Иршанск предлагает общинам Коростеня объединится
Автор: Роман Слідзевський, 08.07.2015, 13:33:08
Жителі Іршанська запрошують 7 громад Коростенського району об’єднатися
Реформа місцевого самоврядування, першим етапом якої є децентралізація влади, повним ходом триває в Україні і на Житомирщині, зокрема. Поки що людям відомо, що потрібно об’єднуватися територіальним громадам навколо спроможних адміністративних центрів.
Яку користь звичайні люди відчують від запровадження таких змін, як поліпшиться їхнє життя після об’єднання громад, хто нестиме відповідальність за надання якісних та доступних соціальних, адміністративних та інших послуг у кожному селі?
Відповіді на ці та інші життєво важливі запитання сільські голови Коростенського району шукали під час наради-семінару з обговорення Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який відбувся у сесійній залі Коростенської районної ради 7 липня. У зібранні брали участь директор Офісу реформ у Житомирській області Роман Слідзевський, заступник директора департаменту фінансів облдержадміністрації Віктор Венцель, головний спеціаліст оргвідділу облдержадміністрації Світлана Шведова.
Основні вимоги діючого законодавства та Методики формування спроможних громад та їх реалізацію на практиці роз’яснив учасникам зібрання директор Офісу реформ Роман Слідзевський. Він розповів, що рішенням сесії обласної ради 28 травня було ухвалено Перспективний план формування територій громад Житомирської області. Відповідно до цього документу адміністративними центрами майбутніх спроможних територіальних громад у районі визначено місто Коростень та два села – Бондарівку і Лісівщину. Навколо цих трьох громад після затвердження Перспективного плану Кабінетом Міністрів України і має відбутися об’єднання громад району. Зокрема, до Коростенської міської об’єднаної громади має увійти 1 міська та 22 сільські громади, до Бондарівської сільської об’єднаної громади – 8 сільських рад, до Лісівщинської сільської об’єднаної громади – 7 сільських рад. Такі пропозиції були сформовані за поданням робочої групи району та міста.
Керівник Офісу реформ також наголосив, що Перспективний план формування територій громад області хоча й уже схвалено, - у процесі реального об’єднання можливі корективи. «Цей документ – лише старт до дії, окреслення бажання розвивати території за новими підходами та правилами. Водночас ніхто і ні з ким насильно об’єднуватися не буде. Все залежатиме винятково від бажання самих громад, а точніше від їх спроможності надавати людям якісні та доступні послуги», - підкреслив Роман Слідзевський. І при цьому нагадав, що реально зміцнити свій бюджет та отримати суттєву державну підтримку громади зможуть тільки після об’єднання. І цю та іншу інформацію про суть та переваги реформ потрібно щодня доносити жителям громад – від міста до найвіддаленішого села. І це сьогодні є одним із пріоритетних завдань роботи керівництва міста та сільських і селищних голів.
Про важливі фінансові переваги, які отримає громада після об’єднання, та відповідно про нові додаткові повноваження, в тому числі щодо самостійного прийняття рішень щодо розвитку територій розповів заступник директора департаменту фінансів облдержадміністрації Віктор Венцель.
Відбувся конструктивний діалог з приводу того, скільки реально спроможних територіальних громад може бути в районі та які адміністративні центри потрібно обрати, як залучити додаткові кошти до громади, як стимулювати розвиток підприємництва в такому особливому районі як Коростенський, які повноваження будуть у старост, як вдосконалити надання соціальних послуг на базі діючих закладів і навіть як полагодити дороги та відремонтувати міст.
Секретар Коростенської міської ради Віктор Ходаківський поінформував, що Коростенська міська громада готова стати адміністративним центром для всіх сільських громад району, а також спільно з керівниками громад вирішувати питання з удосконалення надання адміністративних, освітніх, соціальних та інших послуг населенню. І при цьому наголосив, що міська рада у ході процесів об’єднання, і тим більше для вирішення життєво важливих питань нав’язувати свою думку нікому не буде. Громади району самі повинні визначатися, як їм далі жити і розвиватися.
Іршанський селищний голова Володарсько-Волинського району Анатолій Рак, який також взяв участь у зібранні, запропонував сільським головам семи територіальних громад Коростенського району (Калинівській, Ковалівській, Лісівщинській, Меленівській, Ставищенській, Шершнівській. Холосненька), які суміжні з Іршанською територіальною громадою, розвивати свої території у складі великої об’єднаної громади з адміністративним центром у смт Іршанськ. Зокрема, він повідомив, що в ході обговорень процесу добровільного об’єднання громад саме такі пропозиції дуже схвально сприймалися жителями обох сусідніх районів. І така ініціатива виникла не просто так. Чверть жителів цих територіальних громад працюють на підприємствах Іршанська, а об’єкти підприємств селища розташовані на територіях суміжних територіальних громад Коростенкського району.
Зокрема, родовища ільменіту, який добуває Іршанський ГОК, ТОРВ «Валки-Ільменіт» та ТОВ «Межиріченський ГКЗ», розташовані на території Коростенського району. Кам’яні кар’єри ряду підприємств Коростенського району знаходяться на території Володарсько-Волинського району. Крім того, багато дітей, які проживають у Коростенському районі, здобувають освіту та розвиваються у навчально-виховних закладах Іршанська, жителі громад Коростенського району лікуються в селищній лікарні тощо. Враховуючи це, Іршанська селищна рада розробила та оприлюднила проект рішення щодо надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад між територіями районів. Відповідне рішення після обговорення мають ухвалити депутати Іршанської селищної ради на сесії 8 липня.
Анатолій Рак підкреслив, що об’єднана територіальна громада саме у такому складі та з центром в Іршанську має непогану економічну та соціальну перспективу. Прогнозований баланс фінансових результатів об’єднаної територіальної громади в 2016 році становитиме понад 7,7 млн. грн.
7 сільських голів Коростенського району готові прийняти запрошення Іршанського селищного голови і об’єднатися, щоб разом розвивати свої території. Але за однієї умови – в разі утворення повітів Іршанська об’єднана територіальна громада увійде до складу Коростенського повіту.
Такий проект планують більш розлого обговорити з жителями усіх територіальних громад обох районів.
Але щоб ухвалити таке рішення, потрібно пройти кілька щаблів його схвалення та затвердження на різних рівнях, у тому числі на рівні Верховної Ради України, якщо до складу об’єднаної територіальної громади передбачається входження територіальної громади, розташованої на території суміжного району.
Автор: Роман Слідзевський, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info
Місто
| 08.07.2015
| Переглядів: 2494