Вже тривалий час всі ми чуємо від різних осіб нашої влади, що потрібно щось робити у системі ЖКХ, як держави, так і міста.
Одні казали по повну ОСББізацію, інші бажають змінити комунальні ЖЕКи на керуючі компанії тощо, але розуміння того, що ж потрібно відбутися, у головного учасника цих подій – співвласника житлового фонду, поки що ми не бачимо. Щоби не обтяжувати читача лозунгами та перспективами майбутнього, я хочу викласти принципові моменти реформування житлового господарства на Ваш розсуд.
Перше. Почнемо з аксіоми. На сьогодні, фактично (у 98%) будь який багатоквартирний будинок – це співвласність власників квартир та нежилих приміщень будинку. Такий будинок не є і не може бути комунальною власністю.
Друге, нажаль, більшість патерналістично налаштованих співвласників будинків не бажають створювати у своїх будинках об’єднання власників і чекають від влади, що вона повинна сама все вирішувати за них. Це теж потрібно визнати і зрозуміти, що ми навряд чи швидко змінимо такий менталітет наших містян.
Що робити міській владі при наявності таких ознак?
- Доручити управлінню житлового господарства провести (організувати та проконтролювати) інвентаризацію ВСЬОГО житлового фонду міста. Це не є припустимо, коли у міській раді можна почути: ви не є на балансі нашого ЖЕКу, йдіть туди –то.., або ви не наші… Весь житловий фонд міста повинен бути облікований владою міста і бути під її уважним контролем і можливістю регулювати процеси його ремонтів чи модернізації у масштабах всього міста.
- Реорганізація управління житлового господарства повинна відбутися не за принципом зміни осіб «з поганих-на хороших», а за суттю. А саме: управління житлового господарства на даному етапі повинно стати основним «управителем» всього житлового фонду міста. Перш за все того фонду, який за різних мотивів не стає організованим і не створює ОСББ. Управління житловим будинком незабаром буде виведено у окрему комунальну послугу і ця наявність фахових управителів буде для влади вчасною запорукою виконання повноважних норм закону України « Про органи місцевого самоврядування».
- На сьогодні ми маємо наступне, коли комунальний ВЖРЕП, який підпорядкований владі, передає на тривалий строк (10 років!) всі свої функції приватним підприємствам або керуючим компаніям, які обслуговують цей житловий фонд і потім вже ніяким чином фактично не впливають на якість надання послуг населенню. Там вже діють двосторонні відносини виконавця і споживача. Влада лишається фактично у сторонці і навіть певним заручником дій цих виконавців, тому що все одно змушена виділяти кошти з бюджету на ремонти цього фонду, а її електорат у будь-яких негараздах все одно звинувачує владу. Єдиний маневровий шлях, який обирається владою, то це передати «за конкурсом» такий фонд на обслуговування підприємствам, які контролюються «своїми» місцевими депутатами…
- Потрібно щоби, Управителі (тобто сьогоднішнє управління житлового господарства), що мають дійсне комунальне майно (офіси, матеріальну базу та інше) не тільки здавали в оренду спільне майно громади виконавцям послуг на утримання будинків та прибудинкових територій, але фактично повинно наймати останніх на виконання визначених ними послуг. Строком на 1 рік, з можливістю пролонгації. Контролювати процес виконання послуг і змінювати виконавця у разі невиконання умов договору. Саме так, як це відбувається в організованих домах – ОСББ.
- Якщо на конкурс управителя заходить потужна керуюча компанія, яка здатна не тільки стригти вівць-споживачів, але пропонує будинкам гарну інвестпрограму, то безумовно влада повинна надавати таким компаніям пріоритет. Це і буде здорова конкуренція між управителями. А міська влада зможе контролювати виконання конкурсних умов та інвестиційних проектів.
- Таким чином буде відбуватися логічний ланцюжок. Співвласники –– управитель –- виконавці послуг. Навіть у разі організованого будинку(ОСББ) наявність кваліфікованого управителя повинна стати обов’язковою. Якщо є свій – добре, якщо немає, влада допомагає його навчити або представити свого. Нехай співвласники самі обирають того, хто їм більше до вподоби.
Управління житлового господарства повинно стати інституцією управителів житлового фонду!
Підсумовуючи, хочу зауважити, що це лише тактичний короткостроковий погляд дій, виходячи з умов сьогодення, але саме він, на мою думку, надасть перші реальні результати реформування житлового господарства у нашому місті.