Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна

Хто і як краде на житомирському водоканалі

Автор: Ірина Ярмоленко, 28.10.2013, 15:36:23 Хто і як краде на житомирському водоканалі


До редакції «20 хвилин» потрапили документи, які свідчать про системні фінансові порушення у комунальному підприємстві «Житомирводоканал». Вони призводять до збитків, які вираховуються десятками, а то й сотнями тисяч гривень. Водночас, підприємство має значні борги перед Житомиробленерго та постачальниками обладнання і реагентів.

У свою чергу, нинішнє керівництво водоканалу має інші документи, які наче говорять про недостовірність матеріалів, зібраних редакцією. Вони визнають, що на підприємстві є порушення, але вони вирішувані та незначні.

КП «Житомирводоканал» – водна артерія Житомирського міського організму. Від її функціонування залежить і здоров'я мешканців, і благополуччя міста, і робота інших установ. Коли ж організм дає збої, страждати починають усі.

Шалені борги

На сьогодні КП «Житомирводоканал» у величезних боргах, про які говорять і самі працівники підприємства і преса. На офіційний запит "20 хвилин” щодо сум боргів нам відписали, що оскільки КП «Житомирводоканал» є природно монополією, ця інформація є закритою. Зрештою, під час інтерв'ю нам таки надали ці дані і розповіли, що хоч водоканал має 40-мільйонний борг перед іншими підприємствами, держава і мешканці заборгували приблизно стільки ж.

Борг житомирського водоканалу за електроенергію станом на 1 жовтня сягнув більше 31,2 мільйона. Підприємство у вересні сплатило за використану електроенергію всього 9,7 %. Рік тому за ці борги «Житомирводоканалу» відключили насосні станції. Зарплатні робітникам платять, але із затримкою.

Ці факти не заважають процвітати «відмиванню» грошей. Документи, які ми представляємо говорять про те, що деякі працівники, на відміну від зубожілого водоканалу, живуть за своїми правилами за чужі гроші.

Все починається з малого...

За словами інженера по організації керування виробництвом КП «Житомирводоканал» В’ячеслава Вацьківського до моменту створення служби екомічної безпеки на підприємстві процвітали крадіжки паливно-мастильних матеріалів та кругова порука. Лишки кислот в лабораторіях, закупівлі без моніторингу цін, приписка кілометражу на транспорті, спецтакса для компаній, використання службової техніки у власних цілях - все це за словами Вацьківського сприяло збагаченню не бюджету установи, а гаманців осіб, які мали стосунок до шахрайських схем.

Новопризначений в. о. Директора КП «Житомирводоканал» Михайло Ничипорук каже, що, на жаль, для нашої країни така ситуація є типовою, але з цим усіляко потрібно боротися. За його словами, з перших днів свого призначення він одразу взявся наводити порядки: «Дуже рідко ми дозволяємо використати автомобілі в особистих цілях. Щойно прийшов на посаду, видав наказ про заборону цього. Лише у випадках хвороби чи, до прикладу, для поховання. Тяжко встежити за сотнею машин. Поступово встановлюємо GPS-трекери, які дозволяють відстежити де знаходиться машина і який шлях вона пройшла».

Хоча за словами Вацьківського, саме Ничипорук усіляко блокував встановлення GPS-трекерів на транспорт.

Інвентаризація може бути небезпечною

За даними вимщезгаданої служби економічної безпеки, щорічні планові інвентаризації на водоканалі проводяться формально. Керівництво не бере в них участі, свої підписи ставить лише частина членів комісії.

«Акт про інвентаризацію був підписаний формально, лише бухгалтером Кротюк і матеріально- відповідальною особою Віталієм Ролінським, без підпису голови комісії (нинішнього в. о. Директора Михайла Ничипорука)», -  пояснює інженер за контролем виробництва Вячеслав Вацьківський.

В ході перевірки було виявлено, що начальник цеху Віталій Ролінський мав причетність до нестачі основних засобів - 4 електродвигунів по 320 КВт. Повторна перевірка, призначена вже новим керівництвом, теж підтвердила недостачу, щоправда вже двох пристроїв.

