Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Людмила Харчук

Про сало...

Автор: Людмила Харчук, 04.12.2010, 22:23:36
Автор Людмила Харчук

Людмила Харчук

все статьи автора

Я - українка. Не можу сказати, що при слові «сало» я втрачаю свідомість, але від нього в моїй уяві просто виникає почуття, від якого по тілу розтікається приємне тепло. І, зрозуміло, розмовляючи зі мною про сало, ви не почуєте ні ясних, ні серйозних думок. І все ж ...

Наші східні сусіди росіяни, які вважають Україну своєю окраїною, дальньою провінцією, а нашу українську мову – малоруським діалектом, тим не менш не заперечують поголовну, пристрасну любов українців до сала. 

Але ж це і є визнання нашої нації!

Легковажних французів називають жабоїдами, протестанти-голландці пишаються оселедцем, за любов до сосисок глузують з педантичних німців, а на Україні сало однаково люблять і на лівому, і на правому березі Дніпра. І в підтвердження цьому - свята сала в Луцьку, Сімферополі, Донецьку, Чернігові, Луганську, Вовчанську, Полтаві ...

Описати любов українців до сала все одно, що виділити цівку води з водоспаду, або одну мелодію з опери, - адже потрібно описати і композитора, і співаків, і оркестр, і освітлення, ціну на квитки і вечерю після вистави…

І все ж ...

Я спробую… 

Коли я подумки переміщаюся в Україні на багато століть тому, переді мною постає майже ідилічна картина чарівності краси і достатку.

Рослинність була надзвичайно буйна, звіром всяким і рибою кишіли ліси й ріки, хазяйновиті українці пасли худобу, обожнювали бджільництво, заморські купці приїжджали сюди не лише зі своїм товаром, а й збагачували нашу культуру. Тепер розумієш, що у такому житті наші предки ставали більш цивілізованими і зрозуміли, що любити краще, ніж вбивати. Народ став добрим, м'яким, працьовитим і не войовничим. Таким він і залишився до цих пір. Напевно, це одна з причин того, що наша нещасна Україна стільки разів була підкорена і зруйнована вщент. Доводилося об'єднуватися в загони і удосконалювати свою військову майстерність. Так з'явилися українські козаки. А з часом вони перетворилися на кращих воїнів Європи.

Розгнівана Катерина II наказала стерти з лиця землі Запорізьку Січ, але навіть це не змогло знищити козацтво. Дуже скоро основу армії князя Потьомкіна склали все ті ж українські козаки. Князю необхідна була боєздатна, швидка, мобільна армія. Проти татар і турків неможливо було воювати звичайними методами. Був потрібен багатовіковий досвід боротьби з непередбачуваним суперником. На противагу хитрим і розумним турецьким військам потрібні були не менш розумні воїни, що знають їх звички, прийоми війни, досконально вивчили топографію.

Запорожці знали не тільки принцип організації ворожих військ, а й систему озброєнь, час нападу, дроблення загонів і місця їх укриттів. За кілька століть протистояння ворогу запорожці вивчили місця засідок, броди, печери і колодязі, дороги і переправи. Самі неодноразово використовували військові методи турків. Ну, а властиві українцям кмітливість, винахідливість, спритність, хитрість і вправність робили їх прекрасною військовою силою у війні з турками.

Але повернемося до теми нашої розмови. Особливо докучали України наші сусіди з півдня - татари. Вони забирали з собою не тільки полонених, а й худобу. Тільки свиней не дозволяв брати іслам.

А якщо по тривозі потрібно було підніматися в похід на невизначено-тривалий час, запорожець хапав мушкет, ховав шмат сала з хлібом в шаровари, вистрибував на коня - і був готовий до будь-яких випробувань.

Так що сама дійсність призвела до повної гармонії українців з описуваним продуктом, і тепер можна сміливо говорити: Рим врятували гуси, а Україна - сало.

Звичайно ж, перефразовуючи поета, ми говоримо «сало» - маємо на увазі свиню, говоримо «свиня» - маємо на увазі сало. Бо це - невіддільні поняття.

Цілий рік господар плекає, годує своє порося. А потім настає фінал першого акту. Фінал, повний дії, руху, сольних і ансамблевих номерів. Фінал, що вимагає свого глядача. У цей день зазвичай збирається вся родина, а вся вулиця в селі знає, що завтра в Івана (Миколи, Василя) буде свіжина.

Жителі італійської Парми стверджують: «Опера Верді - як порося: нічого не можна викинути». Тепер я розумію, що не дарма італійців називають другою найбільшою музичної нацією в Європі, після українців ж звичайно. Ой, як вони праві! Особливо у другій частині. Що найсмачніше в поросятка? Якщо Ви, як істинний українець з дитинства, були присутні при його розбирання, то відразу відповісте: «Хвостик і вушка свіжеосмаленного поросяти!» 

Старші люди скажуть, що незвичайним діапазоном смакових якостей має свіжина на сковорідці та з чаркою горілки, а вже сама вишукана публіка опише смаженого молочного порося, соковитість його м'яса і хрустку скоринку.

Але не будемо зараз зупинятися на всіх делікатесах, що готуються з свинини, - це тема окремої розмови. Відзначу лише, що їх - величезна безліч.

Просто додам. Вже вдома, коли збираються гості, жінка починає оголошувати страви, приготовані нею з українського м'яса і сала: м'ясо по-французьки, ескалоп по-німецьки, шпиг по-угорськи, медальйони по-циганськи, карбонат по-фламандські, свинина по-сичуаньський, канунік по-карельськи та багато іншого. Українську свинину нічим не зіпсуєш! Навіть іноземною, закрученою, незрозумілою назвою!

