Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Україна

Попрані права

Автор: Леся Ситікова, 28.09.2008, 11:18:59
Потерпілі від злочину «торгівля людьми» зазнали попрання своїх прав стосовно життя, свободи та особистої недоторканості, свободи пересування та проживання, одруження, свободи від рабства, катувань, жорстокого чи нелюдського поводження, прав на рівність перед законом, на працю, відпочинок, відповідний рівень життя.

З початку року Міжнародною організацією з міграції зафіксовано 306 випадків трудової, 229 сексуальної, 4 – змішаної, 8 – з метою жебрацтва та 2 випадки експлуатації в кримінальній діяльності громадян України. Потерпілі від злочину «торгівля людьми» зазнали попрання своїх прав стосовно життя, свободи та особистої недоторканості, свободи пересування та проживання, одруження, свободи від рабства, катувань, жорстокого чи нелюдського поводження, прав на рівність перед законом, на працю, відпочинок, відповідний рівень життя.


Право на життя, свободу та особисту недоторканість

Безпідставне затримання чи арешт особи означають, що вони були здійснені з порушенням чинного законодавства, строк затримання в цьому випадку не вказується та не висуваються конкретні звинувачення.

Право на свободу від катувань, жорстокого чи нелюдського поводження

Особи, які потерпіли від торгівлі людьми, дуже часто зазнають принизливого ставлення до себе, потерпають від фізичного та психологічного насильства, ґвалтування та тортур.

Право на відповідний рівень життя

Особи, які потерпіли від торгівлі людьми, дуже часто не мають можливості нормально харчуватися, змушені жити в поганих умовах, їм може бути відмовлено в медичній допомозі. Їм загрожує втягнення в наркотичну або алкогольну залежність, інфікування у випадку заборони використання контрацептивів.

Розповідає потерпіла Марина з Житомирщини: «Я знайшла роботу за допомогою Інтернету. Отримала виклик від роботодавця, який пообіцяв заробіток в розмірі 500 доларів США та чудові умови проживання. Працювати потрібно було на заводі з виготовлення чіпсів на Кіпрі. Приїхавши на місце призначення, мене розмістили в будинку, де проживали ще чотири молоді дівчини. Умови проживання відрізнялися від обіцяних: старий будинок кишів величезними тарганами, вікна не зачинялися, постіль брудна та стара. В ночі в будинку було холодно, +12ºС. До роботи я приступила наступного дня по приїзді. В перші дні я захворіла, медикаментів не було та й господаря стан здоров’я працівників не турбував. На роботу ходила навіть хворою. Працювати доводилось по 10 – 14 годин, вихідний був лише один раз на місяць. Всього на заводі працювало лише 5 жінок. Вони виконували важку роботу: збирали та завантажували картоплю в ящиках та мішках вагою по 50 кілограмів. За день жінки піднімали до 30 таких мішків кожна. Всю іншу роботу з виготовлення чіпсів виконували теж вони».

Право на відпочинок

Порушенням прав людини є примушування людей працювати більшу кількість годин на день, понаднормово, без вихідного дня. Цей пункт дуже часто порушується стосовно хатніх робітниць.

Свобода пересування та проживання

Це право порушується, коли у особи відбирають паспорт та документи для в’їзду. Вербувальники завжди беруть на себе всі турботи з оформлення документів. Людина, на яку вони оформляються, може навіть жодного разу не тримати їх в руках.

Коли людину тримають ув’язненою, це також є брутальним порушенням її права на свободу пересування та проживання.

Розповідає мешканець Житомирщини Олексій: «В Москві я погодився робити ремонт трикімнатної квартири. Серед працівників була людина, уповноважена роботодавцем здійснювати закупівлю будматеріалів та вести готівковий розрахунок із заробітної плати. Але одного дня цей посередник зник. Хазяїн силоміць утримував мене та ще декількох чоловіків в квартирі, змусив працювати безкоштовно, відпрацьовуючи нібито вкрадені гроші. Відібрали й українські паспорти. Одному чоловікові вдалося втекти. Після цієї втечі хазяїн наказав покарати працівників: їх побили, а потім «під конвоєм» вивезли кудись за місто виконувати будівельні роботи на дачній ділянці. Ділянка цілодобово охоронялася, була загороджена високим парканом, на ніч спускали собак».

Свобода від рабства

Серед видів насилля – примусова праця без оплати чи боргова залежність.


Право на працю, створення профспілок та приєднання до профспілок

Особи, які були продані, не можуть створити чи приєднатися до профспілки, а також не можуть нічого зробити для поліпшення умов праці.

Свобода одруження

Права жінок порушуються, коли у шлюбі вони не мають рівних прав із чоловіками або коли жінок змушують укласти шлюб проти волі.

Інколи вербувальники використовують хитрі схеми з укладенням фіктивних шлюбів, щоб залучити дівчат до секс-бізнесу.

Така схема спрацювала і стосовно Олени. В грудні 2001 року дівчина підписала контракт по догляду за жінкою похилого віку – мешканкою Ізраїлю. Проте знайомий, що допомагав в оформленні документів, переконав Олену, що потрапити на роботу в Ізраїль можливо лише, оформивши весільну подорож. «Нареченого» вербувальники знайшли в Естонії, тому Олені оформили документи на нове ім’я як громадянки Латвії. Після знайомства з нареченим «пара закоханих» прилетіла в Ізраїль. Попередній контракт був анульований. За новою домовленістю дівчина мала відпрацювати в секс-бізнесі всі витрати на проїзд, оформлення документів, утримання себе та «нареченого».

Рівність перед законом

Дуже часто ставлення суддів та представників судової влади до осіб, які потерпіли від торгівлі людьми, залежить від статі, раси, національності, наявності чи відсутності легального статусу або походження. Представники судової влади та судові органи нерідко висувають звинувачення не проти торгівців людьми, а проти самих потерпілих.

Отже, важливо, щоб в суспільстві підвищувався і зміцнювався статус людини, її прав. Це є політикою «позитивних дій», яка дозволить в перспективі виключити саму можливість продавати чи купувати людей.

Автор: Леся Ситікова, редактор рубрики "Україна" на ЖЖ.info


Україна | 28.09.2008 | Переглядів: 3579

Коментарів: 0