ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Василий Муравицкий |
Василий Муравицкийвсе статьи автора |
Зазвичай студент остаточно розуміє, куди він потрапив лише у другому семестрі після першої сесії. Дехто не розуміє цього і до самого останнього курсу, але саме час студентства є перехідним етапом до нового рівня соціалізації, нового рівня входження в суспільство.
Саме тому так важливо для студента наполегливо працювати, здобуваючи нові знання, розвиватися. Те, що взято за п’ять років в університеті буде тримати тебе все життя.
І добре, коли людина свідомо обрала вищий навчальний заклад, коли серце студента знаходиться в отримуваній професії. А що коли майбутнього студента привели в приймальну комісію як маленького баранчика і сказали «Тобі сюди»? А що коли студент вступив в університет не дивлячись в якій, аби десь навчатися, десь отримати вищу освіту, не піти в армію?..
Зараз в нашому суспільстві вища освіта перетворилася на мрію. На мрію не в значенні завітного бажання, а в значенні пустого польоту в небесах, на фантастичну примару, якою живуть і віддають сили. Навчатися в вищому навчальному закладі не просто модно - це стало нормою в суспільстві. Склалася уява, що отримавши вищу освіту людина буде гарно заробляти, отримає посаду, вигідну професію. Це далеко не завжди так. По-перше, вища освіта і гідна зарплата - це дві речі, які в українському суспільстві пов’язані з великою натяжкою. По-друге, ефективність вищої освіти за критерієм влаштування на роботу за спеціальністю в Україні і в тому числі і в нашому вузі небезпечно низька. Людина вчиться п’ять років, штудіює педагогіку і психологію, не пропускає жодної пари, тремтить перед екзаменами як осиковий листок на гілці, а десь в Малинському чи Овруцькому районі батьки вибиваються з сил, щоб оплатити навчання. Ці п’ять років напружено навчається і в кінці кінців, вийшовши з університету з червоним дипломом, не може ніде влаштуватися за спеціальністю - і йде працювати продавцем в один з численних магазинів! Хіба це не нонсенс? Нонсенс, але цей нонсенс також став нормою життя. З власного досвіду скажу, що в групі, де я навчався з 22 чоловік за спеціальністю працюють лише три, тобто ефективність в даному випадку вищої освіти трохи більше 10%! Катастрофічна цифра!
Але навіщо ж взагалі потрібна вища освіта? До сих пір ми знаходимося в радянській системі вищої освіти, хоч її і постійно модернізують, а вона все виживає, як та кішка. Радянський - не значить поганий. Навпаки, радянська система вищої та середньої освіти - одна з найкращих, найефективніших та одна з найгуманніших в світі та історії людства. Звісно, вона мала недоліки, але президент Кенеді відкрито заявляв колись, що США повинні перейняти систему освіту Радянського Союзу. Тепер чомусь ми запозичуємо іноземну систему?
В радянській системі вищої освіти - виховували не вузького спеціаліста з якоїсь спеціальності, не генія з блох чи транзисторів, виховували людину всебічно розвинену, з високим рівнем світогляду, який спеціалізувався в певній галузі. По слову фізика Гейнзенберга вища освіта в радянській системі - це те, що «залишилось у вас, після того, як ви забули все, чому навчалися в університеті». Тобто це не так знання, підкованість, поінформованість, хоч і до цього були дуже жорсткі вимоги, а як височенний культурний рівень людини.
Радянська система освіти відповідала радянському суспільству. Сьогоднішнє суспільство не гуманне - йому не потрібна людина вселенського світогляду і мислення. Йому потрібний спеціаліст, гвинтик, який гарно виконує свою роботу, і не дуже замислюється над тим, що відбувається. Тому-то і виходить такий дисонанс: люди високого інтелекту та глибокої вищої освіти працюють там, де не потрібно ні першого, ні другого.