Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Кристина Костевская-Магер

Дети - наше будущее. Пенсионеры - совесть страны!

Автор: Кристина МАГЕР, 27.07.2011, 16:48:43
Автор Кристина Костевская-Магер

Кристина Костевская-Магер

все статьи автора

О цивилизованности общества можно судить по тому, как в нем заботятся о стариках, матерях и детях. В Украине, положено пособие на ребенка до 6 лет, на уровне прожиточного минимума, но правительство это скрывает от нас!

Больше половины украинских мам тратят "пособие" на ребенка до трёх лет в размере 130 гривен  меньше, чем за неделю!

А знаете ли вы , что в Украине, положено пособие на ребенка до 6 лет, на уровне прожиточного минимума ( это более 800 гривен) , но наше  правительство скрывает это от народа.

Компетентные юристы обещают "решить" вашу проблему в вашу пользу в суде минимуму за 4 000 гривен.

Однако, все больше молодых мам самостоятельно отстаивают в судах свои права и получают деньги, которые им не доплачивало государство.

Сначала необходимо решить для себя будете Вы бороться за свои права на достойную (если это можно так сказать) жизнь как родитель маленького человечека в этой стране или не будете.


1. Написать заявление в Управление труда и социальной защиты населения (тот орган, куда Вы после рождения ребенка ходили и писали заявление на получение пособий при рождении ребенка и до достижения ребенком 3 летнего возраста).


2. Получив ответ составить исковое заявление в административный суд (или в Окружной административный суд смотря по подведомственности).


3. "Пережить" суд, и апелляцию УТСЗН.


4. Получить на руки исполнительный лист и подать его для исполнения в государственную исполнительную службу.


5. Получить законные деньги и потратить из на так необходимые памперсы, салфетки, игрушки, книжки, постоянно становящуюся маленькой одежду для самого любимого растущего чуда.


6. Поблагодарить себя за кропотливый труд (повторить трижды).




 Итак, у кого есть ребенок возрастом до 6 лет, пишем такое заявление.

Управление труда и соцзащиты населения (вашего)района

Заявление

 Начальнику управління праці та
соціального захисту населення
_________________________ районної адміністраці

від___________________________
_____________________________
(адреса проживання,індекс,контактний телефон)


З А Я В А

Я, ________________________________, є матір’ю ______________________________, __________ р.н. ,з _____________ р. я знаходжусь у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримую державну допомогу згідно ст.1,ст.13,ст.14,ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Із засобів масової інформації мені стало відомо,що зазначена допомога мені, як застрахованій особі повинна надаватись у відповідності з ст. 43 Закону України « Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18.01.01р. тобто у розмірі, який встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом (див.: ст. 43 Закону № 2240-III).
Ст. __ Закону України «Про Державний бюджет України на ____ рік» на _______ рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений в таких розмірах


На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 41, 43 Закону України « Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18.01.01р., ст. __ Закону України «Про Державний бюджет України на____ рік» № вiд _____________р., та відповідно до З.У. "Про звернення громадян”

ПРОШУ:

Здійснити перерахунок та доплатити належні мені за законодавством платежі за період із _________________ по теперішній час. А також надалі виплачувати щомісячну державну допомогу по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку (до ____________року) у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений законодавством для дітей віком до 6 років.




З повагою, _____________ « __ »________ 20__ р.

 



Далее это заявление отправляете заказным письмом с уведомлением в собес. Через месяц благочестивые представители из собеса вам пришлют отказ,с каким либо обоснованием.
Вам то обоснование до задницы,так как оно такое же обоснование какое даст вам карманник вытащивший у вас в трамвае кошелек или телефон,и обосновывая почему он у вас ворует.

Вы берете этот отказ с обоснованием,и подаете в суд на собес. ( Пример иска в приложении статьи) Суд, обяжет собес отдать вам ваши ЗАКОННЫЕ деньги!





А как "молодые мамочки"  живут  в других странах?

 

Пособия на детей в Европе: Германия

Весь первый год мамочка получает пособие, которое сотавляет 67% ее заработной платы за последний год перед родами . Если женщина в это время не работала, пособие на ребенка выплачивается в размере 300 евро в месяц. Пособи\ на детей могут получать и мамы, и папы, т.е. тот из них, кто фактически осуществляет уход за ребенком.

Оплачиваемый отпуск по уходу за ребенком состаяляет 3 года.

