Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

Проблеми у житловому господарстві

Автор: , 28.03.2014, 19:22:59
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

1. Який ви бачите вихід у розв’язанні проблем житлового господарства? Це зміцнення КВРЖЕПів, створення ОСББ, інше?

Головною проблемою у житловому господарстві, як країни так і міста, я вважаю те, що на сьогодні ми продовжуємо жити за Житловим Кодексом УРСР. У цій сфері ще діють нормативно-правові акти держави яким 20-25 років. Але за ці роки суттєво змінилися відносини власності! На сьогодні ми вже маємо 97% приватизованого житла, але будівлі, де це житло знаходиться, чомусь до цього часу вважають «комунальними». Це є нонсенс! Не може такого бути, коли є фактичні приватні власники квартир-співвласники будинків, але їх майно утримується та ремонтується за рахунок податків всіх громадян, які взагалі не мають відношення до цієї власності. У нас достатньо є справжнього комунального майна – парки, дороги, школи та таке інше, які дійсно необхідно утримувати всією громадою. Але, як ми знаємо, значну частину коштів відтягують на себе ці будинки «імені комунальної власності», із року в рік, що є дуже важким тягарем для бюджету, як міста, так і країни.     

Який є вихід?


На рівні держави потрібно прийняти низку законів, найголовнішими я би назвав два Закони України. Перший : «Про формалізацію прав власності», де чітко визначити всі аспекти власності у житловому фонді,  і другий:  «Про житлову політику України», на підставі якого розробити механізм державної підтримки та капітальних ремонтів у багатоквартирних житлових будинках країни.
А що стосується ЖЕКів чи ОСББ, де людям бути – я скажу наступне : одне другому не заважає. ЖЕК – це виконавець житлово-комунальних послуг, а ОСББ – це колективний замовник цих послуг. Це різні по своїй суті інститути. Головне те, що у разі створення ОСББ, у людей з’являється право самостійно обирати собі управителя та виконавця з утримання будинків. З’являється право змінити його, якщо такий виконавець погано виконує свої функції. Тому мати в місті комунальні ЖЕКі це зовсім непогано, але при цьому необхідно мати і інші конкурентні можливості, які безумовно приведуть  до поліпшення якості послуг для населення. Я вважаю, що примушувати ЖЕК виконувати договірні відносини через начальство у міській раді чи через депутата - це явний рудимент з радянських часів. Треба йти сучасним шляхом: створити можливість людям  самим обирати відповідних виконавців і тоді якість послуг прийде сама.

 2.    Як ви оцінюєте процес реформування житлового господарства та процес створення ОСББ у Житомирі?

Безумовно, мене не може задовольняти загальний процес реформування житлового господарства міста. На жаль, ми знаходимося на початковій стадії  реформування і це є проблемою не тільки Житомира. Хоча, деякі міста, в тому числі і обласні, досягли набагато більших результатів, ніж Житомир. Результативність реформ дуже залежить від позиції місцевих депутатів, але, на жаль, більшість з них цілком влаштовує наявний стан. На жаль, велика кількість депутатського корпусу перш за все переймається своїм електоратом, а не створенням ефективного власника чи самоорганізацією громади.

У Житомирі, майже на 2 тисячі багатоквартирних будинків лише 53 ОСББ. Вважаю, що конче потрібен у Житомирі ресурсний центр підтримки ОСББ, який би безпосередньо займався цими питаннями на місцевому рівні.

Крім того , на скільки мені відомо, у цьому році, передбачається надання фінансової допомоги на ремонти саме тим будинкам, де створені  або створюються ОСББ. Тобто увага буде приділятися саме тим мешканцям- співвласникам, які беруть на себе відповідальність утримання свого спільного майна, а не тільки будуть чекати, коли держава відремонтує їх будинки. Пріоритет виділення коштів потрібно надавати тим будинковим громадам, які готові додатково до бюджетних коштів виконати інші роботи з поліпшення стану своїх будинків або мереж. Тобто, якщо місто виділяє на ремонт даху, наприклад, 100 тис. грн, то і співвласники такого будинку повинні не менш ніж на 10 тис. додатково зробити щось з іншого ремонту у своєму будинку. Наприклад, внутрішній ремонт під’їзду чи заміну дверей, вікон. Тоді і відношення до свого спільного майна в цілому буде адекватним.

До речі, в інших містах України, така пропорція вже давно 50 на 50.

Тому я вважаю, що такий підхід буде сприяти створенню ОСББ в нашому місті і у майбутньому ми будемо мати не гірший стан реформування житлового господарства, ніж у передових містах України.

Голова АОСББ «Жито-Мир» Скоропад І.М.

 

 

 


Ігор Скоропад | 28.03.2014 | Переглядів: 2902
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 0