Чергова "реформа" - від американки
Вже всім зрозуміло, що й остання медична "реформа", що мала базуватися на досвіді Грузії та міністра-найманця з тієї ж держави, остаточно провалена. Боротьба за скорочення ліжок у лікарнях нічого путнього не дала ні медичним закладам, ні лікарям, ні пацієнтам.
Тепер за справу взялася ще одна "фахівець" у справі медицини - українка американського походження Уляна Супрун. Наших головних "реформаторів" Порошенка та Гройсмана, які запрошували її на посаду першого заступника міністра охорони здоров'я України, а зараз і виконувача обов'язків міністра, навіть не насторожив той факт, що ця пані НІКОЛИ НЕ ПРАЦЮВАЛА в системі охорони здоров'я України, а тому ні "бельмеса" не розуміє, як вона функціонує, а тому ніякого не може мати уявлення щодо того, яким чином її можна модернізувати до сучасного рівня.
Досвід залучення в уряд "штрекбрехерів", наприклад, Яресько, Абрамавічуса, Квіташвілі, яким видавалося громадянство за одну ніч, і які не виправдали сподівань та очікувань, наших керманичів, прибічників всього американського та європейського, нічому не навчили.
Коли дивишся на біографічні дані уродженки міста Детройт пані Супрун, що розміщені на сайті МОЗ, то виникає запитання: пані Уляно, а звідки у вас може з'явитися хоча б якесь уявлення про функціонування медицини в Україні?
Але ж американці Супрун це не важливо. Вона приїхала до "американської колонії" керувати медициною на власний розсуд, при цьому навіть не розуміючи, що у наших лікарів її діяльність викликає лише сміх.
Походивши по будівлі міністерства з рюкзаком за плечима, та порозмовлявши своїм американським акцентом з кількома особами, пані Уляна видала вказівку, від якої буквально в шоці уся галузь охорони здоров'я - ліквідувала міністерський наказ № 33, у якому унормовано штатний розпис медичних закладів.
Якби мова йшла про американську приватну медицину, де вона все життя й пропрацювала, то це одна справа. Але ж мова йде про бюджетні установи та бюджетні кошти. І кожен головний лікар медзакладу знає, яке покарання можна отримати за нецільове використання коштів. А наказ №33 саме і унормовував ці стосунки.
Зараз керівники галузі охорони здоров'я просто не знають, що робити: скорочувати штати, збільшувати їх чи взагалі нічого не робити? І як ще надумає американка "реформувати" українську медицину? Тим більше, що з неї, як з гуся вода: не сподобається - надіне рюкзак на плечі й попре за океан, а ви тут викручуйтеся, як хочете.
А поки міс Уляна керує медициною України, її подальші наміри все більше відверто лякають працівників галузі. То вона хоче створити якусь страхову компанію, яка має заключати трудові угоди з лікарями, то самі лікарі мають заключати угоди зі своїми пацієнтами, то лікарні мають фінансуватися за надані послуги тощо. Хто знає, що вона ще надумає, живучи у паралельному світі, відірваному від ситуації, що зараз склалася у міських лікарнях чи сільських ФАПах?
Медицина у "резерваціях"
Не підготувавши належним чином "реформу" села під назвою "децентралізація" та незаконно знищивши сільради та настворювавши "добровільно" об'єднані територіальні громади, уряд кинув "резервації" у вир проблем, що не розгреблені до цих пір. У тому числі й з медициною.
Існують вони й у Тетерівській "резервації". Тут створено центр надання первинної медичної допомоги, але чомусь ніхто з лікарів не хоче працювати там на постійній основі. Хворі напряму звертаються до Центральної райлікарні у Станишівці.
При цьому сільрада "резервації" отримала цього року з державного бюджету субвенцію на галузь охорони здоров'я на суму 3,8 млн. гривень. Раніше ці гроші йшли напряму на ЦРЛ, тепер вони "висять" у Тетерівці і не направляються туди, де дійсно відбувається процес лікування хворих. Раніше сільський голова В.Ільницька пояснювала це тим, що урядом не напрацьовано методики проплат об'єднаними громадами за надані медичні послуги. Зараз нібито якісь "крихти" почали поступати до райлікарні: один раз "капнули" 400 тисяч гривень, зараз Ільницька обіцяє ще двісті тисяч. При цьому з вище зазначеної суми субвенції вже витрачено два мільйони на "фарбування парканів", 600 тисяч гривень на зарплату. Куди піде ще така ж сума - поки невідомо.