После этого платится другое пособие: на детей в возрасте до 18 лет, так называемы "детские деньги" , 180 евро в месяц.
Ясли и детсвие сады в Генмании платные. Одако, если у семьи нет денег, за них платит государство.


  
Пособия на детей: Испания

Пособие рождению по ребенка Испания выплачивает свои гражданам и резидентам, если они прожили в Испании на легальных основаниях не менее 2 лет. Еще в 2010 году эта сумма составляла 2500 евро.

А в этом году, когда в связи с кризисом сократила все социальные программы, сумму урезали до 1500.

Декретный отпуск молодой маме оплачивает предприятие, если перед родами женщина работала. Отпуск этот небольшой- всего 16 недель. Если женщина уходит в декрет «с работы»- сумма, которую она получает от фирмы, составляет примерно 400 евро.
Если мама перед рождением ребенка не работала или если стаж ее работыза последние 2 года меньше 180 евро ей - не платят ничего.

Пособие на детей до 3-х лет составляет всего 600 евро в год (!). Это выходит всего по по 50 евро в месяц. Практически, этих денего не хватит даже на памперсы. Тем более, что "задержать "их могут и на полгода. Если мама родила и вышла на работу, ей дополнительно платится по 100 евро в месяц до исполнения ребенком возраста 3 лет.
После 3 лет никаких пособий уже ВООБЩЕне предполагается. Даже этих 600 евро в год. Исключением являются матери -одиночки.

В таких случаях выплату пособия на ребенка ей продлевают до исполнения реьенку 6 лет. Размер пособия на ребенка в возрасте с 3-х до 6 лет - 735 евро в год.
Садики в Испании платные. Стоимость - от 300 евро в месяц.
  Так что Испания мамочек не балует. 

Медицина в Испании для работающих, или получающих пособия бесплатная. 



Пособия на детей: Польша.

В Польше тоже, видимо, рождаемостью не обеспокоены. За рождение ребенка- выплачивается смешная сумма в 500 злотых (примерно 120 евро)
После ежемесячные выплаты до достижением ребенка 3 лет сотавляют 52 злотых (около 12 евро)
Садики в Польше платные. Но, в принципе, дешевые и похожие на наши.
   Медицина- бесплатная. Но только для застрахованных

 

Латвия.

За рождение ребенка страна выплачивает КРУПНОЕ пособие. Второе небольшое пособие выплачивается именно за рождение первого ребенка.

После этого первый год ежемесячное пособие выплачивается в зависимости от размера зарплаты мамы последний год перед родами, около 70% заработка.

Потом совсем небольшое пособие фиксированногоразмера выплачивают ежемесячно на ребенка с года до полутора лет. И небольшие копейки- до достижениея реьенкам совершеннолетия .

  Однако если тот родитель, который находился в отпуске по уходу за ребенком. вдруг выходит на работу, у него сохраняется право на получение всего 30% размера пособия в течение года. (небольшое отступление: пенсионерам в Латвии сделали так же: если ты работающий пенсионер, значитвлолне можешь обойтись без полной пенсии- выплачиваеться тоже только 30%). 


Эстония.

Единоразовое пособие на рождение ребенка установлено в в размере 5000 крон (около 310 евро) . существует возможность также получить такое же пособие еще и от муниципальных органов там, где это разрешено.В столице, например, это еще 5000 крон.

В течение первых 1,5 лет выплачивают так называемую "материнскую зарплату", которая равна среднемесечной зарплате того родителя, который ушел в декрет.

В отпуске по уходу за ребенком можно сидеть до 3х лет, рабочее место при этом должно сохраняться за мамой (папой), хотя в этом вопросе есть и свои тонкости.

С 1,5 лет и до 3х вместо материнки начинаю платить пособие маме в размере 600 крон (чуть меньше 40 евро)

В отпуске по уходу за ребенком можно находится до 3х лет, рабочее место при этом сохраняется за мамой или папой, хотя в этом вопросе, конечно, есть и свои тонкости.

С 1,5 лет и до 3х вместо материнской зарплаты начинают платить ежемесячное пособие пособие в размере 600 крон (примерно 40 евро)

  Если родители учились или еще никогда не работали-выплата смехотворна: 300 крон (около 19 евро в месяц). Это пособие выплачивается на ребенка до достижения им возраста 16 лет.

