Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

Знову про ОСББ, і не тільки...

Автор: , 21.07.2011, 09:35:48
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

Чому у нашому місті за 1 півріччя 2011 року створено лише одне ОСББ?

Такі або аналогічні питання, останнім часом, я чув на зборах мешканців багатоквартирних будинків , на яких я та мої колеги бувають за запрошенням ініциативних громадян.

Спробуємо проаналізувати ситуацію.

Вже майже 20 років, як більшості нашого населення держава надала можливість безкоштовно отримати квартири і стати їх власниками, до кінця не розтлумачивши, що це таке. Всім сподобалося безкоштовно отримати право щодо розпорядження на власний розсуд приватизованою квартирою, але майже ніхто не усвідомив про те, що разом з правом з’являються власні та спільні обов’язки.

Близько 90% мешканців , які вже багато років, як приватизували свої квартири (або сплатили свої паї в житлово-будівельних кооперативах) до сих пір вважають, що квартира – це моє, а сам будинок і все що в ньому та на ньому – ВЖРЕПівське чи ЖБКівське.

Всі майже одноголосно наголошують : «ми сплачуємо по тарифу, то нехай вони все нам роблять!». І так думає переважна більшість! Чесно кажучи, ніхто з влади не поспішає роз’яснювати про хибність таких стверджень, про : «це їхнє, нехай ВСЕ роблять».

Навіщо владі, яка займається постійними виборами, нервувати свій електорат? Простіше «нагнуть» начальника ВЖРЕПу, щоби той якось зняв окреме болюче питання. Тим більш, що будинки за фінансово - бухгалтерською документацією залишилися на балансі ВЖРЕПів, як комунальна власність. А комунальна власність фінансується з бюджету і цим процесом можна непогано «порулить». Від участі в розподілу та використанні бюджетних коштів ще ніхто не відмовлявся! Невеличкий, але струмочок, постійний і навіть впливовий. Навіщо щось міняти? Так і живемо з року в рік.

Але старіє не лише людина. Поки мережі,трубопроводи, конструкції та елементи будинків доживали свій радянський вік, деякий час всіх все влаштовувало і влада не стала заморочуватися про механізм участі власників в капітальному ремонті співвласності. Всі гралися з тарифами в політику, тому залишили в них лише поточне утримання будинків та території. А капітально ремонтувати з кожним роком треба все більше і більше. Який же бюджет,тим більш місцевий, це витримає?

Новий мер приходив зі своєю програмою, щось трохи мінялося, щось більше, але тим не менш влада почала виділяти кошти з місцевого бюджету на реформування ЖКГ цільовим напрямком для ОСББ. Міською радою була прийнята Программа підтримки ОСББ і по ній щорічно виділялися кошти на ремонти в таких будинках .

Та «не долго музыка играла..» Про це я писав у попередній статті.

Відомо, як було наголошено профільним заступником мера, у нас в місті цим питанням доручено займатися під координацією управління житлового господарства. Чи зацікавлені там займатися створенням непідлеглого житловому управлінню фактично громадського утворення? Дуже сумнівно,тому коментарі, як кажуть, зайві і нема чого дивуватися наявним результатам.

Державна влада вже прийшла до розуміння, що треба щось робити,бо далі наступить колапс. Законодавче поле підготовлене і є діючим, залишилося ідею довести до народу. І це є вкрай не тільки важливим, але і дуже важким та специфічним, враховуюче вище викладене. Тому цей процес лише набирає обертів по країні. Вже прийняті, в першому читанні ВРУ, зміни до Закону України «Про ОСББ», які значно полегшують життя та існування таких об’єднань. Наше обласне місто, на жаль, пасе задніх в цьому процесі.

Можна,звісно, розбудити всіх 1 вересня чи 1 січня та об’явити, що ЖЕКів вже нема, а є тепер ОСББ (як було у деяких містах), але що принципово зміниться? Навпаки, добра ідея буде спотворена. А люди так і не зрозуміють, що від того зміниться.

Лише через інструмент постійного роз’яснення в мас-медіа, через збори в кожному багатоквартирному будинку, доведення до людей фактичного стану речей, заохочування ініциативних груп від будинків та надання їм фінансової допомоги, із залученням досвіду успішних ОСББ, через створення та функціонування окремого громадського координаційно-ресурсного Центру сприяння ОСББ, можна досягти певних позитивних результатів в цьому питанні.

