У наш час мобільні телефони набули важливого значення. Ними користуються всі версти населення, незалежно від віку та соціального положення. Але, незважаючи на це, громадськість дедалі більше починає турбувати питання впливу радіохвиль від антен базових станцій мобільних операторів на здоров’я людей. І це цілком природно, тому що на даний час пересічні громадяни майже нічого не знають про вплив і природу електромагнітного випромінювання.
І тому компанія Київстар провела 15 жовтня в місті Житомирі брифінг з представниками ЗМІ області, та влаштувала для них екскурсію на діючу базову станцію в місті Житомирі.
Представники ЗМІ мали змогу поспілкуватися з спеціалістами в даній галузі, та провести необхідні заміри рівня електромагнітного випромінювання.
Біля станції журналістів зустрічали представники компанії Київстар: Наталія Дадівєріна – менеджер зі зв’язків з громадськістю Київського регіонального управління компанії, та Олександр Шиманський – начальник сектора планування і супроводу інфраструктури Житомирського представництва компанії. Також був присутній завідувач лабораторією електромагнітних полів та інших фізичних факторів Центральної санітарно-епідеміологічної станції при Міністерстві охорони здоров’я, Штиль Олександр Васильович.
Олександр Шиманський провів екскурсію в середині базової станції та розповів про її технічні аспекти роботи. Типова базова станція складається з кількох компонентів: технологічного контейнеру (відсіку для обладнання), опори або щогли (що забезпечує необхідну висоту для якнайкращої зони покриття), приймачів-передавачів та антен, розташованих нагорі опори або щогли. Електромагнітну енергію випромінює не вся базова станція, а лише приймально-передавальні та радіорелейні антени, які для забезпечення більшої зони покриття встановлюються на значній висоті від землі, й розташовуються на металевих вежах (для прикладу, висота щогли базової станції, на якій проводили екскурсію, 44 метри). Для забезпечення якісного мобільного зв’язку антени завжди направлені таким чином, щоб основна енергія була зосереджена у вузькому промені, та не перетиналась з будівлями поруч. Крім того, промінь завжди спрямований у бік від будівель, де знаходяться інші антени базових станцій. Випромінювання «вниз», на мешканців будинків, які розташовані поряд, є неможливим. Крім того, антени базових станцій мобільного зв’язку не випромінюють постійну потужність 24 години на добу. Для станцій, розташованих у різних районах міста, графік завантажень різний. Уночі графік завантаження приблизно рівний 0.
Потім до журналістів звернувся Олександр Штиль. Він розповів, що основною вимогою до розміщення базових станцій поруч або на будь-яких будівлях і спорудах, у тому числі на будівлях сфери охорони здоров’я, є забезпечення гранично допустимих рівнів електромагнітного поля як у приміщенні, так і на території – не більше 2,5 МкВт/см2. Фахівцями інституту гігієни і медичної екології ім. О. М. Марзєєва АМН України, спільно з фахівцями НДІ радіо і телебачення було проведено ряд досліджень на тему впливу випромінювань базових станцій на організм людини та медичне обладнання (зокрема на електрокардіостимулятори). І ніякого шкідливого впливу виявлено не було. Крім того, Олександр Штиль зазначив, що в Україні встановлено найжорсткіші норми електромагнітного випромінювання базових станцій порівняно з іншими країнами – 2,5 мкВт/см2. Для порівняння, в Росії така норма 10 мкВт/см2. Пан Штиль заспокоїв присутніх, та розповів, що у результаті величезної кількості проведених світових досліджень, жодне з них не підтвердило факт негативного впливу малопотужного випромінювання базових станцій на організм людини. Єдиним встановленим на сьогодні наслідком впливу електромагнітного випромінювання на організм людини є підвищення температури тіла на один градус. Але випромінювання від базових станцій є неіонізуючим за своєю природою, та не руйнує молекулярну структуру людини. У той же час учені поділяють думку, що проблема впливу електромагнітного випромінювання на здоров’я людини має психологічну природу. Емоційна людина дійсно може відчути погіршення свого стану поряд з базовою станцією. І, як довів ряд експериментів, причина цього – само навіюваність та недовірливість.
Після теорії настав час і для практики. За допомогою спеціального пристрою Олександр Штиль провів заміри випромінювання біля базової станції (0,01 мкВт/см2) та на п’ятому поверсі прилеглого будинку (0,18 мкВт/см2). Отже, як показали заміри, випромінювання набагато менше за встановлені граничні норми. Також Олександр Штиль запропонував виміряти електромагнітні випромінювання мобільних телефонів присутніх. Випромінювання від них виявилося набагато більшим, ніж від базової станції, що сильно здивувало присутніх. Пан Олександр пояснив, що інтенсивність випромінювання в мобільному телефоні найбільша під час підключення, тому не рекомендується прикладати слухавку до вуха в момент з’єднання. Також про всяк випадок слід уникати довгих розмов по мобільному, краще користуватись гарнітурою. Не рекомендується розмовляти під час руху та з підвалу, саме в таких випадках мобільний телефон працює на повну потужність, вишукуючи найближчу базову станцію. І взагалі, при придбанні мобільного слід уважно читати сертифікат, в якому повинний бути вказаний безпечний час розмов.
По закінченні екскурсії. Журналістів повезли на брифінг, влаштований в одному з клубів міста Житомира. Там було показано нашумівший ролик про те, як молоді люди смажать поп-корн за допомогою мобільних телефонів, що викликало в свій час паніку серед населення. Слідом показали і історію створення цього ролика. Як виявилось, під столом молодики встановили магнетрон від мікрохвильової печі, яким і нагрівали поп-корн. Як прокоментував Олександр Штиль, для смаження поп-корну необхідна температура більше ста градусів, яку аж ніяк не зможуть дати кілька мобільних телефонів. Але, на жаль, такі ролики негативно впливають на людей, які роблять висновки не перевіривши інформацію у фахівців. Присутній на брифінгу Олександр Хмара – інженер лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів Житомирської обласної СЕС, розповів, що за минулий рік було 6 скарг, пов’язаних з «шкідливим» впливом базових станцій на здоров’я, і під час замірів не було виявлено ні одного перевищення норми. Якщо було б виявлено порушення, то базову станцію довелося тимчасово закрити, а власнику виписати штраф. У випадку, якщо власник не виправляє ситуацію, виноситься рішення про демонтаж базової станції.
Також цікавою виявилася інформація про те, що для кожної (!) базової станції є свої обмеження і норми, які постійно контролюються державними санітарними службами.
Отже, після таких доказів важко говорити про шкідливий вплив базових станцій, що, до речі, аж ніяк не стосується мобільних телефонів. Так що зав’язуйте з тривалими розмовами, та по можливості частіше міняйте свої мобільні телефони на нові моделі. Адже прогрес не стоїть на місці, і виробники впроваджують все нові і нові засоби захисту для своїх клієнтів. Але, на жаль, нічого, що давало б 100% захист, ще не вигадано...