16 травня в Житомирі відкривається перший міжнародний джазовий фестиваль «Jazzomir». Досі навіть концерти джазової музики були рідкістю для нашого міста. А захід подібного рівня взагалі відбудеться вперше.ПроЖитомир зустрівся з президентом фестивалю - Олександром Тимофєєвим-Рейном аби дізнатись про всі секрети цього заходу Олександр – корінний житомирянин, професійний музикант і саксофоніст. Закінчив Вище київське музичне училище імені Глієра. Брав активну участь в міжнародних фестивалях інструментальної музики в Берліні, Празі, Братіславі. 23 роки прожив за кордоном, але все ж повернувся на батьківщину. Працював в Національному духовому оркестрі Київської філармонії, директором Житомирського міського парку відпочинку ім. Гагаріна, періодично виступав по клубах. На сьогодні – директор ресторану «Стара губернія».
Чим для вас є джаз?
Я сам джазовий музикант. А джаз – це інтелектуальна музика. Щоб його полюбити, потрібен певний рівень розвитку і культури. Зараз місту цього дуже не вистачає. Джаз – це свобода. Свобода спілкування, свобода думок, імпровізація. Навіть кажуть, що гра для джазового музиканта – то є своєрідна «розмова з Богом».
Як взагалі виникла ідея провести джазовий фестиваль саме в Житомирі?Джаз поступово починає повертатись в моду. Подібні фестивалі проходять в багатьох містах – Одеса, Кіровоград, Вінниця. Всюди в людей однакова ментальність. І Житомир – нічим не гірший. Я взагалі вважаю його найкращим містом. Чому б не провести фестиваль у нас.
Як ви вважаєте, в Житомирі подібний захід матиме успіх?Я вірю, що матиме. Ми постарались зробити квитки максимально доступними. Адже ті, хто сьогодні слухає джаз, не є дуже заможніми. Також запланували один додатковий концерт на суботу вдень.
Будуть на фестивалі джазові музиканти з Житомира?Проблема в тому, що нікого майже не лишилось. Всі виїхали з міста. Я міг би виступити, але мені просто нема з ким грати. Та й взагалі, в Житомирі майже не лишилось справжньої живої музики, он хіба що Древляни. А в Києві вже давно заборонили грати під фонограму. Це ще один привід прийти на концерт і почути справжній «живий» звук.
Якісь ще заходи будуть проходити, крім концертів?
Ми планували залучити до участі у фестивалі художників, модельєрів, взагалі творчих людей. Можна було провести, наприклад, фестиваль джазової моди. Але у нас виникли проблеми з коштами. Частина спонсорів відмовилась нам допомагати. Думаю, все це буде, але вже наступного року.
Які перспективи у джазового фестивалю в Житомирі?
Ми плануємо зробити «Джазомир» щорічним. А якщо вийде – то й двічі на рік – весною та осінню. Якщо все вийде, Житомир має шанс стати відомим в усьому світіт. Справа в тому, що існує рейтинг всіх джазових фестивалів світу, є спеціальні служби, які слідкують за такими акціями. І наше місто теж потрапить в рейтинг.
Фестиваль розпочнеться в п'ятницю, 16 травня із святкового маршу з виконанням джазу колективом “Ростовський Діксіленд”, а о 18.00 відбудеться перший концерт у приміщенні Філармонії.