Интересная деталь: Все выплаты осуществляются за счет государства и кассы больничного страхования. То есть работодателя этот вопрос не касается.


А что за пределами Евросоюза?


США

В США пособие на ребенка платят только малоимущим гражданам .
За рождение ребенка Америка тоже ничего не платит.
Возвращение на работу зависит от работодателя. У кого-то отпуск поуходщу за ребенком может быть от 2 недель до 3 месяцев (частные фирмы), а у кого-то и год (например, на городских и федеральных работах). Некоторые конторы оплачивают либо частично, либо полностью этот период. Все зависит от вашего контракта и соцпакета.
Больничные (лимитированые) и отпуска тоже оплачиваемые, но к рождению ребенка это не относится.



Англия.

Англия выплачивает пособия только гражданам своей страны. Нсмотря на то, что сумма, которую получает мамочка, выглядит прилично: 400 фунтов, - для Англии это смешные деньги.

Роженица имеет право уйти в отпуск по уходу за ребенком. декретный отпуск составляет 6 месяцев.

При этом: если женщина ушла в декрет, ее рабочее место сохраняется.

Если же она ущла в декрет на 1 год, то ее рабочее место не сохраняетсяЮ но сохранется право работать в этой фирме, из них работодатель оплачивает по сывоему желанию 1-2 мсяца, а государство оплачивает остальное, например, те же 400 фунтов в месяц.

Детские сады в Англии платные, зато обучение в школах бесплатное.

Медицина бесплатная.



Швейцария.

Декретный отпуск по уходу за ребенком в Швейцарии установлен 4 месяца, которые можно взять до рождения ребенка или после.

Эти 4 месяца выплачивается средняя зарплата женщины, которую та получала в течение последних полутора лет.

Если стаж молодой мамы в Швейцарии меньше чем полтора года, пособие не платится вовсе.

Есть еще государственная поддержка в виде пособия в размере 200 франков ежемесячно . Однако для Швейцарии, где средняя заработная плата составляет 5000 франков, это чрезвычайно мало).Но даже такая госсподдержка предусмотрена толкь для тех мам, которые проработали в Швейцарии не меньше полутора лет .

Финляндия

В Финляндии декрет три месяца, а потом еще 7 месяцев — это родительский отпуск. Платится 70% от заработной платы.

Кроме этого, можно брать еще отпуск до 3 лет с минимальной оплатой ( около 500 евро в месяц). Использовать его может и папа , причем околоо 70% финских отцов правом этим пользуются. Финляндия уже названа самой удобной страной для матерей.

При выписке из роддома семье вручается все, что понадобится малышу в первый месяц (памперсы,одежда, медпрепараты).. Все общественные места всегда оборудованы въездом для колясок,а также детскими комнатами, а иногда и с нянями, где можно оставить малыша ненадолго и совершенно бесплатною . Кстати, проезд для родителя в с коляской в автобусе тоже бесплатен.

Государственный финский сад :На одного педагога не больше четырех детей — красота!


Израиль

Израиль мамочек не балует.

Пособие на рождение робенка мизерное, меньше чем месячный прожиточный минимум.э

Молодая мама имеет право на всего 12 недель отпуска по уходу за ребенком. Как поделить этот срок между "до родов" и "после"- дело, самой мамы, зарплата в это время платится

  Потом еще каждый месяц государство платит небольшую совсем сумму, но она прогрессивно увеличивается в зависимости оттого, сколько детей в семье. 
  Медицина в Израиле в основном бесплатная, однако только в том случае, когда ты ежемесячно выплачиваешь незначительную страховую сумму в одну из больничных касс Израиля..

Ясли и детские сады в Израиле платные .


Пакистан - вообще никак не помогает семьям. Проблема Пакистана - рост населения. ОНи просто не знают, куда от него деваться

Поэтому вместо оплаты пособий - раздача бесплатных или копеечных контрацептивы и пропаганда планирования семьи.

Никаких пособий, никаких определённых на уровне законодательства декретных отпусков и социальных выплат.

 

Приложение

 

АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПОЗОВ

 

про визнання дій неправомірними щодо відмови здійснення перерахунку та доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

 

 Я, _____________, 01.02.2009р. народила сина, ______________________, на доказ чого надаю копію свідоцтва про народження, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Первомайську Первомайського міськрайоного управління юстиції Миколаївської області (додаток 1).

