Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Вибори на Житомирщині: опозиція не нав’язує боротьбу

Автор: Святослав Хоменко, 18.10.2012, 11:58:36
Житомирщину поруч з іншими центральноукраїнськими регіонами спостерігачі за виборами називають областю втрачених можливостей для опозиції.

З одного боку, регіон, у якому традиційно сильними є позиції демократичних сил, схоже, і на цих виборах підтримає опозиційні партії: голова ради Житомирської обласної організації Комітету виборців України Олена Степерова, не називаючи конкретних цифр, каже, що найбільший рейтинг в області має "Батьківщина", далі йде УДАР і лише третій результат показує Партія регіонів.

З іншого, маючи хороші передумови для виборчого успіху, супротивники влади виставили відверто слабких мажоритарних кандидатів. Мало того, що висуванець об’єднаної опозиції реально претендує на перемогу лише в одному з шести округів області, так ще й у найбільш опозиційно налаштованому окрузі Житомирщини - із центром у Бердичеві - "Батьківщина" не виставила свого кандидата.

Тим не менше, вибори в області обіцяють бути надзвичайно напруженими: кандидат, який може бути більш-менш спокійним за свій переможний результат, є лише в одному окрузі Житомирщини. Прізвище переможця у решті п’яти, можливо, не буде визначеним навіть у виборчу ніч: Олена Степерова прогнозує, що результати виборів одразу в кількох округах буде оскаржено у судах.


Губернатор йде на "Фронт"

Житомирщина, як і Вінниччина, стала областю, у якій балотуватися в депутати парламенту вирішив чинний голова облдержадміністрації. Висунення Партією регіонів Сергія Рижука стало несподіванкою для місцевого політикуму: передбачалося, що кандидатом від влади стане молодший і популярніший регіонал, мер обласного центру Володимир Дебой.

Опозицію у 62-му окрузі - в самому Житомирі - представлятиме колишній голова місцевого "Фронту змін", житомирський бізнесмен Геннадій Зубко. За даними Олени Степерової, він лідирує у соцопитуваннях.

Проте, аналізуючи шанси житомирських кандидатів, необхідно взяти до уваги той факт, що пік кампанії пана Зубка вже, по суті, минув, а пан Рижук активізував свою присутність в інформпросторі лише недавно. Крім того, опозиція підозрює чинного губернатора у застосуванні адмінресурсу та впливі на членів виборчих комісій.

Потенційним претендентом на перемогу у цьому окрузі міг би стати колишній депутат парламенту та заступник глави СБУ Володимир Сацюк, чиє ім'я згадувалося під час розслідування справи про отруєння Віктора Ющенка. Свого часу він вигравав мажоритарні вибори до Верховної Ради у Житомирі. Проте ще в серпні його кандидатуру було знято рішенням суду – пан Сацюк не зміг довести, що протягом останніх п’яти років постійно проживав в Україні.


"Кандидат від влади" як "чорна мітка"

63-й округ з центром у Бердичеві є унікальним в масштабах цілої країни – тут балотуються одразу п’ятеро чинних парламентарів: нунсівець Павло Жебрівський, член групи "Реформи заради майбутнього" Володимир Каплієнко, позафракційна Анжеліка Лабунська, регіонал Святослав Піскун та бютівець Павло Унгурян.

У окрузі, в якому балотується регіонал Святослав Піскун, за крісло в парламенті борються ще четверо чинних депутатів Ради

Штабні опитування "Батьківщини" показують, що саме цей округ є найбільш антивладно налаштованим у області. Проте опозиція так і не спромоглася висунути тут узгодженого кандидата. Спочатку на цю роль претендував і навіть був офіційно представлений Павло Жебрівський – зрештою, у 2002 році він виграв кампанію саме тут. Проте після того, як для самостійної участі у виборах зареєструвалася партія пана Жебрівського Українська платформа "Собор", опозиціонери відмовилися підтримувати його кандидатуру, а висувати нового кандидата їм уже було запізно.

За голоси електорату, якому не подобається чинна влада, панові Жебрівському доведеться поборотися з Анжелікою Лабунською – юристом, яку пов’язують з бютівським олігархом Костянтином Жеваго. У своїй кампанії колишня член фракції Юлії Тимошенко у Верховній Раді використовує ту саму стилістику агітаційної продукції, що й "офіційні" висуванці об’єднаної опозиції в інших округах України. За словами пані Степерової, саме на її перемогу сьогодні працюють місцеві штаби "Батьківщини".

