Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Місто, Підприємства, Україна

Наступление на профсоюзы Житомира

Автор: Федір Підкопний, Меркурій, 27.11.2008, 10:38:37

НАСТУП НА ПРОФСПІЛКИ?

Тільки згодом стало зрозуміло, що доволі резонансна подія, яка сталася в Житомирі 16 листопада, взяла початок ще в жовтні. Саме тоді на центральних телеканалах з'явилась активна і досить дивна реклама, у якій нібито профспілки (далі зрозумієте чому "нібито") попереджають про свою акцію захисту інтересів трудящих, намічену на 18 листопада.

"Ми вчинимо по-людськи, на перший раз ми їх просто ПОПЕРЕДИМО!", - говорилося в слогані грубим голосом представника знедоленого українського пролетаріату. Все би ніщо, якби не одна обставина: здивувало те, що в Україні вже й профспілки, котрі не виділяються особливим багатством і часто, наприклад, для набору документів використовують не комп'ютери, а прості електронні машинки, почали рекламуватись. Але хто знав, що рекламодавець - це зовсім не ті профспілки, що ще з радянських часів існують в Україні і, як згодом з'ясувалось, не мають ніякого відношення до згаданої акції протесту.


В подальшому ж події розгорнулися наче в детективній історії.

Житомир, 16 листопада, неділя. Близько 12 години дня біля будівлі обласної Ради федерації профспілок за адресою вул. Перемоги, 7 збираються невідомі молоді люди і, не роздумуючи, переходять до активних дій: переривають ланцюг, яким закриваються вхідні двері, входять в приміщення і намагаються проникнути на верхні поверхи.

Однак фактично на цьому того дня все й завершилось, тому що буквально через декілька хвилин прибула міліція (з'ясувалося, що, отримавши напередодні інформацію, вона чекала нападу), з аргументами якої "атакуючі", звісно, не наважились сперечатись.

 

Нагадаємо, що це було в неділю. А через два дні, згідно до дати, названої в рекламі, біля тієї ж будівлі федерації о 10-й ранку під прапорами профспілок знову зібралися люди (характерно, що це була молодь, що якось не пов'язувалось з типовим образом часто сивочолих профспілкових активістів) і провели акцію протесту, на якій оголосили вимоги до Уряду України, що здалося знову дивним. Тому що в подібних випадках профспілки (маємо на увазі справжні) збирають більше людей та проводять такі заходи насамперед перед будівлями адміністрацій та виконкомів, а не перед будинками самих же профспілок.

То що ж відбувається? Хто кого попереджає? Що стоїть за нападом на приміщення профспілок та не зовсім зрозумілою акцією протесту?

Власне, всі ці та інші питання ми з'ясовували у короткій бесіді з Миколою Матвійчиком, головою федерації профспілок області.


- Миколо Івановичу, насамперед про головне: проникнення невідомих у вихідний день в приміщення федерації - що це?

- Якщо одразу по суті, то рейдерства не виключаю.

- О! Це цікаво. Тепер бажано в подробицях.

- Перш за все зазначу, що має місце цілеспрямована Всеукраїнська акція, адже абсолютно аналогічне відбувалося в 23 обласних центрах і в столиці країни.

Звідки коріння? Думаю, все почалося далеко не вчора. Свого часу ми (профспілки) не підтримали певних людей на виборах до Верховної Ради. Вважаю, логічним наслідком цієї позиції став план розвалу профспілок, що рік тому з'явився в Інтернеті. Складалась дана програма з десятка конкретних пунктів і проти кожного стояла в доларах ціна вирішення питання. Наприклад, така посада як моя оцінювалася на рівні $ 30-40 тис. (підкуп та інше), фігурували там й інші цифри, що говорить про те, що ця акція фінансується на солідному рівні.

- Цікаво, ким?

- Конкретних прізвищ загальноукраїнського рівня поки що ніхто оприлюднювати не бажає. Відомо лише те, що ця сила називає себе альтернативними профспілками, котрі покликані нібито захищати інтереси трудового народу.

