Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Україна

Реєстрація фізичної особи підприємця. Довідка для підприємців.

Автор: Сергей Школьник, 31.07.2010, 16:48:04
В цій статті дається приклад реєстрації фізичної особи – підприємця. Інші використовуємі визначення: - Суб'єкт підприємницької діяльності – фізична особа (СПД-фо); - Приватний підприємець (ПП).

Загальні положення
Фізична особа може бути зареєстрована як підприємець лише за місцем своєї прописки, але діяльність може проводити на всій території України без обмежень. Фізична особа - підприємець несе відповідальність за свою діяльність всім свої майном. Фізична особа може бути зареєстрована як підприємець після досягнення нею 18-річного віку, тобто з моменту, коли наступає повна цивільна дієздатність – здатність самостійно набувати для себе прав, створювати для себе обов’язки і нести відповідальність за їх невиконання. Згідно законодавства, цивільна дієздатність може бути набута особою до досягнення 18-річного віку: - в разі реєстрації шлюбу; - в разі запису неповнолітньої особи матір’ю чи батьком дитини. Якщо неповнолітня особа досягла 16-років і працює за трудовим договором або висловила бажання займатися підприємницькою діяльністю їй також може бути надана повна цивільна дієздатність. ФОП можуть застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності, що значно полегшує ведення підприємницької діяльності. У разі сплати єдиного податку ФОП сплачує щомісячно максимально 200 грн. і половину цієї суми за кожного найманого працівника, якщо вони є.

Переваги та недолікиздійснення підприємницької діяльності
Фізичнаособа – підприємець:
1. Може бути зареєстрованийлише за місцем прописки у паспорті.
2. Несе відповідальність за свою діяльність всім своїм майном.
3. Перебуваючи на єдиномуподатку зобов’язаний щомісячно його сплачувати незалежно від того чи проводиться фактично підприємницька діяльність. Для того, щоб податок без фактичної підприємницької діяльності не сплачувати необхідно перейти на загальну систему оподаткування, облікуі звітності.
4. Може працювати без печаткиі рахунку, має право отримувати відклієнтів готівку без ліміту і безкасового апарату.

Реєстрація фізичної особи – підприємця
1. Крок перший – державна реєстрація
Місце проведення державної реєстрації фізичних осіб – підприємців. Відповідно до п.1 ст. 5 Закону [1] Державнареєстрація фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно увиконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації замісцем проживання фізичної особи – підприємця.

Перелік документів
Відповідно до п. 1 ст.42 Закону [1] для проведення державноїреєстрації фізична особа, яка має намірстати підприємцем та має ідентифікаційнийномер, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом зописом вкладення) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи:
- заповнену реєстраційну картку (Форма №10) на проведення державноїреєстрації фізичної особи-підприємця;
- копіюдовідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційногозбору за проведення державної реєстраціїфізичної особи - підприємця (копіяквитанції, виданої банком, або копіяплатіжного доручення з відміткою банку).
Перед початком реєстраціїпідприємець повинен визначити видидіяльності якими він буде займатись,та внести їх в реєстраційну картку (Форма №10). Види діяльності вибирають відповідно до КВЕД - Класифікатора видівекономічної діяльності. Краще вибратине один вид діяльності а відразу декілька, для того щоб пізніше не довелося вносити зміни до державного реєстру при зміні виду діяльності.
Усі документи повинні бути викладені державною мовою.
Відповідно до п. 4 ст.42 Закону [1] якщо документи для проведення державної реєстрації подаються заявником особисто, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт.
Уповноважена особа повинна пред'явити свій паспорт та документ, що засвідчує її повноваження.
Відповідно до п. 3 ст.43 Закону [1] строк державної реєстрації фізичної особи- підприємця не повинен перевищувати два робочих дні з дати надходження документів.
Вартість реєстрації
Відповідно до п. 1 ст.10 Закону [1] За проведення державноїреєстрації справляється реєстраційнийзбір у розмірі два неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 34 грн. 00 коп.- за проведення державної реєстраціїфізичної особи - підприємця.
Документ
Відповідно до п. 4 ст.43 Закону [1] свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця повинно бути оформлено державним реєстратором і видано (надісланорекомендованим листом) заявнику непізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Відповідно до п. 5 ст.43 Закону [1] державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця зобов'язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійногофонду України, фондів соціальногострахування повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомостіз реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік.

2. Крок другий – взяття на облік вподатковій інспекції
Місцевзяття на облік фізичних осіб – підприємців
Відповідно до п. 5.1. ст 5 Порядку [5] взяття на облік фізичної особи - підприємця здійснюється замісцем проживання такої особи відповідним органом державної податкової служби на підставі відомостей зреєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Перелік документів
Відповідно до п. 5.3. ст 5 Порядку [5] на бажання фізичної особи - підприємця, стосовно якої до органу державної податкової служби за її місцем проживання не надійшли відомості віддержавного реєстратора, узяття такоїособи на облік може бути здійснене органом державної податкової служби, якщо така особа подає до органу державної податкової служби:
- заяву за формою № 5-ОПП;
- копію свідоцтва про державну реєстрацію.
Одночасно з поданням заявиплатником податків - фізичною особою - підприємцем пред'являється оригіналтакого свідоцтва.
Строк узяття на облік
Відповідно до п. 5.4. ст 5 Порядку [5] узяття на облік фізичноїособи - підприємця органом державної податкової служби провадиться не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей від державного реєстраторачи заяви від платника податків.
Документ
Відповідно до п. 4.17 ст 4 Порядку [5] після взяття платникаподатків на облік орган державноїподаткової служби формує довідкупро взяття на облік платника податківза формою № 4-ОПП. Така довідка надсилається платнику податків наступного робочого дня з дня взяттяна облік. За згодою платника податків не пізніше наступного робочого дняпісля взяття його на облік така довідкаможе бути видана платнику податків чиуповноваженій особі платника податків в органі державної податкової служби.

3. Крок третій - взяття на облік платника страхових внесків до пенсійного фонду (ПФ)
Відповіднодо ст. 14 Закону [2] страхувальниками є:роботодавці: фізичні особи - суб'єктипідприємницької діяльності та іншіособи (включаючи юридичних та фізичнихосіб - суб'єктів підприємницькоїдіяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок,єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбалиспеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб наумовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Місце взяття на облікфізичних осіб – підприємців
Відповідно п. 4 ст. 15 Закону [2] взяття наоблік до Пенсійного фонду страхувальників здійснюється на підставі відомостей зреєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня здня отримання зазначених відомостей територіальними органами Пенсійногофонду.
Документ
Відповідноп. 5 ст. 15 Закону [2] повідомленняпро взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків надсилаєтьсястрахувальнику наступного робочого дня з дня взяття на облік.

Виготовлення печатки та штампу
Питання використання печатки або штампу при здійсненні підприємницької діяльності фізична особа – суб'єкт підприємницької діяльності вирішує особисто, в залежності від специфіки його діяльності. Не використання СПД – фізичними особами печаток – це правило ділової практики, дане питання остаточно не врегульоване законодавством. Законодавство України не містить прямих норм, які б передбачали обов’язок СПД – фізичних осіб мати печатки.

Для отримання безкоштовної довідки та замовлення послуги реєстрації фізичних осіб-піприємців в м. Житомир та Житомирській області звертайтесь за тел. +38 (067) 2876075

Автор: Сергей Школьник, редактор рубрики "Україна" на ЖЖ.info

http://pravo.sitecity.ru
Україна | 31.07.2010 | Переглядів: 29392

Коментарів: 0