Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

В Житомире увеличивается количество зеленых насаждений - Зеленстрой

Автор: Антон Бездетко, 07.05.2012, 20:02:58
Чистоту повітря, яким усі ми дихаємо, як відомо, забезпечують зелені насадження. Завдання збільшувати у нашому місті кількість дерев, декоративних кущів, квітників, належно доглядати їх покладено на комунальне спеціалізоване ремонтно-будівельне підприємство "Зеленбуд". Його директор Микола Симон охоче погодився на інтерв'ю з кореспондентом "Міста".

- Миколо Анатолійовичу, пішов другий місяць, як Ви очолили "Зеленбуд". Яке перше враження справило на Вас підприємство?

- М'яко кажучи, не найкраще. Практично вся техніка знаходиться під тином. Технічно не оглянута жодна машина. Треба терміново ремонтувати автобус, що возить працівників підприємства. Теплиці обігріваються "буржуйками", оскільки газ подорожчав і використання його у виробництві продукції стало нерентабельним.

Побутує версія, що КП "Зеленбуд" протягом кількох останніх років методично і послідовно готували для приватизації шляхом доведення його до повного банкрутства. І вона, ця версія, на жаль, виглядає правдоподібно. Одне, що мене вразило приємно, так це працівники підприємства. Я з пошаною схиляю голову перед мужністю людей, які в таких умовах тут трудилися.

- Міська влада цьогоріч розділила досі небачені кошти фонду охорони навколишнього природного середовища в сумі понад 17 млн.грн. Порівняно більше припало і "Зеленбуду". Озеленювати, прикрашати місто квітами допомагають навчальні заклади, підприємства і організації, громадські утворення тощо. Тож, не все так кепсько...

- А я й не впадаю у відчай. Навпаки, маю тверду упевненість, що КП "Зеленбуд" вже незабаром підніметься з колін, і житомиряни говоритимуть про наш колектив лише хороші слова.

Щодо участі громадськості в озелененні міста висловлю свою думку дещо пізніше, оскільки це питання не настільки просте, як видається на перший погляд.

Справді, десята сесія міської ради, депутатом якої я є, виділила нам 700 тис.грн. для купівлі  сміттєвоза, 150 тис.грн. - на виконання заходів з озеленення, охорони зелених насаджень від шкідників і хвороб, 99 тис.грн. - на придбання контейнерів зі збору і складування побутових відходів.

Адже "Зеленбуд" не тільки саджає рослини, але й виконує великий обсяг інших робіт, як, скажімо, прибирання парків, скверів, бульварів, інших місць масового перебування городян, видаляє аварійні і сухостійні дерева, ремонтує і фарбує садово-парковий інвентар, обладнання майданчиків і таке інше.

Наприклад, площа лише скверів і бульварів Житомира перевищує 150 тис. кв.м, доріжок і тротуарів - понад 100 тис. кв.м.

Сміттєвоз і контейнери для сміття нам вкрай необхідні. Давно пора залишити практику, коли сміття спершу згрібають у невеликі купки, а потім вручну лопатою закидають його у самоскид. Це - навіть не вчорашній день...

Ще раз повернуся до виділення нам коштів. Так, їх багато, якщо співвідносити із фінансуванням у попередні роки. Але їх мало з огляду на потребу для вирішення  завдань, що стоять перед "Зеленбудом".

Наприклад, на боротьбу із міллю каштанів передбачено тільки 20 тис.грн. Насправді ж, аби врятувати житомирські каштани, якими всі ми пишаємося, від "іржавіння" і передчасного осипання листя потрібні набагато більші кошти.

Щонайменше утричі треба більше грошей, ніж надано, для боротьби з омелою. Ми є свідками того, що якщо декілька років тому омела вражала, як правило, осокори і акацію, то сьогодні її немає хіба що на хвойних деревах. А коли дерево заражене омелою на 60%, його необхідно видаляти.

Щоби "Зеленбуд" мав змогу ефективно впливати на санітарний стан міста і його екологію, підприємство повинно не стільки сподіватися на бюджетні кошти, скільки володіти власними джерелами фінансових надходжень. І ми маємо пропозиції, як це зробити.

- Миколо Анатолійовичу, що то за джерело і де воно заховане, завдяки якому "Зеленбуд" може розбага­тіти?

- Насамперед, не треба зменшувати роль традиційного виробництва. Нині за рік ми вирощуємо лише близько 50 тис. штук розсади однорічних квітів. Два-три роки тому цих саджанців було понад 200 тис. штук. А ще раніше наше підприємство видавало "на гора" по 600-700 тис. саджанців розсади на рік.