Шанси когось з опозиціонерів на здобуття перемоги у цьому окрузі зростають у зв’язку з тим, що єдиного кандидата тут так само не змогла виставити і влада. Провладний електорат буде "розриватися" між офіційним висуванцем Партії регіонів, бердичівським бізнесменом Олександром Ревегою, радником Миколи Азарова Миколою Петренком та нинішнім депутатом, колишнім генпрокурором Святославом Піскуном.

Звання кандидата від влади у цьому окрузі є своєрідною "чорною міткою" для будь-якого учасника виборів. Приміром, кілька тижнів тому невідомі особи заклеїли оформлені у біло-червоних барвах агітаційні плакати Олександра Ревеги, який не наголошує на своїй приналежності до Партії регіонів, синьо-білими наліпками, створюючи тим самим тло, характерне для білбордів цієї політичної сили.


Опозиціонери не пройдуть?

У решті чотирьох округах області переважні шанси на перемогу мають провладні кандидати.

Фаворитом перегонів у Новоград-Волинському окрузі №65 є нинішній голова Верховної Ради Володимир Литвин. Судячи з того, що тут зареєстрована найменша кількість кандидатів на Житомирщині – всього семеро, – інші учасники виборів усвідомлюють, що перемогти спікера на його малій батьківщині буде дуже складно. Партія регіонів, віддаючи належне співпраці пана Литвина з чинною владою, навіть не виставляла в цьому окрузі свого кандидата.

Нав’язати боротьбу фаворитові виборів намагається висуванець "Батьківщини", колишній голова обласної ради Віталій Француз, проте його шанси експерти оцінюють радше песимістично.

"Як не дивно, найбільше чорний піар використовується проти Литвина"

Олена Степерова, голова ради Житомирської обласної організації КВУ

Саме 65-й виборчий округ, згідно з дослідженням житомирського відділення КВУ, перебуває на чолі рейтингу частоти використання чорного піару в області.

"Як не дивно, найбільше чорний піар використовується проти Литвина", – каже пані Степeрова і додає, що, навіть незважаючи на це, рейтинг спікера в окрузі перевищує позначку в 50%.

Високо оцінюються шанси провладних кандидатів у найпівнічнішому окрузі області з центром у Коростені, де традиційно сильними є позиції комуністів. Тут їх представлятиме голова обкому КПУ, колишній депутат та голова Держлісгоспу, а нині – начальник Житомирської митниці Микола Тимошенко. За голоси провладного електорату з ним конкуруватиме депутат обласної ради, регіонал Володимир Пехов.

Шанси висуванця "Батьківщини" Андрія Озерчука не особливо зростають, навіть якщо взяти до уваги, що на його користь минулої неділі з виборів знявся кандидат від УДАРу Сергій Дмитренко.

У Малинському виборчому окрузі №66 на перемогу претендують чинні депутати – "литвинівець" Микола Рудченко та відомий авторством резонансного законопроекту про наклеп регіонал Віталій Журавський, на користь якого протягом двох минулих тижнів знялося п’ятеро кандидатів. Хіба що на місце у трійці призерів претендують ще двоє парламентарів: співачка Оксана Білозір та бютівець Євген Добряк.

Нарешті інтригою може обернутися виборче протистояння в окрузі №67 з центром у Чуднові, каже Олена Степерова. Тут зареєстровано всього дев’ять кандидатів, адже в дебюті кампанії беззаперечним фаворитом перегонів вважався колишній депутат, а нині – голова департаменту транспортної міліції МВС, генерал Віктор Развадовський. Однак сьогодні серйозну конкуренцію йому складає висунутий Соціалістичною партією безпартійний житомирський бізнесмен Володимир Кропивницький, який розпочав кампанію буквально за два місяці до виборів.

Офіційний висуванець Партії регіонів, голова Чуднівської райдержадміністрації Максим Самчик та кандидат від опозиції, адвокат-"свободівець" Сидір Кізін мають менші шанси на перемогу.

Автор: Святослав Хоменко, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/politics/2012/10/121017_zhytomyr_election_sx.shtml
Місто | 18.10.2012 | Переглядів: 2181

Коментарів: 0