Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

ОСББ - це не "міні-ЖЕК"!

Автор: , 05.04.2012, 20:32:44
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

ОСББ – це не міні–ЖЕК, як багато хто вважає, а добровільно створена юридична особа з власників квартир(приміщень) - співвласників будинку, що виступає у господарських відносинах, як єдиний представник споживачів житлово-комунальних послуг.

Як це визначено діючим законодавством, власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Згідно з Цивільним Кодексом України, розпорядження таким майном здійснюється за згодою всіх співвласників. У малих будинках  з невеликою кількістю квартир це достатньо легко втілити у життя, але домовитися всім співвласникам у дев’ятиповерхівці – досить проблематично. У такому випадку механізмом прийняття управлінських рішень в умовах спільної власності є ОСББ.

Метою створення ОСББ є легітимне прийняття спільних рішень щодо  питань утримання та використання спільного майна. При цьому правовий режим власності не змінюється, ОСББ не стає власником квартир, нежитлових приміщень, спільного майна у будинку. ОСББ не є і не може бути виконавцем житлово-комунальних послуг. ОСББ – це не „міні–ЖЕК”, як багато хто вважає, а добровільно створена юридична особа з власників квартир(приміщень) - співвласників будинку ,що виступає у господарських відносинах, як єдиний представник споживачів житлово-комунальних послуг. Для виробників і виконавців житлово-комунальних послуг, власне, ті ж самі споживачі,  лише організовані.

Розвиток ринку управління багатоквартирними будинками передбачає наявність попиту у вигляді організованих споживачів та пропозиції в особі управителів. Суть цієї моделі полягає у тому, що споживачі, коли вони організовані в об`єднання, самостійно можуть обирати собі управителя будинком.

Багатоквартирний будинок є досить складним інженерним об'єктом нерухомого майна, місцем проживання великої кількості людей, тому його утримання у належному технічному і санітарному стані вимагає певних знань та зусиль.

Співвласники будинків, тільки у разі створення ОСББ, будуть мати право  обирати і визначати того управителя, хто відповідає як фаховим, так і вимогам сьогодення. В іншому випадку, відповідно до законодавства, органи місцевого самоврядування будуть  самостійно визначати  управителя і виконавця житлово-комунальних послуг.

„От і добре, скаже читач, - можна буде  меру написати скаргу і він розбереться з цим призначеним поганим управителем”. Мушу тих, хто так вважає, розчарувати. Ваші приватизовані  або придбані квартири, в тому числі і сам будинок, не є комунальним майном. Надання житлово-комунальних послуг – це такий же бізнес, як продаж хліба чи картоплі і ніхто сьогодні вже не повинен за вас вирішувати, де вам харчуватися – у комунальній їдальні за встановленим  меню і розпорядком  чи у обраному вами  кафе або ресторані. Так само з квартирою і будинком. Ви отримали право на їх володіння, разом з правом власності отримали обов’язок цю власність утримувати  і саме вам вирішувати : хто, як і за які кошти буде утримувати ваше спільне майно.

Законодавство визначає три форми управління спільним майном:

  • -управління через  статутні органи об’єднання;
  • -передача всіх  або  частини функцій по управлінню неподільним і загальним  майном  житлового  комплексу  юридичній  особі   у відповідності з договором;
  • - делегування визначених  статутом  повноважень  по  управлінню неподільним і загальним майном житлового комплексу асоціації.

В Україні переважна більшість об’єднань використовує перший або третій варіант. Варто зазначити, що  само ОСББ не надає послуг співвласникам, а здійснює «господарче забезпечення негосподарюючого суб’єкта» (самозабезпечення), оскільки, як єдиний замовник, забезпечує потреби співвласників в утриманні будинку та прибудинкової території, а в деяких будинках, за наявності дахових котелень чи теплопунктів – тепловодопостачанням.

Використовуючи перший варіант управління спільним майном, ми мусимо визнати, що  далеко не кожний голова правління ОСББ, маючи потрібні власні фахові знання, зможе  в повному обсязі відповідати критеріям менеджера(управителя) житлового будинку (групи будинків).

Досвід європейських країн засвідчує, що вартість послуг управителя може складати до 15% у структурі витрат на утримання будинку, тоді як частка адміністративних витрат в об’єднанні, в якому управління здійснюється через статутні органи, може досягати 40%, а інколи 50% всіх витрат.

