Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Рогожин: Житомир получит кредит в 15 млн. евро

Автор: Антон Бездетко, 31.05.2011, 10:08:07

Нещодавно Верховна Рада України прийняла Закон, згідно з яким списано борги між підприємствами теплоенергетичного комплексу України.

Ця звістка викликала зацікавленість не тільки в політиків та різного роду експертів, але й спричинила чутки про буцімто списання заборгованості й з тих споживачів тепла і гарячої води, котрі не поспішали розраховуватися за ці послуги.

Нюанси новації кореспондент з'ясовує із директором КП Житомиртеплокомуненерго" Дмитром Рогожиним.


Дмитре Володимировичу, про які гроші йдеться стосовно Вашого підприємства?

— Насамперед, треба мати на увазі, що повертаються гроші не за те, що ми вже використали і віддали населенню у вигляді послуг. Йдеться про різницю тарифів з оплати за тепло і гарячу воду і фактичними витратами з їх виробництва. Цю різницю зумовлюють ціни на газ і електроенергію, що постійно зростають. Наші тарифи просто не встигають за ними. Поки що немає механізму, який би дозволяв на кожне підвищення ціни на енергоносії миттєво реагувати адекватним підвищенням тарифів на нашу продукцію.

Як наслідок, ми вимушені були закуповувати природний газ і електроенергію за щоразу новою ціною, а споживачам виставляти рахунки за старими тарифами. Ця різниця між собівартістю виробництва тепла і гарячої води та сумою оплати за них споживачами лягала прямими збитками на наше підприємство. Тепер ці збитки держава нам перекриває. Сума становить близько 30 млн.грн. Причому компенсація стосується тільки об'єму послуг, наданих населенню. А збитки, що ми понесли стосовно обслуговування госпрозрахункових підприємств і бюджетних установ, ніхто нам, на жаль, не відшкодовуватиме.

Крім того, до розрахунку береться період з часу заснування нашого підприємства, тобто четвертий квартал 2009 року і весь 2010 рік. Попередні опалювальні сезони підлягають під термін позовної давності, і різницю в тарифах за той період нам не компенсуватимуть.

Виходить, що КП "Житомиртеплокомуненерго" через різницю в тарифах постійно було без вини винувате, йому нараховували через це штрафи і пені. Логічно було б і Вам позиватися до суду стосовно штрафів державі за несвоєчасну компенсацію цієї різниці тарифів...

— Теоретично така можливість є. Але НАК "Нафтогаз України" укладає з нами договори в односторонньо вигідному для себе порядку.

Справді, ДК "Газ України" подала позов до суду щодо нашого підприємства стосовно несвоєчасних з нею розрахунків за газ, використаний в опалювальний сезон 2009-2010 років. Але, як запевнив нещодавно наш галузевий міністр Юрій Георгійович Хівріч, ці штрафи і пені в сумі майже 6 млн.грн. будуть з нас списані, оскільки, як Ви щойно сказали, вони виникли не з нашої вини.

Дмитре Володимировичу, Ви говорите про компенсацію збитків через різницю тарифів за період з жовтня 2009 року по 1 січня 2011 року. А як буде щодо січня-квітня поточного року?

— Цьогорічну зимівлю ми провели як ніколи успішно. У сенсі розрахунків за використані енергоносії вийшли з неї чистими. Це вперше. Краще всіх з нами розраховувались обласний         і міський бюджети. Вони не тільки повністю оплачували наші послуги, але й надавали відчутну фінансову підтримку . У розрахунку на одержані тепло і гарячу воду місцеві бюджети оплатили близько 180%. Без цієї підтримки ми однозначно не змогли б забезпечити потребу міста у лімітах газу, а отже могли б виникати надзвичайні ситуації.

Щиру вдячність висловлюю й городянам, котрі цьогорічного сезону виявили високу платіжну дисципліну та забезпечили проплату наших послуг на рівні понад 90%. Були місяці, коли житомиряни платили більше 100%, тобто надолужували борги попередніх місяців. Дещо гірше йшла оплата у квітні. Проте, сподіваюся, що всі житомиряни повністю розрахуються з нами протягом літа, і ми зможемо вчасно і високоякісно підготуватися до нового сезону.