Це не лише нестача, а й розкомплектування трансформатора, 16 електрощитів управління, які не обліковувалися. Демонтаж обладнання дав 152 кг алюмінію, 72 кг міді та більше 10 тонн метелобрухту. За нашими підрахунками - це приблизно 25 тисяч гривень. Але їх підприємство так і не отримало. Металобрухт вивозиться на «Житомирвторколірмет», з яким у водоканалу є договір. Таким чином перекривають недостачі.

Чотири тони металу могла спіткати подібна доля, але служба безпеки водоканалу це попередила. Наступного дня автомобіль Вацьківського був облитий кислотою. Збіг обставин це чи злий умисел - це з'ясовують правоохоронні органи.

Бізнес на металобрухті

Ми дізнавалися, що новий трансформатор сьогодні коштує 500-600 тисяч гривень. В результаті останньої інвентаризації начальнику очисних споруд каналізації Віталію Ролінському наклали штраф на суму 19 тисяч 526 гривень, які будуть утримані з його зарплатні.

Віталій Ролінський твердить: «Усі інвентаризації проводилися упереджено. Я поки що з ними не до кінця згоден. Частину металобрухту ми здали, але за проханням Вацьківського це не зарахували. Металобрухт обліковується для списання завжди без порушень.Те, що лежить метал – це ще не означає, що це металобрухт. Ми його використовуємо для ремонту деяких споруд, трубопроводів».

Журналісти «20 хвилин» поцікавилися у в. о. директора Михайла Ничипорука як часто виявляють подібні недостачі. За словами керівника до цього були такі випадки, але на менші суми: «Це не можна назвати корупцією. Це халатність. Можливо й він винен, можливо ні. Можуть бути винними і робочі. Ролінський винен, що не проконтролював, і якщо виявили недостачу, то він має за це відповідати».

Щось подібне відбулося і з турбоповітряними станціями, які повинні забезпечити нормальну роботу очисних споруд. По документах їх 14, а по факту лише 7 працюючих.

«В ході інвентаризації виявили, що вони демонтовані. 16 електрощитів не були в користуванні і розкомплектовані, 5 турбовоздуходувок без двигунів», - розказує співробітник відділу економічної безпеки водоканалу Вацьківский.

Житомирська міська рада багата

Начальник управління комунального господарства міської ради Олександр Марцун дозволив списати 2 електродвигуни по 320 КВат. При тому, що економічна служба безпеки водоканалу говорить, що їх вже не було на підприємстві. Крім того ще один двигун взагалі не списаний і відсутній на підприємстві.

І начальник Марцун, і директор Ничипурук запевнили журналістів, що комісія міськради особисто приїжджала і перевіряла їх наявність.

«Ничипурук не дозволив перевірку металобрухту, працюючих та непрацюючих необліковуваних електродвигунів. І не пояснив чому. Після цього почався тиск на нашу службу», - каже Вячеслав Вацьківський.

Врізка у труби  водоканалу не загрожує здоров’ю житомирян

Наприкінці грудня 2012 року прямо на території водоканалу «невідомі» врізалися в труби підприємтсва. Служба охорони затримала двох чоловіків і викликала міліцію. Невідомим виявився слюсар підприємства М. Неподобний, який отримав дозвіл на роботи від Михайла Ничипорука, який тоді був заступником головного інженера. За оцінками фахівців, така врізка загрожує здоров’ю житомирян. Це крім того, що не існує проектної документації та технічних умов проекту. За це Ничипорук отримав догану.

Ничипорук говорить, що справді дав дозвіл прокласти труби, але не підключати їх до системи водопостачання: «Це право людей мати зручності й водоканал не вправі відмовити, якщо це законно.Тут нічого такого немає, якщо труба закладена, але не підключена. Комусь захотілося, щоб мене наказали”. За це нинішній в. о. директора підприємства отримав догану від попереднього керівника, але пов’язує цей інцидент з неприязню до нього з боку служби економічної безпеки: "Вацьківський оформляв і підробляв документи. Вам (журналістам «20 хвилин») подали ту інформацію, яка йому вигідна».