Тобто потреба в саджанцях є надзвичайно великою А це - резерв. Тому ми маємо за будь-що вже нинішнього року придбати і встановити хоча би один котел, який би обігрівав дві теплиці. Грошей для купівлі котла наразі немає. Сподіваємося, що одержимо додатково при уточненні бюджету.

Також маємо надію, що нам пощастить із тендером щодо закупівлі сміттєвоза і на зекономлені кошти придбаємо машину з подрібнення гілок дерев. Тоді матимемо власне безкоштовне паливо для котла...

Потужним і поки що не за­діяним джерелом фінансових надходжень можуть стати платежі з відновної вартості. Тобто платежі, що необхідні для відновлення порушеного забудовниками благоустрою міста: газонів, клумб, дерев, інших насаджень.

Будівництво в місті постійно триває: один зводить багатоповерхівку, інший - МАФ, третій - встановлює білборд і таке інше. Наприклад, забудовник знімає верхній родючий шар грунту, продає його, а місто від цього нічого не одержує.

Коли у ході того чи іншого будівництва порушено клумбу чи трав'яний газон, то ніхто, крім спеціалістів "Зеленбуду", належно їх не відновить. Для цього потрібні гроші. Забудовники мають їх перераховувати на спеціальний рахунок нашого підприємства. Саме завдяки відповідним платежам аналогічні підприємства успішно працюють у багатьох містах України.

- Миколо Анатолійовичу, Ви наполягаєте, що посадити дерево на місці знесеного чи сформувати порушену при будівництві клумбу можуть лише фахівці "Зеленбуду"?

- Цілком правильно. Звичайно, саджати, скажімо, дерева усі ми вміємо: викопав ямку, вставив у неї саджанець, присипав його землею, полив водою - і нехай росте... Так? Ні, не зовсім.

Сьогодні навіть більш-менш серйозний приватний забудовник винаймає спеціаліста, який би розумівся на тому, яке і де деревце посадити, з якими породами воно гармонує, яку і як посіяти траву, де розбити клумбу і чим її наповнити, щоби вона радувала душу.

Не можна у Житомирі, як і в будь-якому іншому місті, саджати і сіяти хаотично. Це не тільки не привабливо, але й часто завдає шкоди довкіллю і місцевим комунікаціям. Адже недопустимо садити дерево з потужною у майбутньому кореневою системою там, де пролягають "червоні лінії". Але хто на це зважає, коли з благим наміром хоче посадити у дворі багатоповерхівки берізку?

У КП "Зеленбуд" є вся інформація про те, що і де в місті пролягає під землею, у нас напрацьована програма озеленення міста, зрештою, у нас працюють досвідчені дизайнери.

- Як можливо контролювати відновні платежі і їх вартість?

- Тут немає жодних труднощів. На етапі попереднього погодження будівництва дозволи надають три структури: КП "Реклама", управління земельних ресурсів і КП "Інспекція з благоустрою Житомира". Треба лише, щоби у дозвільних документах була графа щодо відновної вартості. Її розмір встановлюватимуть компетентні спеціалісти, в числі яких і представники нашого підприємства. Ми подали свої пропозиції з впровадження відновної вартості на розгляд міськвиконкому і сподіваємося на позитивне рішення.

- Чи трапляються випадки крадіжок саджанців з клумб парків і скверів міста?

- На жаль, так. Причому - у досить чималих обсягах. Учора нам зателефонував начальник жека про те, що біля Мистецьких воріт лише за одну ніч вкрадено 4 туї. Викрадено майже 30% саджанців дворічних квітів, що наші працівники посадили біля пам'ятника Шевченку, на майдані Перемоги, майдані ім. Корольова, за адресою: вул.Київська, 25. Через крадіжки місто втрачає від 30 до 40 відсотків висаджених кущів троянд.

Прикрість цього ганебного явища полягає ще й у тому, що далеко не всі рослини приживаються на садибах крадіїв, оскільки значна частина їх буде травмована. Тож у підсумку, через крадіжку саджанців несемо втрати всі.

- Миколо Анатолійовичу, Житомир має імідж ошатного, зеленого міста. Так буде і надалі?

- Безперечно. Незважаючи на варварське ставлення окремих городян до зелених насаджень, їх цьогоріч не зменшиться у місті, навпаки, побільшає клумб з квітами, вже висаджено понад тисячу декоративних дерев, кілька тисяч кущів, прогнозую значно більшу кількість учасників конкурсу "Моє квітуче місто" з числа приватних забудовників, колективів і організацій, окремих підприємців. КП "Зеленбуд", зі свого боку, зробить все від нього залежне, щоби, починаючи вже з нинішнього року, щорічно нарощувати виробництво саджанців, покращувати догляд наявних зелених насаджень.

Автор: Антон Бездетко, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info
Місто | 07.05.2012 | Переглядів: 3504
Коментарів: 0