Починається нова епоха у житловому господарстві
Автор: , 08.06.2015, 21:20:18
Вітаю Вас, шановні власники приватизованих, придбаних, дарованих і різно-розділених помешкань багатоквартирних будинків!
Сьогодні, 8 червня, Президент України підписав Закон « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який вступає у дію з 1 липня цього року.
То що ж нас всіх чекає і чи є цей Закон революційним у житлово-комунальній сфері?
Так, є. І ось чому.
Один з головних меседжів цього Закону є те, що він чітко визначає наступне :
Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Все, панове та товариші, відтепер казати про те, що квартира – моя, а будинок - жеківський , вже буде ознакою дурного тону та невігластва…
Тепер Законом визначено, що до спільного майна належать всі загальні та допоміжні приміщення , сама конструкція будівлі, обладнання, мережі, тощо, і навіть право на прибудинкову територію, яку можна отримати через інституцію ОСББ у власність або постійне користування безоплатно!
Всі ми стаємо співвласниками спільного майна, яке не можна розділити між собою. Для всіх тих, хто полюбляє кричати «все-пропало-нас-знову-кинули» пояснюю: ваші власні квартири або нежитлові приміщення, які не належать до житлового фонду і є окремим об’єктом майна, як були вашим власним приватним майном, так і залишаться за вами. Але відтепер, крім власних квартир, цим законом вам записано ще і каналізаційна труба у підвалі (навіть якщо ви живете на 9 поверсі), і дах (якщо ви живете на першому), і підвал, і горища, і ліфти, і труби… Все те, з чого складається ваш спільний цілісний житловий комплекс. І ніхто більше, крім вас самих, не буде піклуватися за ваше майно. Ніхто не зможе більше це майно «деребанити» та передавати «корисним людям», тому що воно буцім-то комунально-жеківське… Закон цю «прихватизацію» припиняє і фактично унеможливлює її без відповідної згоди 2\3 співвласників будинку.
Далі, співвласникам надається право самостійно визначити управителя для свого будинку. Це можна зробити через інституцію ОСББ і тоді жити за нормами відповідного профільного закону та по Статуту, а ще можна ОСББ і не створювати, але через механізм будинкових зборів, із залученням письмового опитування, визначити такого управителя. Тобто, що через механізм ОСББ , що без нього, співвласники самі визначають того, хто буде управителем у їх будинку. А їм може бути як «свій коханий» ЖЕК, так і інші державні чи приватні суб’єкти такої діяльності. Законом навіть передбачений варіант, коли співвласники на протязі року не зможуть знайти згоди у виборі управителя, то тоді за них це зробить місцева влада. Яка визначить за конкурсом управителя для такого будинку.
Далі, Законом встановлено, що рішення прийняте зборами (письмовим опитуванням) співвласників є обов’язковими для всіх співвласників. Тепер більше не буде такого, коли хтось «з дуже розумних» починає відхрещуватися, що він нікуди не вступав, не голосував, тому нічого не знає, нічого не буде робити і платити. Ця «лавочка» для таких у законному порядку прикривається…
Далі, управління багатоквартирним будинком здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем. Це не значить, що тепер додається до так званої «кварплати» ще вартість управління. Ця послуга була і раніше, просто її ніколи не виділяли окремою строкою і хто скільки отримував за нею і хто відповідальний, було невідомо. Такий договір на управління підписує з управителем уповноважена особа від будинку (у ОСББ, це як правило голова правління, а у звичайному будинку – це той, кого обрали будинкові збори).
Немало важливо, що договір на управління укладається строком на 1 (один) рік, а не так, як це вже зробили в наших рідних ЖЕКах (до 2024 року!). За умови відсутності претензій, договір може подовжуватися на наступний річний термін.
Далі, частка співвласника квартири та/або нежитлового приміщення (у голосуванні та платежах) визначається пропорційно до загальної площі квартири та/або нежитлового приміщення, що перебувають у його власності..
( від автора: тут ще потрібно буде у майбутньому попрацювати, тому що сплачувати власнику 50м2 квартири та власнику 50м2 аптеки чи магазину на першому поверсі однакову суму не є , чесно кажучи, справедливим. Але це поправимо. Через інституцію ОСББ. )
І наостанок, дуже важливе і революційне. Законом визначено і доручено Кабінету Міністрів України :
-до 1 липня 2015 року розробити порядок списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування
багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності. А протягом 6 місяців привести нормативно –правові акти у відповідність до цього Закону.
Це означає, що за результатами інвентаризації житлового фонду м. Житомира і після списання з балансу, вже не залишиться жодного комунального ЖЕКівського будинку. Державно-комуністичний гуртожиток припиняє існувати… І слава Богу!..
Вітаю з початком нової епохи у житловому господарстві!
Ігор Скоропад
| 08.06.2015
| Переглядів: 2277
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.