За словами Ничипорука контроль якості води відбувається до цієї врізки.

Наркотики?

Кілька разів на підприємстві виявляли лишки кислоти об’ємом у 15 літрів. Соляну/сірчану кислоту використовують для приготування наркотиків.

Або з нами, або проти нас…

Колишній директор «Жиомирводоканалу» Валерій Філіпов створив службу економічної безпеки КП й інженером з організації і керування виробництвом відділу призначив В’ячеслава Вацьківського. З 1 вересня 2013 року Філіпов вже не працює і коментувати будь-що газеті відмовився.

В’ячеслав Вацьківський стверджує, що через контроль над працівниками та припинення розкрадання став незручним новому керівництву: «Спочатку Ничипорук заборонив працівникам надавати мені документи. Потім він вимагав у мене оригінали актів наших перевірок, які його компрометують. Я відмовився це зробити і 23 вересня він запропонував мені звільнитись. Після цього моя машина була облита кислотою. Якщо міська влада втрутисься у ситуацію, ми будемо далі розслідувати порушення, якщо ні - позиватимемося до суду», - говорить він.

Один із фігурантів розслідувань служби економічної безпеки, начальник цеху очисних споруд Віталій Ролінський критично оцінює роботу Вацьківського: «Якщо людина не вміє рахувати до десяти, то я не повинен вчити. Він непрофесійний працівник.Якщо посада називається інженер з організації по виробництву, то він повинен займатися виробництвом, а не вести плітки по управлінню».

- В актах про недостачі є підписи й інших людей...

- Він впливав на цих людей.

- Є така практика?

- Тиск відбувається через те, що свого часу він тут заводив осіб, які йому докладали усю інформацію. Він її далі використовував. Ті, хто попадалися на крадіжках, були опрацьовані Вацьківським і потім докладали про дії інших. Це ж 37-ий рік!

В. о. директора Михайло Ничипурук, переконує, що відділ безпеки, у якому працював В’ячеслав Вацьківський не має положення, посадових інструкцій, а на його роботу  колективно скаржаться працівники водоканалу: «23 вересня я підписав наказ, що має бути відділ контролю. Я вивчив досвід інших підприємств. Ми почали перевіряти відділ економічної безпеки, а вони одразу відмовилися від усього і пішли на лікарняний. Зараз закидують листами всі інстанції. У цих скаргах 90 % неправди», - говорить нинішній керівник підприємства.

Директор не може сказати,  що відділ не ефективний, але на думку Михайла Ничипурука він має бути іншим: «Це був каральний орган. Я маю знати, чим займається відділ. Він буде, але з іншою назвою, чітким положенням і посадовими інструкціями».

7 жовтня В'ячеслав Вацьківський був записаний на прийом до міського голови, аби розказати про зловживання, які, на його думку, були виявлені на підприємстві. Пан В'ячеслав каже, що ні 7 жовтня, ані наступного дня його не прийняли.

Нефілософська післямова

Здавалося б, вищеописане є предметом кулуарних ігор, а не суспільного інтересу. Однак, кожна копійка, відібрана у водоканалу - це непоремонтована вчасно труба, це недоочищена вода, це тисячі квартир без води через відключені за борги насоси. Це проблеми підприємства, які перетворюються на проблеми кожного житомирянина

Можна по-різному оцінювати методи роботи служби безпеки водоканалу. З одного боку їх робота дозволила нам опублікувати факти зловживань, підкріплені офіційними документами. Однак у нас виникло й інше запитання: чи є добром боротьба зі злом, яка породжує нове зло?

Ірина Ярмоленко, Владислав Пучич, «20 хвилин»

Автор: Ірина Ярмоленко, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info
Місто | 28.10.2013 | Переглядів: 4444
Коментарів: 2
yanfel
1 Полевой (yanfel)   • 21:11:10, 28.10.2013 [Материал]

С каждым днем все труднее воровать, иногда кажется, что зарабатываю.....
Arina
2 Arina (Arina)   • 18:21:41, 30.10.2013 [Материал]

Да там и красть не надо, халатное отношение делает своё дело...