Скоріш за все, найкращим виходом в реформі ЖКГ, буде прихід на ринок цих послуг управляючих компаній-інвесторів. І в першу чергу, саме наявність ОСББ, як єдиного замовника послуг у управляючій компаніі чи у реформованого ВЖРЕПу, чи у Житлово-Обслуговуючого Кооперативу і приведе до здорової конкуренції на ринку житлових та комунальних послуг, а власника(співвласника) - члена ОСББ до розуміння статусу відповідального власника, як свого так і спільного майна.


Ігор Скоропад | 21.07.2011 | Переглядів: 4068
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 11
коррупционер
1 владимир (коррупционер)   • 13:56:44, 22.07.2011 [Материал]

Ігор Скоропад.
, на яких я та мої колеги бувають за запрошенням ініциативних громадян.

материал я прочитал....а кем вы и ваши коллеги являетесь....я так и непонял....
и еще...на развитии осбб принято политическое решение о их развитии....но сами авторы начинания признают.....что в этой постанове очень....очень много подводных камней....
есть даже уже примеры в украине когда управляющая компания пропадала с деньгами....да и дельцы нечистые на руку могут этим занятся и под шумок придомовую территорию не то что бы продать...а вдолгосрочную аренду сдать за копейки....
либерти
2 либерти (либерти)   • 18:33:51, 22.07.2011 [Материал]

Ув. Владимир! Относ. Вашего первого вопроса. Все очень просто:наводите курсор на мое имя и фамилию, под "ошибка в тексте", после чего в авторской колонке появится мой фейс и посада. Оттуда можно ознакомиться и с первой статьей по этой теме. Теперь по второму вопросу. Никакого политического решения по ОСББ никогда НЕ принималось. Был принят Закон Украины,еще в 2001 году. Вот он,да!,имеет подводные камни. Но большинство из них, сама ВРУ ,правда в первом чтении, убирает. Надеюсь,что именно так и произойдет уже осенью.Но даже с нынешним вариантом очень даже и вполне можно улучшить качество проживания в многоэтажке. Уверяю Вас,что это именно так. А что касается Ваших предположений относительно придомовой территории, то законодательно такой возможности НЕ существует. Тем более,что ВСЕ решения по использованию совместного, общего и неделимого имущества в ОСББ принимаются исключительно общим собранием(или письменным опросом всех членов-жильцов). Так что в данном случае,контроль за дельцами,как Вы выразились,намного качественнее и результативнее, чем в том же ЖЭКе или ЖБК.
коррупционер
3 владимир (коррупционер)   • 07:54:54, 23.07.2011 [Материал]

я прошу прощения что спросил кто вы...я невнимательно просто смотрел..
А что касается Ваших предположений относительно придомовой территории, то законодательно такой возможности НЕ существует.

а сейчас вы пошутили этим предложением или вы просто наивный человек с детской доверчивостью....я могу с вами спорить что это на первых порах будет процветать...и еще раз настаиваю....политическое решение принято....сама по себе эта схема осбб вряд ли заработает...скажу честно....будут принуждать людей к этому.
KARSTEN
4 Karsten (KARSTEN)   • 23:08:47, 23.07.2011 [Материал]

Я розпитував голанців, як у них керуються багатоквартирні будинки - тільки ОСББ. Причому в середньому 40% не платять нічого (в залежності від раойну розташування), а 60% мешканців сплачують за них, бо хочуть жити комфортно (і їх за це жаба не давить). Але це толерантні і терпимі голанці. Не думаю що в гарячих українців буде така ж тенденція, особливо в хрущовках, де проблем більше, ніж вартість самого будинку.
Я підтримую ОСББ, хоча сам би краще переїхав жити в приватний сектор, там простіше домовлятись.
KARSTEN
5 Karsten (KARSTEN)   • 23:18:50, 23.07.2011 [Материал]

І ще, либерти. Ви, як спеціаліст в цій сфері, чули про будинок Мануїльського 100А. (я там живу) Постійно сваряться з ЖКГом за невиконану роботу, ті кажуть відокремлюйтесь - а нєа, хай ЖЕК працює, а ніж ОСББ, бо в домі багато проблем.
Я зі своє сторони почав облагоражувати біля будинку (від ЖЕКу дождешся). Коштували рослини мені 1500, для мого сімейного бюджету це багато. Всі сусіди вітають, молодчина, бла-бла-бла, а ніхто не заїкнеться щоб підтримати і продовжити разом облагораджувати. Пропоную їм скинутись на урни:
- ти що дурний, вкрадуть.
- не вкрадуть, чистіше ж буде.
- нехай двірник краще підмітає, от буде чисто.
От і вся розмова.
Шкода, але в нас місто банкрот і ОСББ в подібних будинках - це утопія. Люди такі.
либерти
6 либерти (либерти)   • 21:51:18, 24.07.2011 [Материал]

