Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Владислав Пучич, Місто, Підприємства, Україна

Здача Житомиртеплокомуненерго: Pro et Contra

Автор: Владислав ПУЧИЧ,"До ладу!"-№8, 09.10.2007, 13:34:50
Автор Владислав Пучич

Владислав Пучич

все статьи автора

Вчора

Наразі, у переддень опалювального сезону, більш ніж актуальним є стан теплозабезпечуючої галузі міста. І стан цей – далекий від теплих земних перспектив. Зношення обладнання КП ЖТКЕ складає понад 80%. Хоча цього року і замінено понад 2 км. труб – цього замало. Для нормального функціонування підприємства потрібно міняти до 7 км. щорічно. Про когенераційні чи новітні енергозберігаючі технології говорити не доводиться. Це все те, з чим живе підприємство вже багато років. І навіть проект створення високоефективної системи теплопостачання, який захистила Житомирський міський голова Віра Шелудченко, вартістю 56,8 млн. грн. передбачає співфінансування з боку інвестора в сумі 31,22 млн. грн.

Сьогодні

Однак, до цього майже вже звичного проблемного стану додався ще один фактор – ціна на газ. З початку 2007 року "Житомиртеплокомуненерго" (ЖТКЕ) заборгувало за блакитне паливо перед дочірнім підприємством „Газ України” 9 млн. грн. За такої ситуації ДП поставило чітку умову – ні кубометру газу без погашення заборгованості для початку за 2006 рік. "Комунізм скінчився" – зазначив віце-прем'єр Анатолій Рибак, – "всі мають платити справжню ціну". З цим не посперечаєшся.
Опалювальний сезон у місті під загрозою, а вчасний його початок 15 жовтня – під питанням точно. Більше того, існує реальна небезпека банкротства “Житомиртеплокомуненерго”, що призведе до його втрати як міського підприємства та встановлення монополії на теплопостачання у місті тим же таки ДП “Газ України”, що у свою чергу дасть поштовх до зростання тарифів на теплопостачання. І ось на цей процес ні ми з вами, а ні міська рада вже ніякого впливу не матиме.

Завтра

Який вихід? Міська влада запропонувала варіант. Було прийнято рішення про конкурс на право оренди ЖТКЕ строком на 15 років. Як тільки з'явилась подібна інформація – з'явились і ті, хто, враховуючи напружену політичну боротьбу, вирішили здобути дивідендів. Одна з політичних сил підняла питання недопущення передачі в оренду ЖТКЕ "за безцінь". На це міський голова зауважила наступне: “Порожні партійні лозунги мене не цікавлять, мене цікавить і хвилює доля простих мешканців міста, їх добробут і затишок у власних оселях. А все те, що сьогодні відбувається навколо ЖТКЕ ніщо інше, як передвиборчий PR політичних сил та їх лідерів, яких не хвилює життя міста та городян, особливо після 15 жовтня, тобто настання опалювального сезону."
На той час ситуацію активно вивчала одна з організацій, яка вже давно працює на ринку надання тепловодних послуг. На відміну від більшості гравців, які говорили, що їм ще треба заплатити за те, щоб вони взялись за Житомир, вищезгадана організація ситуацією зацікавились і готові залучати серйозні інвестиції. Однак, не все так однозначно і просто.

Pro et Contra

Pro
1. Опалювальний сезон в Житомирі буде розпочато;
2. Інвестор гарантує вирішення газового Гордієвого вузла міста, забезпечивши постачання блакитного палива;
3. Інвестор щорічно вкладає до 15 млн. грн. у розвиток інфраструктури тепломереж;
4. Міський бюджет щорічно економить 5 млн. грн..
5. Інвестор має успішний попередній досвід аналогічної роботи у Кіровограді.

Contra
1. Місто поставили перед фактом: або ми, або матимете серйозні проблеми з газом;
2. Інвестор бере на себе борг ЖТКЕ, але не може бути зобов'язаний містом його погасити;
3. Пункт у договорі стосовно строків та сум інвестицій не є типовим, а тому може бути оскаржений;
4. Міськрада лише місяць тому повернула ЖТКЕ у комунальну власність і знову передає в руки іншого орендаря;
5. Попередній досвід аналогічного господарювання інвестора оцінюється критично.

  1. Інвестор гарантує порівняно вчасний початок опалювального сезону у місті за умови швидкого підписання угоди. Разом з тим, справедливо, що неоднозначну реакцію депутатів міської ради викликала теза представника інвестора про те, що вони, наразі мають гроші, на відміну від міста.
  2. Інвестор має давній досвід роботи в Україні безпосередньо з газопостачальниками, тому проблем із забезпеченням енергоносієм вірогідно вдасться уникнути. Однак, гарантії виплати боргів попереднього орендаря немає. Теоретично, інвестору це потрібно буде зробити задля нормальної подальшої роботи підприємства. На практиці це може підмінятись "досвідом роботи" з газопостачальником.
  3. За експертною рекомендацією заступника міського голови Едуарда Кругляка, інвестор має вкладати протягом перших трьох років 15-17 млн. грн. у розвиток галузі. Представник інвестора погодився, зазначивши, що це є виробнича необхідність, яка дозволить знизити енергозатратність та оптимізувати управління ЖТКЕ, а відтак і отримувати прибуток у майбутньому. Проте, такі зобов'язання не передбачені типовим договором, а тому можуть бути предметом судового розгляду.
  4. За словами міського голови Віри Шелудченко: "Ми й далі можемо вкладати 5 мільйонів гривень міських коштів щороку, латати дірки, аж поки підприємство не розвалиться. А можемо наразі вирішити проблему і про неї забути, а кошти направляти на інші потреби міста". Так, міський голова пообіцяла протягом року замінити всі аварійні ліфти у місті. Переконливий і конкретний аргумент "За". Підприємство лише наприкінці серпня з труднощами було повернуто у комунальну власність. І тепер знову воно передається в оренду, щоправда у принципово інші руки.
  5. Попередній досвід роботи інвестора у Кіровограді має дві сторони медалі. З однієї сторони, серед трьох підприємств, які надають тепло у місті, вони мають найнижчий тариф і найбільш надійні джерела енергоносіїв. І минулий опалювальний сезон, попри газовий цугцванг, розпочали з незначним тижневим запізненням. З іншої – лунають звинувачення у недостатніх обсягах інвестицій у теплозабезпечуючу інфраструктуру Кіровограду.

Даний аналіз загалом надає уявлення про складність та багатогранність рішення, яке зобов'язана прийняти міська влада. Не диво, що між депутатами точилися гарячі дискусії. Попри численні сплетіння та перетинання інтересів і мотивацій депутатів, врахувавши поправки до угоди більшості обранців народу, профільні комісії міськради рекомендували міськвиконкому передати ЖТКЕ в оренду.
5 жовтня міськвиконком рекомендацію виконав…

Автор: Владислав ПУЧИЧ,"До ладу!"-№8, редактор рубрики "Владислав Пучич" на ЖЖ.info
Владислав Пучич | 09.10.2007 | Переглядів: 15769
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.
Коментарів: 0