Мандрівка у підземний світ печер
Найдовша печера в Європі знаходиться на ТернопільщиніМи всі звикли бачити над головою, або принаймні у вікні, небо. Звикли, що на зміну дню приходить ніч, а навколо – досить багато простору. Але є місця, де все зовсім по-іншому, де немає неба, дня і ночі, а єдиним джерелом світла можуть бути хіба що промені ліхтарів. Світ печер досить сильно відрізняється від нашого, але разом з тим він досить гарний і таємничий. І хоча б раз у житті туди варто потрапити. Тим паче, що саме на Україні розташована одна із найдовших печер Європи – печера „Млинки”.
Підземний світ МлинокМлинки – найпопулярніша печера Тернопільщини. Вона була відкрита 1960 року і зараз відома не тільки спелеологам, а й туристам. Тут можна знайти різноманітні маршрути – як для новачків, так і для досвідчених спелеологів У печері неодноразово проводилися змагання зі спелеотуризму. Адже в Млинках є на що подивитись: великі кристали й масивні друзи пластинчастого гіпсу, сталактити, "кам'яні хвилі". Незалежно від пори року, у печері підтримується постійна температура (приблизно 11 градусів) і вологість (84-100%). Загальна довжина "Млинок" – близько 36 км., але й досі відкриваються нові райони. У печері десятки різних ходів і залів: "Казка", "Фантазія", "Прес", "Чортове горло" та ін. Є навіть невелике озеро із прісною, але несмачною водою та колонія кажанів.
Дорогами у підземелляВідчути на собі магію підземного світу вирішили і житомиряни. Організувати поїздку на Тернопільщину виявилось просто і недорого. Зібрали групу бажаючих, найняли невеликий автобус, домовились про екскурсію в самі Млинки. Якби цим займалась турфірма, клопотів було б менше, але от вартість поїздки зросла. Із речей із собою брали шапки, ліхтарики, куртки і штани, щоб лазити печерою (можна взяти комбінезон) і, звісно, щось перекусити. Комбінезони можна взяти по приїзді напрокат.
Виїзд ранній – о 5.00, дорога неблизька і займає більше п’яти годин. Якраз можна ще поспати. По прибуттю – невеликий сніданок, перевдягаємось і рушаємо до входу в печери. Нашу групу розбивають на дві для зручності. В печеру заходимо разом, але далі шляхи розходяться... Всі три години обидві групи водили зовсім різними шляхами і в різні райони.
Екскурсійний маршрут становить приблизно 5 км і триває близько трьох годин. Але вражень за цей час отримати можна...
Підземні лабіринти „Млинок”Подорожувати підземеллями надзвичайно цікаво і захоплююче. А іноді – і доволі складно. В деяких місцях проходи настільки вузькі, що через них потрібно проповзати по-пластунськи, причому – доволі довго. Або доводиться залазити на камінні виступи, чи протискатись через вузькі пролази. Особливо мені запам’яталась ущелина, через яку потрібно було пролазити на розпірках. А до того всього стіни і камінна підлога печери надзвичайно слизькі і потрібно бути максимально уважним, аби не забитись. Але натомість ви отримуєте купу вражень.
За одну екскурсію неможливо побачити всю красу печери. Якщо ви все ж зібрались туди, варто розраховувати на два дні – суботу-неділю. За цей час можна здійснити три-чотири спелеовиходи в печери. Переночувати можна в туристичному притулку. А якщо матимете час – варто завітати до Чорткова, який розташований неподалік. Там теж є на що подивитись
Сергій Роздум, 20 хвилин
Первичный инструктаж
Преодолении первых препятствий
в след за инструктором
Переход (перелаз) глубокого ущелья
а во лбу звезда горит
рассматриваем пещерные кристаллы
Наблюдаем за спецэффектом "звёздное небо"
Козацкая горка - кто не залез, тот не козак