Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Україна

Шлях до люстрації

Автор: , 08.11.2014, 17:09:39

Пересічні громадяни, хто не має економічної освіти і досвіду діяльності в державних органах влади, читаючи цей матеріал зможуть відкрити для себе те, про що зазвичай не пишуть в жодних статтях, газетах, журналах. Намагатимусь писати просто аби думка була зрозумілою усім.

Я є аналітиком, економістом, менеджером. Ще навчаючись в Житомирському державному технологічному університеті з 2002 по 2006 рік поглиблено вивчав міжнародний досвід управління економічними процесами. Теоретичні знання і практичний досвід, який здобував під час зустрічей з управлінцями вітчизняних та міжнародних компаній підштовхнули мене до активної участі у обласних і всеукраїнських конкурсах економічного спрямування. Мої ідеї, описані в рамках таких конкурсів, неодноразово підтримувалися експертними журі, а я особисто ставав лауреатом або переможцем відповідних конкурсів. 

Розуміючи, що перспективні ідеї не повинні лишатися на папері, по закінченню університету прийняв рішення присвятити себе державній службі. Після безоплатного піврічного стажування за конкурсом був прийнятий до складу команди, на той час, управління економіки Житомирської обласної державної адміністрації. З часом досягаючи своїми практичними кроками нових кар’єрних сходинок зрозумів наскільки сильно поглинає в себе велика застаріла «бюрократична машина». Це знесилювало.

Запитаєте чому так говорю? Молода свіжа енергія та нові ідеї завжди змушені боротися із старою уставленою системою, а в наших органах державної влади це сформована десятиліттями здебільшого система безініціативності.

Найбільшою прикрістю для мене було, коли замість того, щоб свій вільний час приділяти рідним і друзям, займався написанням аналітичних матеріалів, які в своїх особистих цілях використовувало вище керівництво. Хто я був на той час – звичайний підлеглий – спеціаліст, здібностями якого можна було так легко користуватися.

Згодом, коли для області привіз І місце на Всеукраїнському конкурсі бізнес-планів, мені взагалі заборонили приймати участь у будь-яких проектах і конкурсах, бо видно дратувала така активність. Дуже добре пам'ятаю ті апаратні наради. При чому, що саме цікаво, коли на рівні області визначали переможців, то мені присудили не перше, а друге місце, щоб зумисне на всеукраїнський рівень не потрапила моя робота обсягом понад 160 сторінок над якою працював декілька місяців (надсилалися лише роботи переможців). Дякуючи Богу і заступнику начальника управління, який на той час виконував обов'язки начальника управління (у зв'язку здається із лікарняним керівника), моя робота була відправлена разом з тією, яка одержала на обласному рівні І місце. А далі склалося так - експертна комісія у Києві при відборі 12 фіналістів обрала мій проект "Хвиля Життя" з яким при захисті перед поважним журі одержав перемогу. Цікаво, що у категорії "бізнес-план економічного спрямування" І місце на державному рівні зайняли студенти-дослідники у галузі енергозбереження із Житомирського національного агроеклогічного університету. Таким чином для Житомирщини везли найвищі відзнаки. Наступного року фінал Всеукраїнського конкурсу бізнес-планів підприємницької діяльності мав відбуватися у нашій області, але не судилося, цим ніхто не захотів займатися. Шкода, бо це знову ж таки формування іміджу рідного краю та його потенціалу.     

Щотижня десятки документів, резолюцій, відписки спеціалістів з районів та міст, формування програм розвитку по шаблону, який відпрацьований роками – все це не має належного впливу на стан суспільно-економічного життя.

Для проведення аналізу статистичних показників і дублювання функцій статистичних органів, написання чергових описових матеріалів немає змісту тримати величезні штати спеціалістів. Економічний розвиток повинен формуватися не на основі паперових талмудів, а на професійності кадрів. Від стану і розвитку економіки залежить розвиток усіх сфер життя суспільства, бо надходження і витрачання бюджетних коштів формується за рахунок податкових надходжень, а надходження податків залежить від розвитку стану виробництва у різних галузях та новостворених і збережених робочих місць.

Багато керівників так званої "старої гвардії", які до цього часу тримаються за свої крісла лише шкодять належному ініціюванню, формуванню і впровадженню якісних структурних змін у соціально-економічному житті. Звісно є спеціалісти своєї справи, але їх мало.

Система державного управління на місцях є настільки застарілою, що її необхідно якомога швидше не просто переформатовувати, а зруйнувати і будувати якісно нову.

Майже кожна моя поїздка, що була у райони, міста – це були чергові розчарування в системі держуправління. Спеціалісти – ліниві, малоосвідчені, роблять ту роботу, яка як платівка грає одну й ту саму мелодію. Така система не може забезпечити якісний розвиток та генерувати потрібні для суспільства управлінські рішення.

Зараз хочу навести декілька цифр, які близькі для мене, бо сьогодні маю відношення до формування інвестиційного іміджу Житомирської області для інвесторів. Відчуваю цифри, економіку.

Так ось, за весь період інвестування в Житомирську область надійшло понад 340 мільйонів доларів США іноземних інвестицій. Згідно статистичних даних з іноземним капіталом працює понад 400 підприємств. І лише на 2 підприємства області припадає близько 300 млн. доларів США, при цьому одне створене за рахунок коштів з Кіпру (з так званих офшорних зон, куди в «тінь» виводили кошти), а інше за рахунок інвестицій з Польщі.