Автор: Людмила Харчук, редактор рубрики "Людмила Харчук" на ЖЖ.info


Людмила Харчук | 04.12.2010 | Переглядів: 8371
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 8
HOOLIGAN
1 Правый (HOOLIGAN)   • 01:33:40, 05.12.2010 [Материал]

Вот это закрутила сальтисончиҐ:))))...даже пчел вспомнила:))...та не...ну его в баню,пол-второго ночи.....всё...я за салом...копченым(домашнего копчения)...писец....ВСІМ-СМАЧНОГО!!!
Чу?я там слышал ты пипельсины сильно любишь?а как-же сааало?
Ответ: ну я ж тобі не Герасим шо ти в пів другої про сало возжелал почитать!
дик а я і апєльсіни люблю і сало тоже (з цибулькою і чорним хлібом) одне другому не заважає...
Так ВСІМ СМАЧНОГО - я на кухню!
alex_55
2 Alex (alex_55)   • 09:58:36, 05.12.2010 [Материал]

"Українську свинину нічим не зіпсуєш!"

А кроме украинской какие ещё виды свинины существуют?


Ответ: наприклад польська - ту навіть довго старатись не треба щоб її зіпсувати ... ту треба мастєрство проявить щоб її НЕ ЗІПСУВАТИ )))
Roman
3 Роман (Roman)   • 11:07:12, 05.12.2010 [Материал]

Уже выкладывал на форуме в Анекдотах, тем не менее парочку по теме:

к селу приблежается отряд вооруженных свиней. На окраине встречают мужика. Командир спрашивает:
-Хохлы в селе есть?

Украинцы переняли у Испанцев карриду.....теперь свиньи на Украине умирают красиво.

Передаем новсти СПОРТа. Вчьора в Киеви знов СПОРТэлось сало.

Письмо студента: "Вишли сала! Здравствуй, мама..."

не совсем по теме.... но без сала не обошлось:

Бандеровец на могиле сына:
-Чи я тэбэ не народив...чи я тэбэ нэ годував...до университэту не видпустив и сала нэ висилав....А ти прийихав , и шо ты мэни сказав? " Здравствуйте, Папа!"

Бандеровец возвращается с митинга. Заходит в подьезд - а там лампочка светит...
на лифте! поднялся домой - а там...жена на газу САЛО жарит! Схватился за сердце, прислонился к стенке и с ужасом шепчет - НУ ВСЕ! ОКУПАНТЫ ВЕРНУЛИСЬ!

Иван прэнис жинци зайца:
-на, зажар його на САЛИ
-так нэма в нас сала
-тоди на масли
-и масла нема
-...ну тоди просто так зажар
-а у нас газа нэма
Мовчки злий Иван викинув зайця у викно
Заяц вскочив и закричав:
да здравствует вильна Украина!

alex_55
4 Alex (alex_55)   • 11:53:45, 05.12.2010 [Материал]

Может я ошибаюсь, но свинина есть свинина (без "национальности"), а способ приготовления-у каждого народа есть свои изюминки.
Ответ: я з Вами погоджуюсь.
може Ви і помиляєтесь.
Roman
5 Роман (Roman)   • 23:48:22, 05.12.2010 [Материал]

Людмила, Вы меня (вернее анекдоты) игнорируете....
Они же про сало...вернее и про него тоже.
Ответ: не ігнорую)))
дякую, поржала)))
Roman
6 Роман (Roman)   • 07:01:56, 06.12.2010 [Материал]

"....І, зрозуміло, розмовляючи зі мною про сало, ви не почуєте ні ясних, ні серйозних думок..."

...это только цитата из Вашего шедевра ....но как в старом-махровом анекдоте - от чього нэма -того нэма ....... "нэ почув"

Ответ на ответ: 5!


Ответ: Куме, а куме ви знаєте як москалі називають наше сало?
Ні, а як ????
Цилюліт!!!
***
Українські генетики схрестили свиню зі змією. Тепер ці свині кілька разів на рік скидають шкіру разом зі салом. Після цього українські генетики збираються схрестити свиню з ящіркою, щоб можна було ногу на холодець відрізати, а нова щоб виростала
***
Ідуть два п’яні чоловіки нічним селом. Один каже:
- Куме, гайда до мене! Ще вип’ємо, сала мого скуштуєте!
- Та ні, куме, не можу!
- Та чого ж тут не могти? Ходімо!
- Не можу, куме, я йти до вас додому! Розумієте… Я з вашою жінкою сплю…
Тут обидва зупиняються і другий каже:
- Тю! Та я з нею кожну ніч сплю, то що, мені додому не приходити
***
– А давайте всі один з одним поділимося! Василь – салом, Іван – пів-літрою, Петро – огірками!
– А ти чим поділишся?
– А я поділився ідеєю!
***
Приїхав українець до Москви і питає москаля:
- Цікаво, а ви тут канал 1+1 дивитесь?
- Ну, єслі би антени салом смазивалі, то может і смотрєлі би.
- Дивно, москалику. Ми ж водкою антени не обливаємо, а москальске TV дивимося!
galloz
7 oleg (galloz)   • 08:30:57, 06.12.2010 [Материал]

«Опера Верді - як порося: нічого не можна викинути» .Итальянцы,испанцы,немцы в изделиях из свинины лучше украинцев.

Ода получилась кривая.


Ответ: "Итальяцы,испанцы,немцы в изделиях из свинины лучше украинцев.
" - ну посперечалась би)
але як полюбляє казати пан Суський, кожному своє.
А я кажу, на смак і колір всі фломастери різні
БандЕрос
8 ЕросБандерос (БандЕрос)   • 11:19:16, 07.12.2010 [Материал]

Вдаримо нашим салом по їхніх мордах!