20-ту річницю Дня незалежності України жителі Житомирщини відзначать без пафосу, але гордоНапередодні свята голова обласної державної адміністрації Сергій Рижук та голова обласної ради Йосип Запаловський у неформальній обстановці «за круглим столом» відповіли на запитання журналістів громадсько-політичної газети «Житомирщина» та Житомирської обласної державної телерадіокомпанії.
Голова облради Йосип Запаловський та Сергій Рижук, автор фото Сергій Роздум
1. Наскільки і чи в усьому, що задумувалося, з Вашого погляду, за ці 20 років Україна реалізувала свою незалежність?Сергій Рижук: Насамперед, я щиро радий, що 20-ту річницю незалежності України я як голова Житомирської обласної державної адміністрації буду відзначати разом зі своїми земляками – жителями мого рідного Поліського краю. Певен, що мої почуття гордості за наш український народ, мої щирі прагнення до єдності, згуртованості та порозуміння в ім’я його подальшої розбудови у ці святкові дні зі мною розділить вся наша житомирська громада.
Приємно, що до найголовнішого загальнонаціонального свята ми, незважаючи ні на що, дійшли з певними здобутками та звершеннями. За багатьма показниками соціально-економічного розвитку наша область сьогодні не гірша в державі, а за деякими – навіть помітно вирізняється з-поміж інших. Напередодні свята я не поскуплюся на добрі слова своїм землякам і подякую їм за працелюбність, оптимізм та терпіння, за віру та непідробне бажання змінювати життя в нашім краї на краще.
Що ж до вашого запитання: чи вдалося зробити все, аби повною мірою утвердити незалежність на наших українських теренах, то скажу так: більше не вдалося, чим вдалося. На макрорівні - так, вдалося. Україна сьогодні у світі є вельмишановною державою, яка упевнено демонструє приклади утвердження демократії, економічного життя, інтелекту. Україну поважає світове співтовариство. Але на макрорівні, тобто у своїй державі, ми, на жаль, зробили далеко не все. Ми працювали якось більше напоказ, аби догодити світові, Європі і при цьому забули про життя наших громадян. Є таке поняття: буденне життя-буття людини, у якому вона мало думає про прапор, герб, державні кордони чи інші символи держави, хоча це дуже важливо. У житті-бутті людина більше думає, як прогодувати свою родину, як спорядити першокласника до школи та інші елементарні речі. І ми знаємо, що в цьому житті вона обділена. Людям не потрібно патріотичних речей і патетики, коли немає пристойної роботи з гідними заробітками, коли низький рівень пенсійного забезпечення тощо. За роки незалежності, на жаль, ми так і не надбали «середняка», який є основою заможного суспільства.
Йосип Запаловський: 20 років незалежності України – визначна подія в житті кожного українського громадянина. Та особливо – поліщука, який здавна жив і творив на українській землі. Так, сьогодні ми пишаємося, що маємо свою державу, що її визнало світове співтовариство, пишаємося, що ми самі є на ній господарями, вільно розмовляємо своєю мовою, розвиваємо свою культуру та мистецтво. Але я погоджуюся з головою облдержадміністрації, що патріотичних почуттів замало. Хотілося б, аби наші люди були заможніші. Визнаю, що і органи влади дещо не допрацювали для того, аби створити комфортніші умови для життєзабезпечення громадян. Ми знаємо це, і готові спільно з громадою напружено працювати, щоб змінювати життя на своїй території на краще. Для нас дуже важливо, щоб люди повірили нам і спільно з нами працювали над зміцненнями свого добробуту.
2. Які головні причини того, що не все сталося так, як гадалося? (Ряд країн колишнього соціалістичного табору і республіки СРСР розвиваються набагато успішніше).Сергій Рижук: Є багато причин, які призвели до того, що у незалежній Україні багатьом нашим громадянам довелося жити хай не в скрутному становищі, але не так, як належить працелюбним та розумним людям. Спочатку дався взнаки гострий економічний занепад, який стався відразу після розпаду СРСР. Українська економіка була дуже тісно пов’язана з економікою великої країни, а відтак через брак економічних знань, інші чинники ми не змогли відразу налагодити економічні процеси у вигідному для нас руслі. Тож і постраждали. Замість того, аби відразу переорієнтуватися і запускати вітчизняне виробництво, розвивати традиційні для кожної області галузі, ми зволікали, і нас поглинув сильніший і впливовіший на той час світовий виробник, який був пристосований до ринкових умов.
