Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Місто, Україна

Інтервью Миколи Грищенко - полковника міліції, експертної служби в Житомирський області

Автор: Ольга Номерчук, УМВС України, 20.06.2008, 15:30:13

20 червня – День експертної служби міліції

Злочинів, на місці скоєння яких не лишалося б слідів, не існує в природі. Це ідеологічний стрижень діяльності криміналістів, їхня фахова програма-максимум, яку вони фактично вже півтора століття (відтоді, коли експертні дослідження почали використовуватись для встановлення злочинців) підтверджують за допомогою новітніх досягнень науки.

Нині сучасну ефективну правоохоронну структуру неможливо уявити без добре оснащених знаннями і технікою фахівців експертної служби. Причому їхня роль у формуванні доказової бази перманентно зростає, оскільки кожен крок науково-технічного прогресу із часом здатен потужно збагатити професійний інструментарій експертів-криміналістів.

Отже, сьогодні наша розмова із заступником начальника Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УМВС України в Житомирській області полковником міліції Миколою Грищенком, який 16 років присвятив саме експертній службі в органах внутрішніх справ.


– Миколо Миколайовичу, експертна служба в системі органів внутрішніх справ області є доволі молодою, адже створена постановою Кабміну у 2000-му році. Але ж і раніше в структурі МВС існувало таке поняття?

– Звісно. Проте до прийняття постанови про утворення єдиної експертної служби експерти-криміналісти входили в штат райвідділів на місцях. Наразі ж уся служба централізована з метою оперативного реагування на повідомлення громадян про злочини та пригоди, якісного навчання працівників, забезпечення криміналістичною технікою та впровадження інноваційних технологій. У столиці знаходиться основний Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, у кожній області – НДЕКЦ при УМВС, а у кожному районному відділі міліції – сектори з техніко-криміналістичного забезпечення органів внутрішніх справ.


– Отже, розкажіть детальніше про основні завдання, які виконує експертна служба.

– В основному, це збір доказової інформації по кримінальним справам, дорожньо-транспортним пригодам, пошук та знешкодження у разі виявлення вибухонебезпечних предметів, проведення різного роду експертиз. Окрім того, Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр надає платні послуги за заявами громадян на проведення експертиз. Наприклад, у встановленні відповідності документів у спірних справах спадщини.


– Миколо Миколайовичу, а як розподіляються усі зазначені напрямки в самій структурі центру?

– Сьогодні НДЕКЦ при УМВС України в Житомирській області керує полковник міліції Микола Венгер. Саме під його керівництвом уже тривалий час у Центрі функціонує декілька відділів та секторів за окремими напрямками. Так, відділ криміналістичних експертиз займається безпосередньо збором доказової інформації під час огляду місць подій, проведенням дактилоскопічних, трасологічних, почеркознавчих, балістичних, портретних експертиз, а також експертиз холодної зброї та техніко-криміналістичних досліджень документів. Основна ділянка роботи відділу спеціальних досліджень полягає у проведенні експертиз наркотичних засобів, їх аналогів та прекурсорів, у тому числі медико-біологічних і цитологічних досліджень.

У центрі діють також сектори автотехнічних експертиз (фіксація дорожньо-транспортних пригод, проведення автотранспортних досліджень) та комплексного дослідження транспортних засобів (експертиза номерних агрегатів автомобілів під час їх реєстрації, встановлення відповідності документів на транспортні засоби).


– Відомо, що експерти входять у склад слідчо-оперативної групи і оперативно реагують на усі повідомлення громадян про злочини та пригоди. Проте їх завдання не обмежується лише оглядом місця події. Нерідко експерти безпосередньо розкривають злочини. Миколо Миколайовичу, які ж результати роботи експертної служби міліції Житомирщини поточного року?

– Упродовж цього року за участю працівників НДЕКЦ оглянуто майже 4 тисячі місць подій, з яких понад 1700 – за порушеними кримінальними справами. Експертами оглянуто 32 місця вчинення вбивств та 58 – нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень. Забезпечено огляд місць подій по 50 розбійницьких нападах і ще по 135 грабежах.

Вжитими заходами безпосередньо експертами розкрито 60 злочинів загальнокримінальної спрямованості та ще 15 – протиправних діянь економічного напрямку. Так, наприклад, завдяки експертам вдалося вийти на слід, а згодом і затримати осіб романської зовнішності, які впродовж минулого та на початку поточного року на території нашої області скоювали крадіжки та вчиняли шахрайства відносно пенсіонерів. Усього працівниками міліції було зафіксовано 40 таких випадків. Виїжджаючи на місця скоєння злочинів та зібравши необхідну доказову інформацію, експерти дійшли висновку, що ці протиправні діяння – справа одних і тих же зловмисників. Під час одного з оглядів місця скоєння чергової крадіжки в Попільнянському районі було вилучено сліди рук можливого зловмисника. За допомогою проведеної експертизи та обласного дактилоскопічного обліку (на якому, до речі, числиться понад 45 тисяч осіб, які в минулому вже мали справу з міліцією) вдалося встановити, що можливим злочинцем є жителька м. Новограда-Волинського, яку невдовзі було затримано в Овруцькому районі після скоєння чергового злочину.

Загалом же у поточному році співробітниками НДЕКЦ проведено понад 6 тисяч експертиз та досліджень, що сприяло розкриттю та розслідуванню більше 2 тисяч злочинів, скоєних на території Житомирщини.

Окрім цього, працівники сектору комплексного дослідження та оцінки транспортних засобів провели огляд понад 24-х тисяч автомобілів, встановивши 29 фактів підробки їх номерних агрегатів та ще 4 факти підробки супроводжуючих документів.


– Працювати експертом цікаво, але, певне, водночас і доволі важко. Фахівці за якими спеціальностями та особистісними рисами характеру працюють в НДЕКЦ?


– Так, робота експерта потребує неабиякої витримки, уважності, наполегливості, відданості своїй справі та бажання постійно самовдосконалюватися. Сьогодні в області працює 96 атестованих експертів та 18 вільного найму. Це юристи, медики, інженери з озброєння і автотехніки, біологи, хіміки, товарознавці, в тому числі автотоварознавці тощо. Наразі, до речі, проводиться робота щодо впровадження в системі центру проведення генетичної експертизи, а тому невдовзі мають з’явитися і фахівці в цій галузі.

Автор: Ольга Номерчук, УМВС України, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 20.06.2008 | Переглядів: 11271

Коментарів: 0