Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

ЖЕК vs ОСББ

Автор: , 01.08.2011, 23:49:17
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

Більшість з нас є власниками своїх квартир у багатоквартирному будинку і, відповідно, співвласниками всієї будівлі, мереж, супутніх елементів та конструкцій будинку.

Тобто, ніякий ЖЕК чи ЖБК не є власником того, що знаходиться за межами вашої квартири. Вони є лише утримувачами (обслуговуючими підприємствами) вашої власності.

ОСББ створюється власниками квартир та приміщень у будинку з метою  сприяння використання власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Утримання належним чином власності (співвласності) є обов’язком і тому кожний власник зобов’язаний приймати участь в такому утриманні, відповідно до своєї майнової частки. 

На відміну  від ЖЕКу,  ОСББ не є виконавцем чи виробником житлово-комунальних послуг, а по своїй суті є колективним замовником таких послуг і має право самостійно визначати такого(-их) виконавця(-ів).

ОСББ, як юридична особа, не стає власником будинку, окремих приміщень чи обладнання в ньому та не підпадає під визначення «власника» відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Власниками, точніше співвласниками, є кожний власник квартири чи приміщення в будинку. Тому питання щодо можливості закладання загального майна в банк під кредит, передачі майна в оренду чи прибудинкову територію, чи таке інше, не може бути вирішено Правлінням (головою) в інший спосіб, як тільки через механізм рішення загальних зборів власників.

На сьогодні, у наданні житлово-комунальних послуг діють такі договірні відношення : Виконавець (ЖЕК) – Споживач (власник квартири). Тому, якщо двірник чи прибиральниця погано прибирає, ви зможете добиватися перерахунку недоотриманої послуги лише персонально, саме на свою частку загальної площі квартири.

У разі відношень : Виконавець (ЖЕК) – Споживач (ОСББ),  оплата за надані послуги буде відбуватися для всього будинку та території або на конкретну послугу, згідно акту виконаних робіт. Зрозуміло, що такий підхід в рази піднімає якість виконання робіт. Тим більш, що саме ОСББ (тобто – ви!), визначає - коли і кому це робити.

Зараз місцева влада взяла на озброєння інститут «старшого будинку, але ця посада не має законодавчого юридичного статусу і фактично залежить від особистих відношень з виконавцем послуг (ЖЕКом).

Дуже важливим моментом є те, що на сьогодні в тарифі від ЖЕКу не закладаються гроші на капітальний ремонт. Розраховувати на те, що влада буде надалі дотувати сьогодняшніх власників з місцевих чи державних бюджетів є дуже і дуже сумнівним.

Якщо порівнювати стан речей в Україні, наприклад, з Казахстаном чи Прибалтикою, то там вже давно все визначено. Держава надала можливість отримати власність - надалі власник самостійно повинен утримувати своє і навіть не мріяти про те, що держава прийде міняти йому дах чи труби.

Тому незабаром все це закінчиться і у нас. А поки ще є можливість вскочити в поїзд під назвою ОСББ, яким надається «зелене світло» і навіть поки що виділяються державні кошти на ремонти, я  би рекомендував  не зволікати зі створенням ОСББ та ставати відповідальними власниками зі своїми правами та обов’язками. Інакше за вас це зробить держава, самостійно призначивши в кожний будинок управляючу компанію-управителя на свій розсуд і тоді ваші права не стануть більшими від сьогодняшніх, а от обов’язки...

Так що шлях один: «Спасіння утопаючих – справа рук самих утопаючих». 

Думайте, панове власники...


Ігор Скоропад | 01.08.2011 | Переглядів: 8274
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 6
Іскандер
1 Іскандер (Іскандер)   • 14:30:47, 04.08.2011 [Материал]

Пане Ігоре, як фахівець з питань ОСББ, поясніть мені наступне.
Є багатоквартирний будинок. З Ваших слів "більшість з нас є власниками своїх квартир у багатоквартирному будинку і, відповідно, співвласниками всієї будівлі, мереж, супутніх елементів та конструкцій будинку". Але ж є такі будинки, в яких розташовані (переважно на перших поверхах) магазини, банки, адміністрація КВЖРЕПів тощо. Ці нежилі приміщення є або комунальною власністю міста, або суб'єктів господарювання, що викупили ці приміщення в процесі приватизації.
Хто ж тоді є власником тих мереж, якими користуються вищезгадані суб'єкти? Хто повинен їх утримувати, проводити поточний і капітальні ремонти?? Як все це в'яжеться із капітальним ремонтом будинку та його мереж за рахунок мешканців цього будинку (власників), але без врахування інженерних мереж у цьому будинку, які є власністю іншої юрособи (міської ради, наприклад)???
Дайте, будь ласка, відповідь!
Ofelia
2 Iryna (Ofelia)   • 17:19:58, 04.08.2011 [Материал]

