Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Владислав Пучич,

300 Українців

Автор: WolanD, 29.01.2008, 23:42:12
Автор Владислав Пучич

Владислав Пучич

все статьи автора


90 років тому (29 січня 1918) під Крутами 300 студентів зробили для майбутнього української держави ледве не стільки, скільки всі тогочасні державні діячі укупі взяті. Модним є порівняння з 300 спартанцями царя Леоніда. В обох випадках мало чисельні патріоти програвши битву – перемогли.


Наша історія
Як писав Володимир Винниченко «…Це була війна впливом… Наш вплив був менший. Він був уже остільки малий, що ми з великими труднощами могли складати якісь невеличкі більш-менш дисципліновані частини й висилати їх проти більшовиків. Більшовики, правда, теж не мали великих дисциплінованих частин, але їхня перевага була в тому, що всі наші широкі маси солдатства не ставили їм ніякого опору або навіть переходили на їхній бік, що майже все робітництво кожного міста ставало за ними; що в селах сільська біднота явно була більшовицька; що, словом, величезна більшість самого українського населення була проти нас. Єдиною активною мілітарною нашою силою була наша інтелігентна молодь і частина національно-свідомого робітництва, яке гаряче стояло за українську державність, розуміючи за нами ту державність так само, як і ми її розуміли».
У IV Універсалі уряд УНР закликав до боротьби з більшовицькими військами — а вже 5 січня 1918 р. на зборах студентів молодших курсів Київського університету св. Володимира і Українського народного університету було ухвалено створення студентського куреня Січових Стрільців. Незабаром з'явилося у київських газетах звернення до українського студентства.

Звернення до «До українського студентства»:
(«Нова Рада» з 11 січня 1918 р.)
«Прийшов грізний час для нашої Батьківщини. Як чорна гайворонь, обсіла нашу Україну російсько-большевицька грабіжницька орда, котра майже щодня робила у нас нові захвати, і Україна, одрізана звідусіль, може врешті опинитись в дуже скрутному стані. В цей час Українська фракція центру Університету св. Володимира кличе студентів-українців усіх вищих шкіл негайно прийти на підмогу своєму краєві і народові, одностайно ставши під прапор борців за волю України проти напасників, які хочуть придушити все, що здобуто нами довгою, тяжкою героїчною працею. Треба за всяку ціну спинити той похід, який може призвести Україну до страшної руїни і довговічного занепаду. Хай кожен студент-українець пам'ятає, що в цей час злочинно бути байдужим… Сміливо ж, дорогі товариші, довбаймо нашу скелю і йдімо віддати, може, останню послугу тій великій будові, яку ми ж самі будували — Українській державі! Записуйтесь до «Куреня Січових Стрільців», який формується з студентів Університету св. Володимира та Українського Народного Університету, звідки, мабуть, ми будемо розподілені серед декотрих українських військових частин, для піднесення культурно-національної свідомості та відваги…"


Вступ до куреня був винятково добровільний. Таким чином вдалося скласти дві сотні, на чолі яких поставили студента Українського народного університету — старшину (сотника) Андрія Омельченка. Переважна більшість студентів була без жодної військової підготовки, дві швидкосформовані сотні мали недостатньо боєприпасів та були погано озброєні: мали лише 16 кулеметів та саморобний бронепоїзд у вигляді артилерійської гармати на залізничній платформі.

Битва
Не наважуючись зустріти ворога у Бахмачі, де перебувало до 2 тис. по-більшовицькому налаштованих робітників, було наказано відступити до залізничної станції Крути і зайняти оборону. Близько 9 години ранку 29 січня розпочався наступ. Загін матросів Ремньова потрапив під обстріл захисників Крут. З тилу їх підтримував бронепоїзд і гармата. Втрачаючи вбитих і поранених, більшовики вперто просувалися вперед. Їх гарматна батарея, що до часу стріляла не досить вдало, зосередила вогонь по українських позиціях. Бій тривав більше 5 годин, українці відбили кілька атак, під час яких понесли значні втрати. Приблизно у цей час на допомогу Ремньову почали надходити інші загони 4-тисячної (!) армії Муравйова, а з боку Чернігівської колії підійшов ворожий бронепоїзд і почав обстріл обороняючих з тилу.
У захисників почали закінчуватись набої. Сотник Омельченко вирішив спочатку багнетною атакою відбити ворога, а вже потім відступати. Атака виявилася невдалою, адже юнакам протистояли професійні вояки. Сотня понесла втрати, загинув і сам Омельченко. Забравши вбитих і поранених, українське військо відходило до ешелону. Росіяни не змогли наздогнати основні сили і продовжувати наступ на Київ того ж дня.
Коли, близько 17 години зібралися усі українські підрозділи, виявилося, що не вистачає однієї чоти студентів: у сум'ятті битви в полон потрапив розвідувальний взвод. Відступаючи у сутінках, студенти втратили орієнтир та вийшли прямо на станцію Крути, вже зайняту червоногвардійцями. Один із більшовицьких командирів Єгор Попов втратив рівновагу, коли дізнався, що втрати склали не менше 300 чоловік. Щоби якось їх компенсувати, він наказав ліквідувати полонених. За свідченнями очевидців з 27 студентів спочатку по-звірячому знущалися, а потім розстріляли. Учень 7-го класу Пипський перед розстрілом перший почав співати «Ще не вмерла Україна» і всі інші студенти підтримали спів. Після розстрілу місцевим жителям заборонили ховати тіла померлих…

Вшанування
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Вже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди, за рішенням Центральної Ради тіла 27 вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулось урочисте перепоховання.
В масштабах всесвітньої історії ця битва зовсім невелика. Вона не є зразком ані тактичного, ані стратегічного військового мистецтва. Однак, одне – безперечно. Крути – це символ нескореного духу нашої нації, це символ незламної гордості тагідності. Це золота сторінка історії нашої України. Покоління нащадків пишаються молодими воїнами. Ви вкриті славою.

Слава Україні!
Героям слава!



Автор: WolanD, редактор рубрики "Владислав Пучич" на ЖЖ.info
Владислав Пучич | 29.01.2008 | Переглядів: 9112
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.
Коментарів: 0