 Згідно пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» із змінами та доповненнями (далі – Закон України №2240-ІІІ) маю статус особи, застрахованої у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно Закону України № 2240-ІІІ мені, як застрахованій особі, надано право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.ст. 42-44). У зв`язку з тим, що з 01.01.2007р. згідно Постанови Кабінету Міністрів України №32 від 16.01.2007р. «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» зазначені допомоги призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб, з 06.04.2009р. я знаходжуся у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років (витяг з наказу з місця роботи у додатку 3). 08.04.2009 р. я звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Первомайської міської ради (далі – Відповідач) з заявою та витягом з наказу з місця роботи надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 06.04.2009р. по 01.02.2012р. мені призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн.

 Після мого звернення до Управління 07.08.2009р. (заява №548) за призначенням допомоги по догляду за дитиною до 3-х років по доходах, допомогу було призначено з 01.09.2009р. по 31.12.2009р. в розмірі 210,72 грн. щомісячно та з 01.01.2010р. по 28.02.2010р. в розмірі 378,07 грн., виходячи з середньомісячного доходу на одного члена сім’ї за період з 01.03.2009р. по 30.08.2009р. в розмірі 290,93 грн та 75 % (з 01.01.2010р. в розмірі 100%) прожиткового мінімуму для працездатної особи. Копія довідки про отримання допомоги наведено в додатку 4.

 В вересні минулого року я бачила по телебаченні передачу в якій зазначалося, що в Дніпропетровській області до суду звернулись жінки з позовами про перерахунок та доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 і суд задовольнив їх вимоги. Після призначення мені цієї допомоги у розмірі 130 грн., я стала вивчати закони, що регламентують порядок та розмір її виплати. Виявлені мною факти свідчать про неправомірне заниження розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому 22.10.2009р. я звернулась до Управління з заявою (додаток 6) про перерахування і доплату мені цієї допомоги.

 Відповідаючи на моє звернення (додаток 7), Відповідач зазначив, що «вищезазначена допомога призначається та виплачується відповідно до п.22 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 27.12.2001 р. №1751 (зі змінами). Розмір допомоги визначається як різниця мі 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 грн.» .

 Виходячи з того, що я маю статус особи застрахованої у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то до мене повинен застосовуватися інший Закон. А саме Закон України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

 У відповідності до цього закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною (п.1 ст.42). Зазначена допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення, яке частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (п.2 ст.42). Статтею 43 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

 Як відомо, Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" суттєво змінювався іншими Законами України, зокрема ст. 42-43 були виключені на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Але у своєму Рішенні від 27.11.2008 року № 26-рп/2008р. Конституційний Суд України робить чіткий і конкретний висновок з приводу призначення Державного бюджету України, зокрема: «…законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, я і як наслідок - скасування та обмеження прав та свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони».

 Таке положення закріплено і в частині третій статті 27 Бюджетного кодексу.

 Метою і особливістю закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій.

 Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України) всі зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" були визнані неконституційними та їхня дія була повністю поновлена. А п.6 визнано, що «Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними».

 Крім цього, у Розділі III «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зазначено: «Розділ II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє по 31 грудня 2008 року», тобто зміни, внесені в Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», втратили чинність 31.12.2008 р.

 У своєму Рішенні від 8 вересня 2009 року № 19-рп/2009 Конституційний суд більш зрозуміло зазначив, що «Зважаючи на те, що положення пункту 10 Постанови № 530 від 22.05.08 р., які не відповідають Конституції України, могли бути застосовані при призначенні, перерахунку і виплаті пенсій окремим категоріям громадян, Конституційний Суд України відповідно до статті 74 Закону України «Про Конституційний Суд України» вважає за необхідне вказати на преюдиціальність цього Рішення».

 Рішенням Конституційного суду від 23 червня 2009 року № 15-pп/2009 зазначено, що «5. Прийняття законів належить до повноважень парламенту – Верховної Ради України як єдиного законодавчого органу в Україні (стаття 75‚ пункт 3 частини першої статті 85, стаття 91 Конституції України)».

 Конституційний Суд України неодноразово роз’яснював, що «право приймати закони, вносити до них зміни у разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом (статті 5, 38, 69, 72 Конституції України), належить виключно Верховній Раді України (пункт 3 частини першої статті 85 Конституції України) і не може передаватись іншим органам чи посадовим особам. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України)» (пункт 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 року № 15–рп/2000); «права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Конституцією України не передбачено» (підпункт 3.3 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 9 жовтня 2008 року № 22–рп/2008).

 Делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади порушує вимоги Основного Закону України, згідно з яким органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).

 8 вересня 2009 року було прийнято Рішення Конституційного суду № 19-рп/2009, у якому встановлено неконституційним встановлення розміру пенсій в супереч нормам, встановленим у Законі. Пенсії як і інші види соціальної допомоги, зокрема допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною, відносяться до соціального захисту, гарантованого Державою, і відносяться до загальнообов'язкового державного соціальним страхуванням.

 «Україна є правовою державою; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 1, частина друга статті 6, частина друга статті 8 Основного Закону України).


 Все викладене спростовує доводи Відповідача, що я як застрахована особа позбавлена права на отримання при народженні соціального страхування та на мене розповсюджується дія виключно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

 Джерело фінансування виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що призначається застрахованим особам органами праці та соціального захисту населення, визначено у п.12 Постанови Кабінету міністрів від 28.05.2008 р. №530, в якому зазначено, що зазначені види соціальних допомог виплачуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Ця норма повністю відповідає Бюджетному Кодексу України, а саме: у відповідності до ч.1 ст.102 Бюджетного Кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б» п.4 ч.1 ст.89 Бюджетного Кодексу (тобто видатки на державні програми соціального захисту: допомога сім’ям з дітьми тощо), фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

 Частиною 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 р. N 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» встановлено, що в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям (далі - субвенція): з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

 Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06.12.2006 року № 453 «Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення» передача здійснюється у зв'язку з виплатою допомоги у 2007 році з коштів державного бюджету. Крім того, в Наказі зазначено, що такі виплати проводяться на підставі документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

 Зазначеним Наказом Відповідач зобов'язаний виплачувати допомогу по догляду за дитиною застрахованим особам без будь-яких виключень. На день видання наказу діяла саме правова норма - стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яка передбачала виплату допомоги в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом.

 Посилання в Наказі на те, що порядок проведення виплат встановлюється Кабінетом Міністрів України, не означає, що встановлення порядку реалізації соціальної гарантії, передбаченої статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», автоматично може змінювати обсяг цієї гарантії підзаконним нормативним актом. У п.3 розділу IX «Прикінцеві положення» Закону 2240 вказано: «До приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону».

 Тобто Відповідачу були передані функції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у відношенні призначення та виплати зазначених допомог. При цьому Відповідач повинен своєчасно формувати заявки по коштах державного бюджету, необхідних на виплату застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 1 січня 2007 року.

 Отже, у правовідносинах з приводу призначення та виплати мені матеріального забезпечення у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Управління праці та соціального захисту населення виконкому Первомайської міської ради представляє державу як гаранта надання матеріального забезпечення особам, застрахованим Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (п. 3 Ст. 9 Закону 2240), та несе всі обов'язки учасника цих правовідносин, зокрема обов'язок виконувати приписи Закону 2240 в частині визначення розміру сум матеріального забезпечення за цими видами соціального страхування.

 Відсутність у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною громадянам України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги по догляду за дитиною, яка прямо передбачена законом. Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Таким чином, невиконання або неналежне виконання законів, якими передбачено певні соціальні гарантії, через відсутність коштів для їх виплати не є підставою для виправдання дискримінуючої недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

 В частині 1 статті 54 Закону України від 26.12.2008 р. № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» зазначено: «Установити у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. В статті 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум на одну працездатну особу з розрахунку на місяць затверджено з 01.10.2008р. у розмірі 669 грн. В свою чергу стаття 1 Закону України № 1646-VI від 20.10.2009 «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» для працездатних осіб встановлює такі розміри прожиткового мінімуму: з 1 листопада 2009 року - 744 гривень, з 1 січня 2010 року - 869 гривень, з 1 квітня - 884 гривень, з 1 липня - 888 гривень, з 1 жовтня - 907 гривень, з 1 грудня - 922 гривень.


 Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

 Згідно ст. 6-7 даного закону компенсацію виплачують за рахунок коштів відповідних цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету. І відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку. Відповідальність власника або уповноваженого ним органу (особи) за несвоєчасну виплату доходів визначається відповідно до законодавства.

 Розрахунок недоплати Управлінням праці та соціального захисту населення виконкомом Первомайської міської ради допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати наведено у додатку 8.