При цьому, за словами головного лікаря Житомирської ЦРЛ Валерія Шуляка, ця комунальна установа через створення Тетерівської ОТГ втратила близько десяти відсотків надходжень до свого бюджету.
- Якщо така ж ситуація виникне й після створення Станишівської громади, то ЦРЛ недоотримає ще 25% надходжень коштів, - говорить Валерій Іванович. - Тоді нормальне функціонування нашої установи опиниться під запитанням.
Іноді складається враження, що у цьому і є суть нинішніх "реформ" - знищити все, що ще "ворушиться", а затим розпродати Україну оптом та вроздріб.
Прозоро про "ProZorro"
Певним позитивом у розвитку сільської медицини стало введення електронної системи публічних торгів "ProZorro", яка дозволяє заощаджувати значні кошти під час придбання товарів та послуг.
Раніше постачальник чи виробник сам визначав ціну на товар. Потім потрібно було домогтися виділення цієї суми з бюджету і напряму проплатити постачальнику чи виробнику.
Зараз найменування товару заноситься в реєстр електронних торгів і кілька постачальників, що беруть участь у цьому процесі, реально торгуються, збивають ціну, і той, чия вона буде мінімальною, визначається переможцем.
Так, наприклад, коли Сінгурівська сільрада виділила 36 тисяч гривень субвенції райбюджету на заміну вікон у медзакладі, то реальна вартість після електронних торгів зменшилася вдвоє - до 18 тисяч.
Тепер ЦРЛ заощаджені на торгах кошти поверне до райбюджету з проханням перенацілити їх на вирішення інших питань.
Якщо дана система запрацює на повну потужність, то заощадження витрат з бюджетів усіх рівнів буде лише зростати. І це, безумовно, гарна новина.
Хотілося б, щоб так ефективно запрацювали в Україні й інші реформи - в тому числі й сільській медицині.
Коли був написаний даний матеріал стало відомо:
Джерела в Міністерстві охорони здоров’я кажуть, що Уляні Супрун недовго залишилося бути в. о. міністра охорони здоров’я
Три місяці її діяльності не порадували вищестояще керівництво помітним проривом у медичному відомстві. Начебто ухвалено рішення, що в листопаді галузь охорони здоров’я отримає нового керівника. Про це йдеться у статті «Ракурсу», присвяченій проблемам у МОЗ.
Те, що над Супрун дійсно згущуються хмари, підтверджує і факт чергової хвилі активності претендентів на пост міністра охорони здоров’я. В останні тижні відбулося чимало медичних і фармацевтичних виставок, конгресів і круглих столів, де в числі спікерів були і кандидати в міністри. Заворушилися і у профільному комітеті парламенту — там теж є ображені на те, що їх принаймні двічі незаслужено обійшли, призначивши «чужаків».
З достовірних джерел відомо, що черга на співбесіду вишикувалася величезна. Так було і півроку тому, і зараз. Не приховують своїх міністерських амбіцій народні депутати, серед яких Ольга Богомолець. У списку претендентів є вчені з Академії медичних наук. Це директори інститутів ім. Шалімова — Олександр Усенко, ім. Амосова — Василь Лазоришинець, а також академік АМН, народний депутат Олександр Біловол, який свого часу був заступником міністра. Готові змінити свої посади й місце проживання начальники департаментів охорони здоров’я кількох областей, але шансів у них зовсім мало.
Для фіналу готують кілька версій. Головний режисер за те, щоби закрити Міністерство охорони здоров’я, а його об’єкти передати Мінсоцполітики. На думку експертів, такий варіант можливий. Під час передачі майна з одного балансу на інший половина зазвичай втрачається. А МОЗ володіє величезною нерухомістю по всій країні.