Обсяг інвестицій, які надійшли в Житомирську область до загальнодержавного показника становить лише 0,7-0,9% (серед 24 областей). 58% іноземних інвестицій, які надійшли в область, спрямовані з "офшорних зон" Кірпу (один із найбільших показників з динамікою зростання порівняно з усіма регіонами України). Із 38,7% залучених на початок 2011 року прямих іноземних інвестицій з Кіпру сьогодні область має цей показник на рівні 58%. Все це потрібно виправляти і підіймати всім разом довіру інвесторів до органів влади. Це при тому, що Житомирська область завжди була відомою своїм потенціалом. Низький обсяг залучених інвестицій в область є свідченням неналежно організованої роботи відповідного галузевого управління державної адміністрації з інвесторами в області, представленню потенціалу і можливостей регіону серед світових бізнесових кіл.

Для залучення іноземних інвестицій, запровадження нових технологій та створення нових виробництв, робочих місць, повинен в першу чергу бути наявний належний діалог з вже залученими інвесторами, бо саме вони представляють імідж Житомирщини під час спілкування із своїми партнерами за кордоном. І звісно повинні бути якісні інвестиційні пропозиції, які б зацікавили потенційних партнерів. Це в свою чергу позитивно впливатиме на підвищення рівня розвитку наших місцевих виробників, стимулюватиме нові відкриття у освітній галузі, де здійснюється підготовка спеціалістів.  

Вважаю, що якісний проектний менеджмент в державному управлінні повинен стати завданням №1 у формуванні нових підходів управління всіма процесами. Це забезпечить створення оптимальної гнучкої організаційної структури органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, їх взаємодію. Впровадження проектного менеджменту в державному управлінні сприятиме активізації участі представників громадянського суспільства у врядуванні, що надасть йому легітимності, двостороннього обміну досвідом, покращить інформованість та взаєморозуміння.

Посадовці, які цього не розуміють та не усвідомлюють потреби в новій системі державного управління, повинні піти із займаних посад. Досить прикриватися своїми науковими званнями. Якщо самі не йдуть, значить потрібно допомагати їм робити ці кроки аргументованими доказами їх багаторічної бездіяльності. Досить думати, що хтось, десь замовить слівце. Вже не той час.

І на кінець. В першу чергу керівники і спеціалісти органів влади повинні постійно бути чесними свідомими громадянами, думати про людей і про розвиток держави, а не про себе, професійно виконувати свої обов’язки і не робити жодних дій, які дискредитують роботу в органах державної влади чи місцевого самоврядування. У жодній сфері і особливо економічній не повинно бути пристосуванців до тієї чи іншої політичної ситуації. Якщо посадова особа не змогла забезпечити належний рівень розвитку цілої галузі упродовж років то гріш ціна таким керівникам. Хто і що не говорив би, але, не може старий бюрократ скочити вище своєї голови і згенерувати нові ідеї в роботі, якщо цього не зробив за 5 чи 10 останніх років. Для генерування та реалізації нових ідей потрібна «свіжа кров» і досвід старої системи тут може лише зашкодити. Сьогодні нашій країні потрібна нова система державного управління, а для побудови цієї системи потрібні сильні спеціалісти.

Стара система роботи за відшліфованими методами підготовки документів, програм – це марна трата часу, яка ще й фінансується з держбюджету. Потрібно нарешті відмовлятися від бюрократії, непрофесійності та повільності в роботі, прощатися з тими, хто просиджує "штани" і час від часу створює видимість роботи.

І ще одне. Всі програми економічного розвитку повинні формуватися не місяцями узагальнюючи показники, які у районах і містах формують дивлячись у стелю, а на реальних розрахованих даних. Наприклад розповім як вже десятиліттям рахується показник приросту виробництва. На місцях у районах і містах в липні-вересні спеціалісти проглядають статистичні дані, який приріст забезпечується в галузі. Потім просто додають декілька відсоткових пунктів до цього показника (бо мінус показувати звісно ніхто не хоче) і ця цифра надсилається в область. Спеціалістами сумувалися всі сформовані за аналогічним принципом показники з усіх 23 районів і 5 міст обласного значення і одержана цифра просто ділилася на 28. Рахую, що це повний абсурд, бо за ці цифри голосують депутати місцевих рад, обласної ради, а потім ще надсилаються Мінекономрозвитку для врахування при підготовці загальнодержавної програми. По більшості галузей і сфер діяльності планові показники формуються за таким принципом. 

Мені хочеться, щоб керівники та спеціалісти усіх рівнів державного управління кожного дня знаходячись на робочих місцях якісно виконували свої функціональні обов’язки.

Вже неодноразово озвучавував ідею, що кожному керівнику середньої та вищої ланки, який працює на своїй посаді більше 5 останніх років потрібно дати до 5 хвилин, щоб він розповів не читаючи за трибуною те, що написали працівники (не про зміну статистичних показників), а без жодних папірців описав реальну особисту роботу, свій трудовий внесок і роботу команди для того, щоб позитивно впливати на стан справ у тій чи іншій галузі, на зміну показників тощо. Повірте, багатьом не буде, що сказати.


Україна | 08.11.2014 | Переглядів: 2310 | економіка, соціально-економічний розвиток

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 0