Іншою причиною нашого не такого стрімкого економічного розвитку була занадто сильна політизованість суспільних процесів. Ми більше говорили, аніж діяли.
На жаль, усе це ми зрозуміли занадто пізно. Натомість сьогодні і пожинаємо не зовсім втішні плоди. Але життя триває. В економіку України прийшли молоді нові і сучасно мислячі люди. І я вірю, що спільними зусиллями ми подолаємо тимчасові труднощі, а відтак Україна буде успішною країною заможних громадян.
Йосип Запаловський: На моє переконання, однією із суттєвих причин того, що нам не вдалося повною мірою реалізувати задумане, - це безсистемність в організації роботи владних інституцій як на державному, так і на місцевому рівнях. Ми довго вагалися, яку політичну модель розвитку держави нам обрати: парламентсько-президентську чи, навпаки, президентсько-парламентську, як побудувати роботу владних структур у регіонах, як організувати місцеве самоврядування. А тим часом, багато корисних справ, спрямованих на покращення якості життя людей, і особливо в сільській місцевості, було пущено напризволяще. Через політичні дискусії ми дуже мало робили для того, аби посилити місцеве самоврядування, підвищити його статус та відповідальність. А саме, в компетенції місцевого самоврядування вирішення таких важливих місцевих проблем, як освітлення вулиць, ремонт сільських шкіл, ФАПів, облаштування доріг, запровадження енергозберігаючих технологій, оновлення інженерних споруд тощо. Саме органи місцевого самоврядування визначають гуманітарний, соціальний та економічний мікроклімат територій.
У попереднього керівництва держави не вистачало політичної волі для здійснення системного реформування місцевого самоврядування. Не було сформовано законодавчої бази для реалізації всіх його можливостей.
Сьогодні, я певен, все може змінитися: в Україні створено ефективну владу, де Президент і Прем’єр-міністр виступають воєдино, сформовано професійний уряд, парламентську коаліцію, які в тому числі докладають зусиль для зміцнення ролі територіальних громад. Крім того, в органи місцевого самоврядування прийшли працювати самовіддані та професійні патріоти.
Щиро сподіваюся: на основі сталого розвитку дієздатної громади нам вже найближчим часом вдасться створити та підтримувати життєве середовище, сприятливе для всебічного розвитку людини.
3. У чому сила і слабкість української влади: на рівні держави та регіону? Зокрема, як Ви оцінюєте надзвичайно часту змінюваність керівництва областю, районами?
Сергій Рижук: Давня мудрість стверджує: сила – в єдності, слабкість – у розбраті. Так і в українській політиці. На жаль, у нас є гіркий досвід керування українською державою, областю, районами, коли один політик скеровує в одному напрямку, а другий закликає у протилежний.
Сувора виконавська дисципліна, відповідальність, професіоналізм та чесність – такі риси мають бути притаманні державному діячу. І це не диктатура, а вміння працювати єдиною командою. Сьогодні ми успішно долаємо період соціального популізму та невігластва на рівні держави та області.
Я стримано ставлюся до частої зміни керівників областю. Такий був час. У деяких європейських державах теж політики часто змінюють однин одного. Але я проти того, коли керівники змінюються, а нести відповідальності за свої дії нема кому. Я – за наступність у роботі з кадрами. Інакше ми не досягнемо успіху в державних та громадських справах.
Йосип Запаловський. Сильна влада – це монолітний загін ініціативних та сумлінних професіоналів, які, незважаючи на свої політичні погляди та переконання, хочуть і вміють працювати на користь людей територіальної громади області.
Приємно відзначити, що на Житомирщині немає конфлікту у владі. В останній рік сформувалася потужна команда однодумців. Органи місцевого самоврядування працюють у тісному тандемі з органами виконавчої влади та з центральними органами влади. Ми знаємо, що нам немає що ділити. У нас одна територія і одна країна. А, отже, ставимо ми перед собою одні завдання і спільно шукаємо шляхи їх розв’язання.