Дивує необ'єктивність цих альтернативних сил і небажання говорити нам прямо у вічі. Адже десь тиждень-два тому знову ж таки в Інтернеті з'явилась інформація, що вже обраний новий голова федерації профспілок Житомирщини. Тобто, на моє місце нібито прийшла якась людина. Але ж є статут, згідно з яким перевибори голови може здійснити звітно-виборна конференція, якої не було, то про яку законність дій цих "профспілок" можна мову вести?
Власне, тим аргументом, що обраний новий голова федерації, керувалися ті люди, котрі в неділю увірвалися в нашу будівлю, за їх словами, для того, щоб зайняти робочі місця й приступити до виконання своїх обов'язків. Але ж це абсурд і повірити в цей мотив знову важко, навіть тому, що робочий тиждень починається в понеділок.


- Тоді чого ж вони хотіли?

- Однозначно скажу, що цих людей цікавить профспілкове майно. А поживитися, до речі, ще є чим.

Справа в тому, що за радянських часів у власності профспілок знаходилися, крім адміністративних приміщень, будинки відпочинку, спортивні споруди та інше. І в окремих областях все залишилося так, як було колись: федерація має і до тепер доволі привабливі об'єкти. Що стосується профспілок Житомирщини, то і ми свого часу багато що мали: центральний стадіон та плавальний басейн в Житомирі, чудову базу відпочинку ім. ХХ партз'їзду. Але згодом все це було передано безкоштовно в обласну комунальну власність з огляду на те, що ми просто не змогли утримувати ці об'єкти.

Зараз наша власність - це адмінбудинок і учбово-методичний центр в Житомирі і санаторій "Тетерів" під Коростишевом, безпосереднім господарем якого є наш центральний орган - Федерація профспілок України. Але, як бачите, і в Житомирській області є на сьогоднішній день, коли нерухомість (особливо в центрі Житомира) стала майже золотою, дуже привабливі об'єкти, заради заволодіння якими безкоштовно можна і рекламу замовляти, і влаштовувати акції з незрозумілим змістом й метою.

- Що зараз з приміщенням обласної федерації?

- Всі служби працюють у звичному режимі. Але про всяк випадок поки що в будинку постійно знаходиться черговий міліціонер, і до яких пір буде така охорона приміщення наразі невідомо.

- До речі, а чи відомо Вам чим закінчилося вторгнення в адмінбудинки в інших обласних центрах?

- Точно знаю, що в Чернігові були зламані двері кабінетів, сейфи, вилучені печатки, практично до цього дійшло ще в кількох містах країни.

- Дії у відповідь плануються?

- На центральному рівні готується звернення до Президента, Прем'єра і Генеральної прокуратури.

- І насамкінець про те, чим відрізняються ваші від їхніх методів боротьби за дотримання прав трудящих, особливо зараз, коли в країні з кожним днем дає знати про себе світова фінансова криза?

- Федерація профспілок - не радикали. Останніми тижнями відбулося ряд зустрічей профспілкових активістів найбільш вразливих галузей з Прем'єром. Зараз такий діалог продовжується і є надія, що принесе позитивний результат.

Ми розуміємо, що замороження зарплат та соціальних виплат - це антигуманний крок і його бути не повинно. Якщо заморожується зарплата, то аналогічне треба робити і відносно цін, котрі підвищуються і дуже помітно.

В ході бесіди М.Матвійчук також зазначив, що організації, які претендують на керівництво профспілок, навіть не перебувають в членстві організацій профспілок області. Микола Іванович також повідомив, що за його даними, в судах області вже знаходиться дві позовні заяви, в яких члени галузевих профспілок (АПК і комунальних підприємств) просять суд визнати незаконним нещодавнє обрання нових керівників.

Правда позиваються вони за недавні вибори, напевно, до "нових" профспілок, а до суду викликають представників "старих" галузевих обкомів профспілок. Ситуація досить незрозуміла. А проясниться вона, очевидно, після виборів голови Федерації профспілок України.

P.S. 20 листопада 2008 року відбулося чергове п'яте засідання Ради Федерації профспілок України, на якому, згідно з рішенням Президії ФПУ, розглянуто організаційне питання.
Абсолютною більшістю голосів членів Ради ФПУ головою Федерації профспілок України обраний голова Донецької обласної ради профспілок, народний депутат України (фракція ПР) Василь Хара.

Автор: Федір Підкопний, Меркурій, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 27.11.2008 | Переглядів: 7794

Коментарів: 0