Як уникнути мобільного шахрайстваМобільним телефоном сьогодні нікого не здивуєш, його має практично кожен, незалежно від віку і соціального статусу. Тому й малюк, що весело щебече по мобільнику – давно вже не дивина. Батьки часто намагаються купити дитині телефон, щоб завжди бути з нею на зв’язку і почуватися спокійніше. Але просто подарувати дитині телефон мало. Адже мобільник з одного боку знижує ризик життя, з іншого – підвищує. Телефон можуть вкрасти, тим паче, що діти люблять вихвалятися ними. У даному випадку мобільник – засіб провокації. І чим така провокація може закінчитися, нікому невідомо.
Неприємні ситуації, в які можуть потрапити діти – власники мобільних телефонів, очевидні. За словами начальника карного розшуку УМВС України в Житомирській області полковника міліції Сергія Ертуса, однією з таких є шахрайство. Дитині важко відмовити дорослому, який на вулиці просить терміново зателефонувати на одну хвилинку. Переконливими аргументами в таких випадках є відсутність грошей на рахунку, або ж необхідність зробити дуже важливий дзвінок. Довірливі малюки без зайвих вагань віддають свої телефони в руки незнайомцю, навіть не замислюючись над справжніми намірами зловмисника. А останній же, отримавши бажане, просто тікає.
Прикладом можуть слугувати події, що трапилися 12 жовтня в обласному центрі. 26-річний місцевий житель, угледівши в руках 17-ти річного юнака гарненький мобільник, вирішив ним заволодіти. Для цього шахрай ввічливо звернувся до молодої людини з проханням зробити терміновий дзвінок. Останній, нічого не підозрюючи, сам, добровільно, передав у руки зловмисника телефон. Після чого, невідомий швидко накивав п’ятами. Та далеко втекти йому не вдалося. «Бігуна» затримано. Триває слідство.
Як свідчить статистика, за 9 місяців поточного року на території області скоєно 172 шахрайства (20% з яких, пов’язані з мобільними телефонами), вжитими заходами встановлено 99 осіб, що скоїли зазначені протизаконні діяння. Найбільше шахрайств зареєстровано на території обласного центру, Бердичівського та Новоград-Волинського районів. Здебільшого злочини скоюють непрацюючі місцеві жителі, що вже мали проблеми із законом. Хоча бувають і «гастролери». Отримане незаконним шляхом злочинці, як правило збувають на місцевих ринках. Тому, при купівлі з рук мобільного телефону варто задуматися, можливо він викрадений і за деякий час знайдеться його справжній власник, а ви залишиться ні з чим.
Сергій Володимирович зазначив: «Якщо ви купили доньці чи сину мобільний телефон, попросіть дитину дотримуватись кількох простих правил. Це вбереже її від нападу зловмисників:
- - забороніть дитині користуватися мобілкою в громадських місцях. Пам’ятайте, що саме там злочинці вишукують своїх жертв;
- - телефон завжди повинен бути у внутрішній кишені одягу, і в жодному разі не на “зашморгу”, інакше дитина може постраждати, якщо крадій зриватиме апарат;
- - звук у “трубці” потрібно вимикати, достатньо поставити її на віброрежим;
- - обмірковуйте, коли дитина перебуває на вулиці, і ніколи не телефонуйте в цей час, аби проконтролювати своє чадо;
- - суворо забороніть передавати телефон іншим (чи подивитися, чи погратися, чи для термінового дзвінка, буцімто комусь стало погано).
Якщо ж, на превеликий жаль, у Вас все-таки викрали мобільний- негайно зверніться до найближчого відділення міліції або за номером 102.