Шановний Karsten! Мушу не погодитися з Вами щодо утопії. Поясню свою позицію чому саме так. По-перше,Ви та ваші сусіди були свідомо відправлені по хибному напрямку - "відокремлюйтеся в ОСББ". Вам,з таким проблемним будинком,ще не потрібно нікуди відокремлюватися. Створення ОСББ - це НЕ відокремлення від будь чого чи від кого. Ви створюєте ОСББ, але все одно маєте право залишити свій будинок в попередньому управлінні,тобто в тому самому ЖЕКу. Лише з важливою різницею: ОСББ виступає як єдиний замовник послуг у ВЖРЕПа по прямому договору та сплачує лише за виконані роботи. Тобто відношення : не квартира-ЖЕК ,а будинок-ЖЕК.Від ЖЕКовського двірника можете взагалі відмовитися,та найняти на цю послугу іншу людину чи юрособу. Тобто укласти договір з ЖЕКом на певні та обовязкові послуги,а не на всі, які зараз записані та прораховані для вашого будинку. Крім того,не забувайте, що в тарифі всі Ви сплачуєте ще 20% ПДВ з кожного м2 загальної площі. При ОСББ ви зможете їх не сплачувати, а акумулювати саме ці кошти на ремонтний фонд, на особистий рахунок будинку. Його зараз нема і в тарифі, і взагалі.
Ще одне. Я Вас прекрасно розумію щодо "нашого менталітету людей". Але... це наші, радянські люди,інших поки що не буде,тому комусь потрібно бути і глашатаєм,і лікарем,і навіть Моісеєм.
До речі,Київська,65,майже однаковий будинок з вашим, БУВ!,то направляйте туди подивитися та поспілкуватися, хто не вірить в цю "утопію".
ВиК
7 Viktor (ВиК)   • 09:43:35, 25.07.2011 [Материал]

Интересная информация. Почитал с удовольствием, есть о чем подумать.
cyber_net
8 Alexandr (cyber_net)   • 12:43:50, 25.07.2011 [Материал]

Ідея створення ОСББ звичайно позитивна, але не для нашої країни. У нас менталітет прихватницький. Ці самі управляючі кампанії у нашій країні стануть ні чим іншим як засобом відмивання та прикарманювання грошей у особливо великих розмірах. Більше того, чому ніхто не каже про те, що якщо ваш сусід просто не захоче сплачувати комунальні послуги, то вам і вашим сусідам доведеться сплачувати за нього, аби не залишитися без домівки. А ремонтуватися як і раніше нічого не буде.
либерти
9 либерти (либерти)   • 18:37:51, 25.07.2011 [Материал]

Шан. Александр! Ваші ствердження в останніх реченнях свого коментаря хибні і не мають юридичного підгрунтя. Про це я більш детально розповім, з посиланням на законодавство, наступним разом, в окремій статті.
Vasilisochka
10 Василиса (Vasilisochka)   • 16:25:51, 23.08.2011 [Материал]

ОСББ позволяет уменьшить тариф на 20% так как не являеться плательщиком ПДВ, зато есть и минус в этом вопросе. Проживающим в ОСББ не даётся возмещение льгот и супсидий потому то нет утверждённого тарифа.
либерти
11 либерти (либерти)   • 17:18:56, 23.08.2011 [Материал]

Обєктом обкладання ПДВ є операції з продажу товарів,робіт,послуг. ОСББ є замовником!!! житлово-комунальних послуг і сплачує ПДВ у складі вартості послуг,що надаються їх виконавцями. Реєстрруватися,як платник ПДВ, ОСББ може,коли, наприклад,здасть своє майно в оренду чи таке інше, в рік на суму 300 тис.грн. Щодо льгот та субсидій.Вони надаються в ОСББ в повному обсязі,так само як для ЖЕКів чи ЖБК. Уважно прочитайте ст.25 Закону України "Про ОСББ". Щодо таких визначень,як тариф,членський внесок на утримання будинку, що це таке взагалі і яка різниця,то я окремо викладу про це у найближчий статті.