Обласна рада шостого скликання започаткувала нові форми співпраці з органами виконавчої влади. Зокрема, виїзні «круглі столи» з виїздом в одну з територіальних громад області. У таких зустрічах обов’язково беруть участь галузеві управління облдержадміністрації та обласні служби. У нинішньому році відбулося вже два таких засідання – у Червоноармійському та Овруцькому районах. За їх результатами людям надано фахову допомогу.
А слабкість влади я оцінюю за рівнем довіри людей до представників влади. Це як лакмусовий папірець. Якщо люди довірили тобі, обрали тебе на відповідальну посаду, будь ласка, виконуй поставлені завдання. Нещирість представника влади відразу видно, як на долоні.
4. Такий уже наш слов’янський менталітет: народ завжди не любить і в усіх гріхах звинувачує владу. Але якщо ми говоримо про громадянське суспільство, то треба говорити про відповідальність самих громадян за те, що діється в державі. Що Ви можете сказати про рівень такої відповідальності?
Сергій Рижук: Мені більше імпонує словосполучення «критикувати владу», аніж «звинувачувати владу». Адже звинувачують тоді, коли вона нічого не робить. А коли вона робить, але, на думку громади, робить не так, тоді її потрібно критикувати. Я хочу, щоб владу критикували, але щоб критика була конструктивною. Ми не уникаємо відповідальності за свої дії. На те воно і громадянське суспільство, аби контролювати роботу влади – місцевих адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Але перш ніж критикувати, нехай громадянське суспільство запитає себе, чого воно чекає від влади. Якщо громада думає, що влада для того, аби піднести все готове, то вона помиляється. Завдання влади – організувати: ресурсами, коштами тощо сприятливі умови для реалізації тієї чи іншої громадської ініціативи. Так, якщо громада вирішить, що в селі потрібен елеватор, який працюватиме на розвиток території, то влада зобов’язана застосувати всі свої важелі впливу і допомогти цій громаді.
Йосип Запаловський: Чим більше критикують владу, тим вона дієвіше працює. Ми ж задекларували відкритість, прозорість та доступність своєї роботи. Водночас, ми готові сприймати і критику, і конкретні пропозиції щодо удосконалення нашої роботи з надання публічних послуг населенню.
Вважаю, що з утвердженням відповідального та самодостатнього місцевого самоврядування у нашій державі активізується громадянське суспільство.
Відповідальність за стан справ на Житомирщині сьогодні несе численний загін представників органів місцевого самоврядування, яким громада довірила вирішувати життєво важливі проблеми – водопостачання, ремонт сільських шкіл, амбулаторій, створення умов для роботи сімейних лікарів, освітлення тощо. І треба зазначити: навіть в умовах недосконалої законодавчої бази, обмеженого фінансування роблять вони це дуже професійно і сумлінно. А ми їм допомагаємо. Отже, громада не помилилася у своєму виборі. Обрала гідних людей представляти та захищати свої інтереси у радах різних рівнів.
Нагадаю, що депутатський корпус області представлено 11043 депутатами. Із них 112 депутатів обласної ради, 246 – міських рад та міст обласного значення, 204 депутати міських рад міст районного значення, 1250 депутатів районних рад, 903 – селищних та 8228 – сільських рад. Обрано 40 селищних голів та 577 сільських, а також 100 депутатів районних рад у м. Житомирі.
5. Ви уособлюєте владу на Житомирщині. Чи відчуваєте необхідність підтримки громади?
Сергій Рижук: Я дуже ціную активну позицію громади. А тому ми тісно співпрацюємо з громадською радою – постійно діючим колегіальним виборно-дорадчим органом при обласній державній адміністрації, яку очолює небайдужий та діяльний представник громадськості області Олег Умінський. За час нашої спільної роботи я прийняв ряд важливих рішень, спрямованих на вирішення місцевих проблем, перед тим порадившись з цією громадською структурою. Ми й надалі готові прислухатися до голосу активної громади, навіть у процесі прийняття важливих кадрових рішень.