Складними залишаються стосунки із установами і організаціями, що фінансуються з Державного бюджету. Їхній борг в межах 2 млн.грн. фактично переходить з року в рік. Це, насамперед, йдеться про структури, підпорядковані Міністерству оборони, та силові структури.

Минулого сезону нам працювалося легше з тієї обставини, що тарифи на тепло і гарячу воду встановлював НКРЕ, а не міська влада, як це було раніше. Тобто держава тепер сама виступає співвідповідачем того, що діючий тариф не відповідає фактичним витратам з виробництва наших послуг в межах 20%.

До цього додам, що мова йде не про резерв коштів для розвитку підприємства, проведення капітальних ремонтів тощо, а про те, що діючий тариф не перекриває навіть витрати на тепло і гарячу воду. Тому, маючи такого спів­відповідача, як держава, ми сподіваємось, що до нас вже не застосовуватимуть штрафів і пені.

Дмитре Володимировичу, хоча жителі міста в цілому задоволені роботою КП "Житомиртеплокомуненерго" в минулий опалювальний сезон, проте вони нарікають на відсутність гарячої води нині...

— Щоби подавати гарячу воду житомирянам сьогодні, хтось має дотувати нашому підприємству щомісяця 1,6-1,7  млн.грн. У нас для цього немає власних обігових коштів. Тих грошей, що ми одержуємо в міжопалювальний період у вигляді так званої абонплати у сумі близько 3 млн.грн. на місяць, тільки й вистачає, аби видавати працівникам підприємства зарплату – 2,5 млн.грн., розраховуватися за електроенергію для поточних потреб – 300 тис.грн. і сплачувати податки – близько 200 тис.грн. Хоча в цей час ми й не виробляємо тепло, але повним ходом йде підготовка до нового опалювального сезону.

Ви можете сказати, що в окремих містах гарячу воду подають цілорічно. Це так.  Але поцікавтесь тарифами на послуги аналогічних у них підприємств. Вони на 15% дорожчі наших – в них закладені й витрати на гарячу воду влітку.

Разом з тим, погодьтесь, так тривати далі не повинно. Який вихід?

— Думаю, що треба набратися терпіння на нинішнє літо, а вже наступного року гаряча вода може бути в оселях житомирян постійно за певних обставин.

Житомир – єдине місто в Україні, що пройшло всі етапи підготовки співпраці ЄБРР і вже має відповідний офіційний висновок. Нашому місту буде на вигідних умовах надано кредит ЄБРР в сумі 10 млн. євро плюс 5 млн. євро гранду безкоштовно. Переконаний, що протягом нинішнього літа всі документи стосовно виділення коштів ЄБРР будуть підписані.

Проблему гарячої води вирішимо завдяки запровадженню когенераційних установок, що вироблятимуть одночасно тепло і власну електричну енергію. Її цілком вистачатиме для потреб підприємства. Тобто влітку не треба буде запускати в роботу котельні, а гарячу воду городянам забезпечуватимуть когенераційні агрегати. Це лише один аспект реконструкції і модернізації нашого підприємства.

Будь ласка, про суть стратегії реконструкції.

— Вона полягає в тому, щоби відійти від практики погоні за щоразу вищими цінами на енергоносії. Це все одно, якби пес намагався ухопити власного хвоста... Ціни на газ і електроенергію зростатимуть постійно, з ними – й тарифи, люди не зможуть їх оплачувати, і всі ми опинимося в патовій ситуації...

Тут є один вихід – зниження енергозатрат.  Треба вийти на 100% тариф, і далі усі кошти спрямовувати на енергозбереження. Є цільові державні програми, так звані зелені інвестиції в рамках "кіотського протоколу" – понад 200 млн.грн. Все залежатиме від ефективності використання цих коштів. Маю глибоке переконання, що разом із владою міста ми зуміємо досягти бажаного результату.

Антон БЕЗДІТКО, газета Місто

Автор: Антон Бездетко, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info


Місто | 31.05.2011 | Переглядів: 10440 | Житомиртеплокоммунэнерго, РОГОЖИН

Читайте також на цю тему:


Коментарів: 2
akiyoshi
1 akiyoshi (akiyoshi)   • 19:10:39, 31.05.2011 [Материал]

театр одного актера
ВиК
2 Viktor (ВиК)   • 20:06:04, 31.05.2011 [Материал]

аферист №1