ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад |
Ігор Скоропадвсе статьи автора |
Чому у нашому місті за 1 півріччя 2011 року створено лише одне ОСББ?
Такі або аналогічні питання, останнім часом, я чув на зборах мешканців багатоквартирних будинків , на яких я та мої колеги бувають за запрошенням ініциативних громадян.
Спробуємо проаналізувати ситуацію.
Вже майже 20 років, як більшості нашого населення держава надала можливість безкоштовно отримати квартири і стати їх власниками, до кінця не розтлумачивши, що це таке. Всім сподобалося безкоштовно отримати право щодо розпорядження на власний розсуд приватизованою квартирою, але майже ніхто не усвідомив про те, що разом з правом з’являються власні та спільні обов’язки.
Близько 90% мешканців , які вже багато років, як приватизували свої квартири (або сплатили свої паї в житлово-будівельних кооперативах) до сих пір вважають, що квартира – це моє, а сам будинок і все що в ньому та на ньому – ВЖРЕПівське чи ЖБКівське.
Всі майже одноголосно наголошують : «ми сплачуємо по тарифу, то нехай вони все нам роблять!». І так думає переважна більшість! Чесно кажучи, ніхто з влади не поспішає роз’яснювати про хибність таких стверджень, про : «це їхнє, нехай ВСЕ роблять».
Навіщо владі, яка займається постійними виборами, нервувати свій електорат? Простіше «нагнуть» начальника ВЖРЕПу, щоби той якось зняв окреме болюче питання. Тим більш, що будинки за фінансово - бухгалтерською документацією залишилися на балансі ВЖРЕПів, як комунальна власність. А комунальна власність фінансується з бюджету і цим процесом можна непогано «порулить». Від участі в розподілу та використанні бюджетних коштів ще ніхто не відмовлявся! Невеличкий, але струмочок, постійний і навіть впливовий. Навіщо щось міняти? Так і живемо з року в рік.
Але старіє не лише людина. Поки мережі,трубопроводи, конструкції та елементи будинків доживали свій радянський вік, деякий час всіх все влаштовувало і влада не стала заморочуватися про механізм участі власників в капітальному ремонті співвласності. Всі гралися з тарифами в політику, тому залишили в них лише поточне утримання будинків та території. А капітально ремонтувати з кожним роком треба все більше і більше. Який же бюджет,тим більш місцевий, це витримає?
Новий мер приходив зі своєю програмою, щось трохи мінялося, щось більше, але тим не менш влада почала виділяти кошти з місцевого бюджету на реформування ЖКГ цільовим напрямком для ОСББ. Міською радою була прийнята Программа підтримки ОСББ і по ній щорічно виділялися кошти на ремонти в таких будинках .
Та «не долго музыка играла..» Про це я писав у попередній статті.
Відомо, як було наголошено профільним заступником мера, у нас в місті цим питанням доручено займатися під координацією управління житлового господарства. Чи зацікавлені там займатися створенням непідлеглого житловому управлінню фактично громадського утворення? Дуже сумнівно,тому коментарі, як кажуть, зайві і нема чого дивуватися наявним результатам.
Державна влада вже прийшла до розуміння, що треба щось робити,бо далі наступить колапс. Законодавче поле підготовлене і є діючим, залишилося ідею довести до народу. І це є вкрай не тільки важливим, але і дуже важким та специфічним, враховуюче вище викладене. Тому цей процес лише набирає обертів по країні. Вже прийняті, в першому читанні ВРУ, зміни до Закону України «Про ОСББ», які значно полегшують життя та існування таких об’єднань. Наше обласне місто, на жаль, пасе задніх в цьому процесі.
Можна,звісно, розбудити всіх 1 вересня чи 1 січня та об’явити, що ЖЕКів вже нема, а є тепер ОСББ (як було у деяких містах), але що принципово зміниться? Навпаки, добра ідея буде спотворена. А люди так і не зрозуміють, що від того зміниться.
Лише через інструмент постійного роз’яснення в мас-медіа, через збори в кожному багатоквартирному будинку, доведення до людей фактичного стану речей, заохочування ініциативних груп від будинків та надання їм фінансової допомоги, із залученням досвіду успішних ОСББ, через створення та функціонування окремого громадського координаційно-ресурсного Центру сприяння ОСББ, можна досягти певних позитивних результатів в цьому питанні.
Скоріш за все, найкращим виходом в реформі ЖКГ, буде прихід на ринок цих послуг управляючих компаній-інвесторів. І в першу чергу, саме наявність ОСББ, як єдиного замовника послуг у управляючій компаніі чи у реформованого ВЖРЕПу, чи у Житлово-Обслуговуючого Кооперативу і приведе до здорової конкуренції на ринку житлових та комунальних послуг, а власника(співвласника) - члена ОСББ до розуміння статусу відповідального власника, як свого так і спільного майна.
, на яких я та мої колеги бувають за запрошенням ініциативних громадян.
материал я прочитал....а кем вы и ваши коллеги являетесь....я так и непонял....
и еще...на развитии осбб принято политическое решение о их развитии....но сами авторы начинания признают.....что в этой постанове очень....очень много подводных камней....
есть даже уже примеры в украине когда управляющая компания пропадала с деньгами....да и дельцы нечистые на руку могут этим занятся и под шумок придомовую территорию не то что бы продать...а вдолгосрочную аренду сдать за копейки....
А что касается Ваших предположений относительно придомовой территории, то законодательно такой возможности НЕ существует.
а сейчас вы пошутили этим предложением или вы просто наивный человек с детской доверчивостью....я могу с вами спорить что это на первых порах будет процветать...и еще раз настаиваю....политическое решение принято....сама по себе эта схема осбб вряд ли заработает...скажу честно....будут принуждать людей к этому.
Я підтримую ОСББ, хоча сам би краще переїхав жити в приватний сектор, там простіше домовлятись.
Я зі своє сторони почав облагоражувати біля будинку (від ЖЕКу дождешся). Коштували рослини мені 1500, для мого сімейного бюджету це багато. Всі сусіди вітають, молодчина, бла-бла-бла, а ніхто не заїкнеться щоб підтримати і продовжити разом облагораджувати. Пропоную їм скинутись на урни:
- ти що дурний, вкрадуть.
- не вкрадуть, чистіше ж буде.
- нехай двірник краще підмітає, от буде чисто.
От і вся розмова.
Шкода, але в нас місто банкрот і ОСББ в подібних будинках - це утопія. Люди такі.
Ще одне. Я Вас прекрасно розумію щодо "нашого менталітету людей". Але... це наші, радянські люди,інших поки що не буде,тому комусь потрібно бути і глашатаєм,і лікарем,і навіть Моісеєм.
До речі,Київська,65,майже однаковий будинок з вашим, БУВ!,то направляйте туди подивитися та поспілкуватися, хто не вірить в цю "утопію".