25 серпня до Житомирського районного відділу міліції звернулася жителька села Озерянка з проханням здійснити огляд домоволодіння одного підприємливого озерянця, який став для місцевих випивох «самогонним бароном». У ході оперативного відпрацювання працівники міліції встановили, що факт незаконного самогоноваріння підтверджується, ситуація в Озерянці, населення якої складає понад 600 чоловік, набирає негативних обертів, а масштаби її алкогольного ураження невпинно зростають.
«При огляді господарства одного із жителів села Озерянка Житомирського району разом з головою сільської ради було виявлено та вилучено 830 літрів самогонної закваски, а також 30 літрів самогону і самогонний апарат. У поточному році це найбільша кількість самогонної закваски, яка була вилучена міліцією на території Житомирського району.
Неодноразово через засоби масової інформації жителі Житомирського району попереджались про недопущення виготовлення та збуту самогону, але не дивлячись на це такі випадки мають місце. Дуже шкода, що власники незаконних гуралень не розуміють однієї істини: самогоноваріння – це людські сльози, сльози матерів, жінок, дітей», – розповів заступник начальника сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області, старший лейтенант Сергій Демедюк.
Спочатку зловмисник та його помічниця-дружина не поспішали «здавати свої позиції», наполягаючи, що ніякої самогонки вони не мають та не продають. Однак, зрозумівши власну безвихідь, чоловік вирішив взяти провину на себе і показав місце розташування своєї гуральні. Нею виявився… мікроавтобус «Фольксваген – Транспортер». Раніше помешкання громадянина Бондара (прізвище змінено) вже неодноразово попадало в очі дільничним інспекторам, але завдячуючи його зловмисній винахідливості – розміщення самогонного мінізаводу на колесах, Бондара ніяк не могли схопити на гарячому.
Машину він обладнав наступним чином: всі пасажирські місця, окрім передніх водійських, були зняті, на їхньому місці стояли бочки з закваскою та самогонний апарат. Свій «Фольксваген» хазяїн, зазвичай, залишав у полі або ж городі, так трапилося і цього разу, коли раптово навідалася міліція.
Громадянин Бондар постійно попереджався головою сільради, у нього вже проводився міліцейський огляд, під час якого теж було вилучено самогон і притягнуто Бондара до адміністративної відповідальності. Але, не зважаючи на це, він ніяких висновків не зробив та продовжив займатися незаконним видом підприємницької діяльності.
«Ми наполегливо боремося із самогоноварінням через те, що люди почали сильно спиватися, - говорить голова сільської ради Озерянки Людмила Серафім. – Сюди, до Бондара, вони несли все, хто що у кого вкраде: і курей, і метал, все що завгодно. Вони крали за товар, за горілку».
Підприємливий хист Бондара призвів до не однієї трагічно розгорнутої людської долі. Неподалік його цеху домашнього розливу оковитої жила бабуся, яка опікувалася неповнолітніми онуками. Самі вони випивали та й полюбляли зайти до Бондара, щоб «остограмитись». І, коли бабуся вже була не в стані дати раду онукам-п’яничкам, сільська рада змушена була забрати останніх у сивочолої годувальниці та оформити їх до будинку сімейного типу. За словами сільського голови, до цього призвела неможливість «знайти спільну мову із громадянином Бондарем», який протягом довгого часу робив бізнес на чужому горі.
Постійними клієнтами Бондара стали більшість п’яниць села, оскільки він, дотримуючись ринкових методів «ведення» торгівлі, продавав 0,5 літра самогонки за 10 – 12 гривень, в той час, як з попередніх викриттів гуралень міліціонерами встановлено, що середня вартість пляшки самогону по Житомирському району складала 16 гривень. Для своїх «відвідувачів» Бондар зробив окремий вхід у будинок зі сторони городу, аби поменше привертати увагу стурбованих сусідів.
«Вся пенсія тут осідає, - з розпачем пояснює місцева жителька Валентина, ще одна жертва «підприємця», мати пиятика. - Я б хотіла звернутись до всіх самогонщиків, не травіть інших, не женіть горілку, бо це вбивство, за яке ви понесете відповідальність не перед людьми, а перед Богом».
Відносно «підприємливого» громадянина Бондара, який споював своїх односельчан, наразі порушено кримінальну справу за статтею 203 Кримінального кодексу України (зайняття забороненими видами господарської діяльності), що передбачає покарання у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Антон Сичевський, ВЗГ УМВС України в Житомирській області