Гарне наше місто Житомир, просторий наш проспект Миру, яскравий красень наш будинок під номером 3-Д. Типове і одночасно особливе наше ОСББ «Наш дім – Житомир». Сміливо можна пишатися просторим, з сучасним плануванням, житлом, побудованим за наші інвестиційні кошти. Та є і проблеми. Причому, вони типові для новобудов. І ці проблеми – не реєстрація ОСББ, дякувати Богу, влада всіляко цьому сприяє. Це навіть не технічні недоробки будівельників, а фінансово-правові і організаційні негаразди взаємовідносин із забудовником. На прикладі нашого будинку і становлення нашого ОСББ спробуємо проаналізувати ситуацію системно.
Будинок споруджено забудовником СП МЖК «Інтернаціоналіст». Він має 16 поверхів, два входи-виходи, дахову котельню, два ліфти, потужну систему димовидалення, навіть стелі у нас 2,7м. Кількість проінвестованих приміщень складає 86. Із них квартир – 78. Інвестори різні: фізичні особи – 50 (причому, одна особа проінвестувала 34 приміщення); 3 юридичні особи (серед них благодійний фонд «Рятівник» – будемо врятовані). Забудовник здав державній комісії будинок в експлуатацію 27 грудня 2007 року. Чомусь не відбулося звіту про використання коштів.
Спочатку від радощів і надій ніхто з нас, на жаль, на це не звернув уваги. Ще взимку самі відчайдушні розпочали ремонти в квартирах. Великого клопоту додали неякісні батареї опалення, які врешті-решт повністю поміняли. Потеплішало – інвестори почали отримувати ключі від квартир, підписуючи акт прийому квартири без печатки та інвестиційної ціни площі – та ще й за умови: підпишеш – отримаєш ключі, ні – то й ні. На тих же радощах особливої уваги на це не звернули. Стривожились інвестори тільки тоді, коли набули статусу власників квартир, подавши до Житомирського ОМБТІ документи, в т.ч. і фактично фальшивий «Акт прийому-передачі квартири». ОМБТІ за наші гроші, нічого не міряючи, виготовило нам технічні паспорти з недостовірними даними. До того ж, у забудовника – СП МЖК «Інтернаціоналіст» – пожежа знищила документацію по нашому будинку. А ОМБТІ надати копії документів зголосилось тільки на вимогу прокуратури.
Вражає зневажливе відношення посадовців ОМБТІ до технічних даних. Наприклад: завищена площа квартир, лоджії чомусь мають коефіцієнт 1, і це за наявності лазерної вимірювальної техніки! Шановні, помилка при вимірюванні в лічені міліметри виростає для кожного з нас в тисячі – один квадратний метр коштує майже 5500 грн. На нашу велику вдачу більшість майбутніх мешканців – люди молоді, грамотні, сміливі. На тлі труднощів оздоблювальних і ремонтних робіт потихеньку сформувався колектив – виявились лідери, організувалась ініціативна група по створенню ОСББ. Був вивчений досвід існуючих об’єднань в новобудовах. Та багатьом з нас нелегко засвоїти, що ОСББ – це самоврядування. Збори вирішують все,а голова та правління виконують рішення зборів. За сприяння влади, завдяки енергії голови нашого ОСББ В.В.Снігура в квітні наше об’єднання було зареєстроване. На загальних зборах 17 травня вирішили, що ОСББ буде приймати будинок та прибудинкову територію на власний баланс. Враховуючи всі попередні правові негаразди, збори вирішили перевірити майновий статус всіх приміщень будинку, звернувшись з відповідним клопотанням до міського прокурора. Виявляється, що забудовник подає до ОМБТІ
(інвестори також) документи на оформлення права власності і технічного паспорту лише з печаткою забудовника, не показуючи інвестиційні платежі. Це ми вважаємо неприпустимим, бо може призвести до захоплення горища, підвалу.
До технічної складової забудовника особливих претензій немає – будівельники фахові, з усіма знаходимо спільну мову, недоліки усуваються. Але з фінансово-правової точки зору до СП МЖК «Інтернаціоналіст» є питання, які залишаються без відповіді й вирішення. Ми ще не бачили ні одного документа на будинок і територію. Невже все згоріло? Але ж є дублікати документів у відповідних структурах – відновлюйте, будь ласка.
Надзвичайно болісна проблема – обслуговування. Наш колектив схиляється до європейського досвіду – бо лише усвідомивши себе повноцінними власниками, до речі – активними, зможемо дати лад будинку та жити гідно. Ми розуміємо, що старий житловий фонд влада буде підтримувати, а нове житло, тим паче інвестиційне – навряд. Маємо надію, що міськвиконком, насамперед депутати, також розуміють, що попередити хворобу набагато вигідніше, ніж лікувати потім. Маємо в будинку 10 квартир молодіжного кредитування – влада Житомира вболіває за молодь – це дає віру і надію на краще. Більше інформації, більше дискусії – так живе і діє Європа, чим ми гірші? Такий старт нашого ОСББ, такий наш невеликий досвід.
Вчимося і йдемо вперед!
Анатолій Іванов, член керівництва ОСББ «Наш дім – Житомир»