Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

В Житомиркой школе поселилась гигантская африканская улитка ахатина

Автор: Z-Объектив, 20.06.2011, 17:38:08
У житомирській школі № 17 мешкає ахатіна фуліка, або східно-африканська ахатіна, або гігантський африканський молюск (Achatina fulica Férussac, 1821).

В житомирській школі живе гіганстський африканський молюск. Фото


Двох незвичних молюсків до школи принесла вчитель хімії та біології Неля Ємець, випускниця природничого факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка.

… Поряд із невеличким акваріумом никає один молюск Женя, а інший, Саша, – в руках учителя. Двоякі імена вибрані невипадково: ахатіни – гермафродити. Вони справді більші від добре знаних нам равликів, до того ж вони – найбільші представники наземних молюсків.

«… Тому й кажуть біологи, що "гігантські”, – пояснює вчитель, – адже довжина черепашки ахатіни сягає 25 см, висота черепашки може перевищувати 15 см, довжина тіла – до 30 см. У природі їхня маса досягає 250 г».

Пані Неля розповідає, що нові мешканці викликали у дітей і просте зацікавлення, і певний науковий інтерес.

«Тварини легко йдуть на контакт, вилазячи із черепашки, – це захоплює учнів. Така наочність значно полегшує роботу вчителя, адже краще один раз побачити, ніж сто разів почути», – запевняє Неля Ємець.


В житомирській школі живе гіганстський африканський молюск. Фото


Аліна Срібна, учениця 8-го класу, разом із учителем пішли далі від просто споглядання: вирішили дослідити раціон молюсків. Спостереження показали, що: 1) різні вікові групи одного і того ж виду ахатіни дещо по-різному харчуються; 2) молоді особини надають перевагу більш твердим овочам – кабачкам та гарбузам, а дорослі, навпаки, більше живляться м’яким кормом – яблуками. Вчитель, згадуючи деякі дослідження іноземних учених, робить цікаву заувагу: якщо дати ахатінам банан, то вони можуть відмовитися споживати інший корм.

Цей факт про африканських молюсків у житомирській школі тим незвичайний, що їх непросто побачити: в природних умовах ні України, ні Європи ці молюски не живуть. Їхній природній ареал – Східна Африка, де молюсків можуть вживати в їжу.

В житомирській школі живе гіганстський африканський молюск. Фото


В наш час ахатіна поширена у тропічних і субтропічних зонах: Африки, Азії (Індія, Китай, Японія тощо), Тихоокеанського регіону ( о- ви Нова Каледонія, Самоа, Таїті, Тимор та ін.); Карибського моря (о-ви Барбадос, Гваделупа); Південної Америки (Бразилія). Оскільки африканські молюски не вибагливі до умов утримання, добре звикають до домашніх обставин, тому можуть жити в кабінетах біології, садах, тераріумах, а також удома. У тій же Європі ахатіна стала домашнім улюбленцем, зате в США – справжнім лихом, бо також є шкідником багатьох культурних та сільськогосподарських рослин.

«Що ж тоді позитивного знаходять європейці в африканських молюсках?» – запитую.

Неля Ємець відповідає коротко та ясно: «Заспокоєння… Буває, підходиш утомленим після робіт, клопотів до цих істот, подивишся на них, таких неквапливих, навіть дещо медитативних у своїй повільності – і сам потроху заспокоюєшся. Можливо, вони і не такі гарні як, наприклад, акваріумні рибки, проте більш невибагливі у справі догляду та харчу (гарбузи та яблука неважко знайти на городі або в холодильнику). Крім того, ахатіни можуть «лікувати» не тільки настрій; є дані, що в їхньому слизі є речовина, яка сприяє загоєнню шрамів, саме шрамів, а не ран».



В житомирській школі живе гіганстський африканський молюск. Фото

Автор: Z-Объектив, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info http://z-obektiv.com/2011/06/20/v-zhitomirskij-shkoli-zhive-giganstskij-afrikanskij-m
Місто | 20.06.2011 | Переглядів: 15871 | школы, Житомир, ахатины, УЛИТКИ

Читайте також на цю тему:

Коментарів: 0