації з комунальними платежами альтернатив небагато. Зростання рахунків прямо відіб’ється на обсягах заборгованостей по платежам. В ситуації, коли людина стоятиме перед вибором купити хліба чи заплатити за квартиру - вибір буде очевидним. Зменшення платоспроможності населення заганятиме надавачів комунальних послуг в шалену боргову яму.

Серед базових платежів домогосподарств, які узагальнимо під категорією комунальних, найбільш суттєві борги будуть у надавачів послуг з утримання будинків і споруд. У більшості випадків по Житомиру це КВЖРЕПи (ЖЕКи). Причина досить проста – відсутність можливостей обмежити мешканця в наданні послуги. Якщо у випадку з електроенергією, водою, теплом є принаймні фізична можливість обрізати, перекрити, заглушити каналізацію, то з прибиранням території чи обслуговуванням труб, вивозом сміття засоби примусу практично відсутні.

Можливості стягнути заборгованість в 99% випадків теж відсутні. По-перше, виконавча служба давно вже більш схожа на приватного колектора з відстоюванням інтересів лише “потрібних людей”. По-друге, судові тяганини теж не дешеве і не завжди виправдане “задоволення”, адже щоб подати до суду потрібно понести додаткові витрати. Навіщо подавати до суду, якщо виконавча служба всеодно не зможе стягнути борги? Претензійна робота у більшості (особливо комунальних підприємств) була і є неефективною. В сучасних умовах вона взагалі досягне мінімальної відмітки своєї ефективності.

Таким чином вже за кілька місяців рівень заборгованості, зі звичних 5-10% може зрости до фатальних 50%. За таких умов обслуговуючі підприємства просто збанкрутують.

Рішення

Потрібно змінювати підходи в роботі з боржниками. Заходи претензійного характеру довели свою неефективність, отже потрібно заохочувати і стимулювати. Люди повинні бути зацікавленими закривати борги. Підприємства, їх керівники, влада, мають зрозуміти, що краще інвестувати, аніж нести банальні витрати.

Реальним рішенням може стати реалізація інвестиційних проектів у енергоефективність будинків за рахунок погашення заборгованості.

Це може виглядати наступними чином: загальна сума заборгованості за утримання по будинку 15 тис. грн. Надавач послуг виступає з пропозицією до мешканців, якщо вони зменшують суму боргу на 80%, то будинок підпадає під дію програми з енергоефективності і отримує, для прикладу, заміну старих дерев’яних вікон на нові, пластикові. Вартість одного вікна близько 2 тис. грн. В середньостатистичній п’ятиповерхівці на три під’їзди на сходових клітинах 12 вікон. Отже необхідно 24 тис. грн.: 12 з яких вносяться мешканцями, які закривають свої борги, а можливо і авансованими платежами. Решта 12 тис. дотуються з міського бюджету, шляхом співфінансування проекту. Суми, частки, механізми є довільними і можуть бути відкориговані. Основою цієї ідеї є принцип заміни неефективного домальовування нулів в сумі заборгованості на взаємовигідний процес.

Ефект

Таким чином:

1) зменшується заборгованість;

2) відбувається ремонт житлового фонду;

3) здійснюється термомодернізація і підвищується енергоефективність осель житомирян.

Чому люди не платять? Вони не «бачать» куди йдуть їх гроші. Така кампанія дасть можливість підняти в очах людей ефективність обслуговуючого підприємства, довіру до нього і готовність платити йому. Більшість ЖЕКів вже змирились з тим, що ніколи не побачать цих коштів, то чому ж не перетворити борги на інвестиції. Джерелом коштів є довіра громадян. і повернути її можна лише щось для них зробивши. Якщо ЖЕКи зможуть її відновити, то отримують надію  на подальші платежі, і своє існування. Якщо ж ні, то не лише втратять борги, а й примножать їх. За таких умов до кінця року підуть під банкрутство. Варіантів небагато і потрібно обирати той, який матиме найбільший ефект для людей. З кожним місяцем цей ефект лише зменшуватиметься, аналогічно як і з курсом гривні. 

Про гроші

Одвічне питання звідки взяти гроші на ту другу частину, яка компенсується  з бюджету? Відповідь проста до банальності. 3 мільйони гривень закладені в бюджеті з так званою назвою «Депутатські гроші» суттєво вирішують цю проблему. Розділивши 3 млн. грн. по 15 тис. ми зможемо вирішити одразу дві проблеми у 200 будинках. Якщо вони йдуть на встановлення лавочок, поодинокі часткові ремонтники, то це разовий, дешевий проект в рамках виборчої кампанії конкретного депутата. Ефект від цього полягатиме лише в тому, що конкретний дармоїд ще п’ять років засідатиме в сесійні залі. Спрямування цих коштів на дану інвестиційну програму дає чіткий, тривалий ефект, як для тисяч людей.