підтримую ваше питання і теж чекаю на відповідь!!!
либерти
3 либерти (либерти)   • 10:49:51, 06.08.2011 [Материал]

Пане Іскандере та пані Ірино! Прошу вибачення за затримку з відповідю, був у від’їзді. Щодо Вашого питання.
Співвласником будівлі і загальних мереж є не тільки власники квартир, але і інші власники приміщень - власники тих самих магазинів,банків, перукарень чи квартир комунальної власності . Всі вони мають право бути членами ОСББ та висловити свою волю на установчих зборах. ОСББ буде вважатися створеним, якщо на установчих зборах співвласників такого будинку, за рішення створення ОСББ проголосувало не менш 2\3 від присутніх власників квартир чи приміщень. Кворум зборів = від 51% власників і вище. У разі не бажання інших власників добровільно стати членами ОСББ, вони все одно зобов’язані приймати участь в утриманні загального майна і на підставі договору з ОСББ (а можливо через суд) будуть це робити в обов’язковому порядку.
Щодо загальних мереж будинку. Вони НЕ можуть бути власністю іншої особи. Ці мережі є виключно співвласністю. Тобто, якщо 5-10 метрів загальної будинкової каналізації, водопостачання чи таке інше, проходить через приміщення власника,то власник зобов’язаний забезпечити доступ до таких мереж для ремонту, перевірки і т.п. Якщо такий власник має часткове автономне забезпечення, то він не сплачує внески (чи плату по договору) на поточне утримання саме таких(чітко визначених) мереж. Плату в ремонтний та резервний фонди ОСББ такий власник сплачує так само, як і інший власник квартири, за рішенням зборів, які визначать розмір таких внесків. Тобто, у ремонті даху приймають участь всі, в т.ч. і власник перукарні чи банку, які розташовані на 1 поверху цієї будівлі. Якщо на 1 поверсі знаходиться приміщення ВЖРЕПу,то у разі створення в такому будинку ОСББ, міська рада буде сплачувати свій внесок на утримання загального майна та території, відповідно до своєї частки.
п.с. Є таке поняття – «допоміжні приміщення» у будинку. От тут є цікавий нюанс і у разі їх «прихватизації ушлими особами» , є можливість через суд забрати їх на користь ОСББ. Але це питання потребує окремої теми.
Іскандер
4 Іскандер (Іскандер)   • 09:35:27, 08.08.2011 [Материал]

Либерти, дякую за вичерпну відповідь.
Одне питання.
Ви написали: "Якщо на 1 поверсі знаходиться приміщення ВЖРЕПу,то у разі створення в такому будинку ОСББ, міська рада буде сплачувати свій внесок на утримання загального майна та території, відповідно до своєї частки"
---------------
Цікаво, а яким чином міськрада сплачуватиме свою "долю", якщо дані витрати не передбачені у їх кошторисі? Чи витрати мають бути передбачені в процесі створення ОСББ?? Які прецеденти такої участі органів місцевої влади у витратах на дане майно???
В продовження теми щодо приХватизації цих допоміжних приміщень, є бажання його обговорити.
либерти
5 либерти (либерти)   • 18:43:16, 08.08.2011 [Материал]

Пане Іскандере! Перед Законом України «Про ОСББ» рівні всі, як власник квартири – фізична особа, так і власник приміщення (квартири) – в нашому випадку МР. ОСББ менш за все повинно турбувати як і де МР буде брати кошти на сплату членських внесків з утримання будинку та прибуд. теріторії. В Житомирі такого преценденту ще не було і я взагалі ще не чув про те, що МР, як власник окремої квартири (чи приміщення) в будинку, де створили ОСББ, відмовилася стати членом ОСББ або почала ігнорувати сплату своєї частки. Якщо таке відбудеться, то я думаю, що вже на наступний день, після появи судового наказу, хтось відповідальний з житлового управління почне збирати валізи...
Взагалі, як правило, МР надалі делегує свої повноваження у відносинах з ОСББ тому, хто проживає у такій квартирі. Такі орендарі, до речі, і сплачують по квитанціям. Якщо це буде офіс ВЖРЕПу, значить платником буде ВЖРЕП.
Щодо «допоміжних приміщень» я обов’язково підготую окрему статтю.
Іскандер
6 Іскандер (Іскандер)   • 17:47:34, 09.08.2011 [Материал]

Дякую за розгорнуту відповідь. Чекатиму на анонсовану статтю.