 Я, відповідно до ЗУ "Про Звернення громадян" в досудовому порядку намагалась врегулювати публічно-правовий спір з Відповідачем і звернулася зі скаргою до Головного Управління Праці та Соціального Захисту Населення (додаток 9), відповідь якого (додаток 10) мене не задовольнила, оскільки також порушую мої права. Тому я змушена звернутися до суду.

 Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому нормативному акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.


 У зв’язку з цим з метою запобігання невиконання (або несвоєчасного виконання) судового рішення, прийнятого за результатами розгляду цієї справи, я вважаю за необхідне звернутися до Суду з проханням реалізувати встановлене статтею 267 КАС України право здійснення контролю за виконанням прийнятого рішення.

 

 На підставі вищенаведеного, керуючись:

 

 • Конституцією України;

 • Постановою Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 р. "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя";

 • Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади»;

 • Законом України «Про звернення громадян»;

 • Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії";

 • Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням";

 • Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007;

 • Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р.;

 • Рішенням Конституційного Суду України №26-рп/2008 від 27.11.2008 р.;

 • Ст. 58, Розділом III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»;

 • Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»;

 • Ч.3,4 ст. 1, ст. 3 Закону України «Про прожитковий мінімум»;

 • Ч.3 ст. 27, ч.1 ст. 102, с. 89 Бюджетного Кодексу України;

 • статтями ст.255-267 Кодексу Адміністративного судочинства України

 

 ПРОШУ :

 

 1. Прийняти даний адміністративний позов до розгляду;

 2. Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Первомайської міської ради щодо відмови здійснення перерахунку та доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатних осіб у відповідності із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

 3. Поновити мої конституційні права, а саме: стягнути з Відповідача недоплачену допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років за 2009 рік у сумі 4475,37 грн.

 4. Стягнути з Відповідача компенсацію у сумі 75,84 грн.

 5. Зобов’язати Відповідача до негайного виконання постанови суду за цим позовом.

 6. Зобов’язати Відповідача подати звіт про виконання судового рішення та встановити строк подання зазначеного звіту.

 7. Стягнути з Державного бюджету України на мою користь всі судові витрати по справі (додатки 11 та 12).

 „___” ______________ 2010 року Підпис_____________

 

 

Желаю удачи всем мамочкам!


Автор: Кристина МАГЕР, редактор рубрики "Кристина Костевская-Магер" на ЖЖ.info


Кристина Костевская-Магер | 27.07.2011 | Переглядів: 5383
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 3
voin
1 Виктор Котенко (voin)   • 17:34:15, 27.07.2011 [Материал]

Из-за высокого уровня жизни в других странах пособия не существенные (кроме Швеции). Там люди имеют возможность хорошо зарабатывать, им не надо содержать огромнейшую армию чиновников, их не грабят налогами и не нагибают разрешительно-полицейской системой
sirena
2 Оксана (sirena)   • 09:14:36, 28.07.2011 [Материал]

Кристина, я все же не увидела ссылки на нормативный акт, который бы предписывал помощь или выплату на ребенка до 6 лет. Если честно, первый раз такое слышу.
Christianna
3 KrisTina (Christianna)   • 12:09:46, 28.07.2011 [Материал]

Оксана! Я не юрист! Моя компетенция на уровне журналиста. Однако НЕКОТОРЫЕ мои знакомые "мамочки" добились выплаты своих ЗАКОННЫХ денег. Так что дерзайте!

Согласно ст. 43 Закона "Об общеобязательном государственном социальном страховании в связи с временной утратой трудоспособности и расходами, обусловленными погребением" (в редакции на 01.01.2007), а также согласно ст. 15 Закона "О государственной помощи семьям с детьми" (в редакции на 01.01.2007) отмечалось, что "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 рокiв!!!!".

Чуть позже данные нормы неоднократно корректировались Законом о госбюджете на соответствующий год (и, конечно же, в сторону уменьшением пособия).

Все бы ничего, но 9 июля 2007 года, а потом и 22 мая 2008 года Конституционный

Суд Украины признал такие законодательные поправки неконституционными, поскольку "законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина". К тому же Конституция не предоставляет Закону о Госбюджете высшей юридической силы относительно других законов.

Исходя из этого, предполагается, что размер пособия, как и прежде, должен выплачиваться в размере прожиточного минимума для детей возрастом до 6 лет.