Йосип Запаловський: Житомирщина завжди вирізнялася з-поміж інших регіонів України своєю громадянською активністю.
Життя підтверджує, що не може бути демократії в суспільстві без втручання та реагування громади, без участі у прийняті важливих управлінських рішень органів місцевого самоврядування, які є найближчими до життя кожної територіальної громади, кожної людини. Як немає держави без постійного належного громадського контролю. А тому та влада нічого не варта, яка не використовує цей потужний потенціал – активну громаду. Тільки спільно з ініціативною громадою ми зможемо створити в нашій області таке життєве середовище, яке потрібне для всебічного розвитку та життєдіяльності людини. І це моє тверде переконання.
6. Упродовж принаймні перших 15 років незалежності Житомирщина не могла похвалитися згуртованістю та консолідацією громади. Як Ви оцінюєте її сьогодні і наскільки це сприяє розв’язанню проблем області?
Йосип Запаловський: З перших днів роботи обласної ради шостого скликання представники депутатського корпусу області визначилися, що тільки в консолідації зусиль органів місцевого самоврядування всіх рівнів, у тісній співпраці з виконавчою гілкою влади можна досягти успіху.
А тому практика взаємин між самоврядними органами і виконавчою владою як опонентами, політичні баталії в радах різних рівнів відійшла в минуле. Робота з розв’язання актуальних проблем територіальної громади відбувається винятково на засадах партнерства та спільної відповідальності перед виборцями.
Для ефективнішого вирішення нагальних проблем територіальних громад області за всіма депутатами обласної ради закріплено райони та міста. Депутати взяли на себе зобов’язання розв’язувати поточні проблеми територіальних громад: освітлення вулиць, упорядкування територій, ремонт доріг, облаштування спортивних майданчиків, ремонт соціальних закладів та інші. Є багато депутатів, які роблять це роблять це за власні кошти.
А тим активним депутатам, які обмежені у фінансових ресурсах, ми сприяємо підтримкою з обласного бюджету. 20 відсотків суми від перевиконання обласного бюджету за рік ми віддаємо депутатам обласної ради. Розподіл цих коштів колегіально визначають депутатські фракції і направляють на вирішення найзлободенніших проблем територіальної громади.
Для активного спілкування депутатів з виборцями, вирішення їх нагальних проблем в області запроваджено Єдиний день депутат. Ряд проблем територіальних громад депутати обласної ради, у тому числі спільно з депутатами районних, міських, сільських та селищних рад, місцевими органами виконавчої влади вирішують прямо на місцях.
Як результат співпраці виконавчої та самоврядної гілки влади – у звітному періоді розглянуто та прийнято декілька обласних програм, які успішно вже реалізовуються в області. Серед них такі важливі та актуальні, як Програма залучення інвестицій в економіку Житомирської області на 2011-2015 роки, комплексна програма підтримки малого підприємництва в Житомирській області на 2011-2012, Комплексна програма оздоровлення та відпочинку дітей на 2011-2015 роки, програма розвитку агропромислового розвитку області на 2011-2015 роки. На всі ці та інші життєво важливі обласні програми передбачено кошти з обласного бюджету. Суттєву фінансову підтримку з обласного бюджету вперше за останні роки отримають селяни. Обласною програмою розвитку агропромислового комплексу на 2011-2015 роки передбачено кошти для розвитку особистих селянських господарств області.
Як вже було зазначено, з обласного бюджету на розвиток фермерських господарств у 2011 році виділено майже 3 мільйони гривень. Сподіваємося, що це забезпечить нам зростання сільськогосподарського виробництва.
Хід виконання деяких програм розглянуто на сесіях обласної ради, на засіданнях колегій облдержадміністрацій та прийнято рішення. На наступній шостій сесії, зокрема, буде заслухано хід виконання обласної комплексної програми соціального захисту інвалідів на 208-2012 роки.