П.С. Можна навести 10 причин чому це неможливо, або не варто це робити, але всі вони лише прикриватимуть дійсну причину – небажання. То ж змінімо підходи і ми побачимо результат. Жити по-новому означає відмовитись від накатаних схем і продукувати нові ефективні рішення в інтересах людей. Якщо ж на то немає спроможності, то принаймні чути підказки. ;-)

 
Автор: Дмитро Ткачук
Дмитро Ткачук | 30 Марта 2015 | Просмотров: 2026 | борги, ЖКГ, Житомир, енергоефективність
Редакция "Журнала Житомира" может не разделять точку зрения автора статьи
и ответственности за содержание материала не несет.
Комментариев: 4
либерти
1 либерти (либерти)   • 15:09:59, 30 Марта 2015 [Материал]

Спочатку змоделюємо процес:
Будинок має 15 тис. боргу, але окремого будинкового рахунку немає. Обслуговування цього будинку відбувається за рахунок більш свідомих мешканців інших будинків. Тобто забираються кошти від одного будинку на другий. Як правило, у будинку : 10-20 постійних квартир-боржників. Ваша ідея передбачає: вмовити :) боржників повернути частково свій борг, вклавши його в свій будинок і ще за це отримати, погашенням остатку, фінансову допомогу від ОМС…
Резюмую: я, який живу у ЖЕКівському будинку і є охайним платником, логічно ПЕРЕСТАЮ платити на поточне утримання, буду свідомо накопичувати борги і ще максимально попрошу це зробити своїх сусідів, розуміючи, що це реальний спосіб отримати кошти з бюджету виключно на мій будинок...
Так, як у ЖЕКа тепер ще більше не має коштів, тому що мій свідомий будинок теж став боржником, і це зробили ще кілька «розумних», то банкрутство цілком непоганого ЖЕКу прийде дуже швидко. А ОМС, якщо збереться виділяти кошти з бюджету, фактично покриваючи боржників, як борги ЖЕКу, отримає ефект доміно…
Тому, з боржниками – «виховання» довідками, різною волокитою- приходьте завтра!, і безумовно - суд. Наказне провадження. До боргу злісного боржника у позов додавати вартість послуг найдорожчого юриста. Про 99% неможливість стягнути борг – це дуже-дуже далеко від істини.
Тепер наступне і головне :
Створення у будинку ОСББ, але якщо немає власного бажання займатися самоуправлінням, залишитися у своєму ЖЕКу. Це передбачено Законом! Але це дасть окремий будинковий рахунок, прямі договори на виконання загальних послуг, законну можливість скористатися прямою фінансовою допомогою від ОМС та від держави за відповідними програмами.
п.с. Не можна продовжувати агонію загальної соціалістичної солідарної системи, тим більш усвідомлюючи, що МАЙЖЕ ЖОДНИЙ багатоквартирний будинок не є комунальною власністю. Показуємо людям реальне положення власності, робимо реформи і живемо по-новому.
Tima
2 Дмитро Ткачук (Tima)   • 18:40:40, 30 Марта 2015 [Материал]

Передбачав появу подібних коментарів. Більше того навіть згоден з більшістю, але уточнюю :-) :
1. "...за рахунок більш свідомих мешканців інших будинків."
Ні. В даному випадку відсутність окремого будинкового рахунку не має такого значення, адже ідеальних будинків немає і 15 тисяч це базова сума боргу яка є практично у більшості будинків. Таким чином виходить не за рахунок інших будинків, а за рахунок більш свідомих сусідів.
2. "...ПЕРЕСТАЮ платити на поточне утримання..."
Подібні заходи не можуть бути на постійній основі, а є скоріш разовою акцією для перезавантаження системи і часткового вирішення проблеми, так як ідеальні сценарії мають більш доготривалу і часто примарну перспективу.
3. "ПЕРЕСТАЮ платити на поточне утримання..."
Даний план гарно вписується в цей процес, адже прояв подібної самоорганізації населення є непоганим індикатором до процесу створення ОСББ.
либерти
3 либерти (либерти)   • 19:56:36, 30 Марта 2015 [Материал]

Добре. Дещо переконливо. Можливо є сенс спробувати, як пілотний проект, наприклад, на Вашому будинку. :) Я не є прихильником того, щоби вмовляти власника-співвласника утримувати своє майно, а тим більш списувати йому борги за рахунок податків осіб, непричетних до цього процесу і цього майна.
Tima
4 Дмитро Ткачук (Tima)   • 20:58:36, 30 Марта 2015 [Материал]

Треба пробувати. Я не проти.

Читайте также на эту тему:


Обратите внимание:


Читайте ЖЖ.инфо