Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Ми маємо права. А що ми про них знаємо?

Автор: Громадська Гідність, 29.09.2010, 14:13:28
Результати опитування, проведеного Житомирською організацією „Громадська гідність”, свідчать про те, що рівень обізнаності житомирян у сфері базових прав споживачів товарів та послуг залишає бажати кращого – набагато кращого.

Небагато хто з нас може твердо засвідчити, що жодного разу його права у сфері споживання товарів та послуг не були порушені. І при більш ґрунтовній розмові з житомирянами виявляється, що у нас є улюблене місце, де можна вголос кричати про хапуг із ЖЕКів, несправедливі суди, підступних бізнесменів, корумпованих політиків, оскаженілих продавців та необхідність захисту наших прав. І це місце – кухня. Ще декілька питань – і стає зрозуміло, що права повинен захищати „хтось ще, а я в це не вірю”, і вищезазначені „хапуги, підступність, корумпованість та оскаженілість” виявляються дуже суб’єктивними поняттями, адже неможливо об’єктивно оцінити діяльність ЖЕКів, банків, магазинів та страхових компаній, не маючи хоча б базового поняття про власні права та механізми їх захисту.

Правова незахищеність громадян ґрунтується на правовому невігластві. Опитування 500 житомирян, проведене ЖОГО „Громадська гідність”, виявило деякі факти, які добре ілюструють, що саме ми своєю незацікавленістю у власних правах та механізмах їх захисту не тільки не чинимо опору правовому безладдю, а й стимулюємо його.

Банківське обслуговування: 41 % громадян все ще вірить у те, що може купити товар під 0% кредиту. Багато людей поскаржилися, що банк підняв облікову ставку по кредиту або понизив по депозиту, але 86 % навіть не знають про умови зміни банками відсоткової ставки по кредитах та депозитах, тобто можливість зміни банком умов договору.

Права споживачів: 91% громадян засвідчили, що мали досвід придбання неякісного товару, але у 24% випадків їхні дії з відстоювання власних прав не були результативними. Лише 10% людей зверталися до спілки захисту прав споживачів, а вона, з нашого досвіду, є дуже дієвою в Житомирській області.

Багато людей засвідчили, що мали проблеми з терміном гарантійного обслуговування, але ніхто з них не знав, що може вимагати грошового відшкодування у розмірі 1% вартості товару за кожен прострочений день гарантійного обслуговування, що, повірте, значно прискорює повернення товару з сервісного центру. Питань, які цікавлять громадян, багато: як боротися з наявністю прострочених товарів на прилавках магазинів, „перебитими строками використання”; які товари не підлягають поверненню тощо.

Житлово-комунальні послуги: 55% громадян не мають або не знають про існування договору між КВЖРЕПом та ними про надання послуг. 91 % громадян не задоволені якістю послуг, які надаються КВЖРЕПами, але 83 % не знають, як складати акт-претензію про неналежне надання послуг – а це перший крок у захисті власних прав. Недивно, що якість надання послуг залишається на такому низькому рівні. 61% не вживали заходів щодо покращення якості надання житлово-комунальних послуг, 50% намагалися вирішити питання шляхом усної розмови з начальниками КВЖРЕПів, але в 41% дії не були результативними. 37% громадян взагалі не знають переліку послуг, які повинен надавати КВЖРЕП. Житомиряни виявили зацікавленість: у функціонуванні ОСББ; у порядку дій з метою захисту власних прав у сфері житлово-комунальних послуг, в тому числі дій в разі ігнорування КВЖРЕПом скарг громадян.

Медичне обслуговування: виникали проблеми з медичним обслуговуванням у 70% громадян, але лише 30% вживали заходів з метою захисту своїх прав. 59% не знають, куди звертатися зі скаргою про порушення прав у сфері медичних послуг. Серед найчастіших прикладів порушення прав громадян у сфері надання медичних послуг є: не надання лікарями достовірної інформації про можливі методи лікування та повної інформації про призначені препарати та їх вплив на організм хворого; призначення лікарями препаратів, за які вони отримують певну винагороду від постачальників; відмова в обслуговуванні у державній лікарні; неправильно поставлений діагноз; зневажливе ставлення до хворого. Зацікавлені громадяни у таких питаннях:
  • - Чи можна прийти на прийом не за місцем проживання;
  • - Як довести, що лікар (державна лікарня) вимагає хабаря;
  • - Куди звертатись при порушенні прав;
  • - Які докази я повинен надати про неякісне медичне обслуговування;
  • - Чи можу я вимагати компенсацію від лікаря, якщо прописані ним ліки мені не допомогли;
  • - Які існують права пацієнта;
  • - Як організувати незалежну медичну експертизу у разі потреби довести неякісне медичне обслуговування (невірний діагноз, помилка лікаря, нанесення шкоди здоров’ю та інше);
  • - Наскільки правомірні «благодійні внески» у державних лікарнях.

Страхові компанії: лише 29% громадян знають, куди звертатися зі скаргами про неналежну роботу страхової компанії. 29% громадян не знають, що можуть відмовитися від послуг страхової компанії, рекомендованої банком в разі отримання кредиту та обрати страхову компанію на власний розсуд. У цій сфері житомирян найбільше цікавлять питання медичної страховки, оцінки вартості відшкодування, як „правильно” читати договір зі страховою компанією та, звичайно, як обрати надійну компанію.

У жовтні-листопаді 2010 року ЖОГО „Громадська Гідність” та ЖОГО „Рідні” за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні проведе серію семінарів-тренінгів з охорони найчастіше порушуваних соціально-економічних прав громадян у сфері медичних, житлово-комунальних, банківських та страхових послуг, а також порушення прав споживачів.

9 жовтня:

12.00: Ефективний захист прав споживачів медичних послуг
13.15: Захист права на отримання якісних страхових послуг та захист від зловживань з боку страхових компаній

16 жовтня:

12.00: Ефективний захист від порушень прав громадян банківськими установами
13.15: Дієвий захист прав споживачів

23 жовтня:

12.00: Дієвий та ефективний захист прав громадян для отримання якісних
житлово-комунальних послуг
13.15: Ефективний захист від порушень прав громадян банківськими установами

6 листопада:

12.00: Дієвий та ефективний захист прав громадян для отримання якісних
житлово-комунальних послуг
13.15: Захист права на отримання якісних страхових послуг та захист від зловживань з боку страхових компаній

20 листопада:

12.00: Ефективний захист прав споживачів медичних послуг
13.15: Дієвий захист прав споживачів

Адреса: м. Житомир, вул. Кафедральна 5-а, ауд. 213. Участь у семінарах безкоштовна!
ЖОГО "Громадська Гідність" ЖОМГО "ЦЕНТР"

Автор: Громадська Гідність, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 29.09.2010 | Переглядів: 13308

Коментарів: 0