Визначено пріоритетні галузі, куди, передовсім, спрямовуємо кошти від перевиконання обласного бюджету. Серед них – охорона здоров’я, освіта, соціальна сфера. Так, у І півріччі цього року з обласного бюджету на розвиток медицини ми спрямували більше 17 мільйонів гривень. Кошти вже освоєно. Зокрема, придбано сучасну діагностичну апаратуру, лікувальне устаткування, медикаменти для сучасних методик лікування, ремонт приміщень медичних закладів та інші потреби.
Сергій Рижук: Мені також дуже приємно відзначити, що в цю каденцію обласної ради, районних, міських, сільських та селищних рад області прийшли працювати дуже професійні і добре підготовлені люди, налаштовані на конструктивну та консолідовану роботу. Є повне порозуміння з такими людьми з боку обласної державної адміністрації. А тому ми спільно з обласною радою, депутатським корпусом сьогодні виносимо на обговорення задавнені роками складні проблеми області економічного, соціального та гуманітарного спрямування, бо знаємо, що по кожному з них буде прийнято конструктивне, зважене та відповідальне рішення. Сподіваюся, що ми й надалі слухатимемо і чутимемо одні одних.
7. Свято без подарунків важко уявити. Якими вони є до 20-річчя Незалежності у нашій області?
Сергій Рижук: Головним подарунком буде те, що ми відсвяткуємо головне України свято у великому родинному колі у мирі та злагоді. Не знаю, як у кого, а я вже відчуваю свято. Спершу мене надихнула акція з вишивання рушника, яка нещодавно з ініціативи обласної ради жінок відбулася в області. Тепла, зворушлива. Ми показали, як уміємо любити рідну землю, народні традиції, обряди та пісні. Невдовзі ми відзначимо свято Меду, День українського прапора, свято Урожаю, який цього року обіцяє бути рекордним.
Але головне, що ми вже думаємо, як нам жити завтра, як і що краще посіяти, що збудувати. А якщо є плани, то знайдуться і засоби їх реалізації. Значить, у нас є майбутнє.
Йосип Запаловський: Думаю, ми вже порадували громаду області приємними подарунками. Так, ми знайшли можливість, у тому числі за кошти обласного бюджету, підтримати розвиток медицини. Закуплено сучасне медичне обладнання, впроваджено нові методики лікування, придбано медикаменти та інші лікувальні засоби. За кошти обласного бюджету нещодавно придбано сучасне діагностичне обладнання для Чуднівської центральної районної лікарні. Невдовзі у Бердичеві буде відкрито філію центру гемодіалізу від обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського. Тривають будівельні роботи зі спорудження Брусилівської лікарні. Запалено газовий факел у селі Козіївка Коростишівського району, до кінця року природний газ прийде ще у ряд сіл області. Завершено роботи з уведення в експлуатацію транспортної розв’язки на в’їздах до Житомира. Тривають будівельні роботи зі спорудження музичної школи в обласному центрі.
І це далеко не весь перелік справ, які виконано за сприяння органів державної влади та органів місцевого самоврядування за останній період. Не менше їх буде найближчим часом.
Користуючись нагодою, хочу привітати всіх жителів нашого славного Поліського краю з Днем незалежності України. І побажати їм непохитної віри в наше гідне майбутнє.
Сергій Рижук: Нині уже ніхто не сумнівається у тому, що український народ спроможний поліпшити життя у своєму власному домі. Переконаний, що день прийдешній принесе усім світле почуття радості від усвідомлення особистої причетності до відродження й розбудови поліських сіл, селищ, міст області та усієї України. Цей день обов’язково настане, якщо кожен з нас більш плідно і з натхненням працюватиме на благо рідної Вітчизни, а всі разом проймемося гордістю за нашу неньку-Україну, почуттям патріотизму до рідного краю, прагненням до єдності, порозуміння та згуртованості не лише державних мужів, а й усього народу нашої держави. Ми віримо: успіх прийде неодмінно!
Від щирого серця й від усієї душі зичимо землякам, усім мешканцям Житомирщини, здоров’я, щастя, добра, достатку, миру, щедрої долі, сили і наснаги в усіх добрих справах. Нехай мрія про краще майбутнє окриляє усіх нас на нові звершення, на нові починання в ім’я соборної, незалежної, демократичної, процвітаючої України.