Об’єднуючись в Асоціації ОСББ, співвласники можуть суттєво зменшити витрати на адміністративно-управлінські послуги  використовуючи більш ефективний спосіб утримання майна та наявності обслуговуючого персоналу.

Обираючи спосіб управління своїм майном, власники  тим самим надають поштовх до появи конкурентоспроможного управителя та виконавців житлово-комунальних послуг, а очікуваним результатом  буде більш якісне утримання житлового фонду.


Ігор Скоропад | 05.04.2012 | Переглядів: 6855
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 8
Крео
1 АНЕЛЕ (Крео)   • 20:55:14, 06.04.2012 [Материал]

Отличная статья! Думаю многие кто ее прочитает, захотят создать у себя в доме ОСББ и будут правы. Но прежде жильци должны осознать, что ни председатели ОСББ, ни управляющие компании не смогут вывести жилые дома из того плачевного состояния в котором они пребывают, если этого не захотят сами жильцы! Люди! не будьте просто пасивными ЖИЛЬЦАМИ, а становитесь и оставайтесь ЛЮДЬМИ которые хотят изменить жизнь своих детей! Хватит нам совдепа, пора просыпаться и идти в ногу со временем.
либерти
2 либерти (либерти)   • 19:58:03, 08.04.2012 [Материал]

Спасибо за оценку и в ответ - искреннее уважение за достойную гражданскую позицию!
SAAX
3 SAAX (SAAX)   • 09:17:49, 10.04.2012 [Материал]

Можу зрозуміти автора в частині - чим більше ОСББ - тим більша заплатня в керівника, що може їми керувати: "...Досвід європейських країн засвідчує, що вартість послуг управителя може складати до 15% у структурі витрат на утримання будинку,.."
Але чому замовчеється така правда, що: "...Окремо існують проблеми із відшкодуванням пільг та субсидій. Це теж одна із невластивих функцій для ОСББ, яка нав’язується зараз, але іншого механізму поки немає..." - за матеріалами статті "Ризики при створенні ОСББ" за ссилкою:http://osbbua.org/category/publications/riziki_pri_stvorenn_osbb А в наших домах до 65% пільговиків. І ця кількість постійно збільшується. Як їм бути? Хто заплатить за них? Керівник ОСББ зі своєї кишені? Відповіді поки що немає. І надалі не буде. Бо маємо те, що маємо.
либерти
4 либерти (либерти)   • 13:01:33, 10.04.2012 [Материал]

Це дуже добре, що Ви слідкуєте за подібною ынформацією. Але! Законом чітко визначено, що кошти обєднання складаються в тому числі і з коштів пільгових категорій, які відшкодовує держава. Тобто ОСББ НЕ позбавлено цих коштів. Крапка. Інша справа, що наші рідні чиновники різного рангу безпідставно зобовязують ОСББ затверджувати тариф у виконкомі на утримання будинку, мотивуючи тим, що без нього нічого не буде. Тому я рекомендую зайти сюди :http://zhzh.info/publ/51-1-0-3897 і отримати повну інформацію. Добавлю ще одне, наразі у Президента лежить на підпис прийнятий ВРУ закон , у якому прописано, що "пільги та субсидії в ОСББ надаються на внески та платежі". Так що не кваптеся у своєму песимізмі... Теж саме рекомендую пройти по ссилці і пяти плюсувателям...
Іскандер
5 Іскандер (Іскандер)   • 13:52:08, 10.04.2012 [Материал]

Вкотре цілком погоджуюсь із автором данної статті в тому, що наразі дієвої альтернативи ОСББ, як юридичної усоби - замовника послуг, немає.
Але є ряд перешкод (труднощів), які поряд із механізмом створення об'єднання, ускладнюють сам процес його управлінням. Це зумовлено насамперед відсутністю вільного доступу до реєстру прав власності на нерухоме майно, що унеможливлює доступ до інформації про співвласників багатоквартирного будинку. Мова йде про питання формуванням кворуму при прийнятті рішень об'єднанням. Наявні зміни до ЗУ "Про ОСББ", які лежать у Херанта на підписі, це проблемне питання, на жаль, не врегульовують.
либерти
6 либерти (либерти)   • 18:59:04, 10.04.2012 [Материал]

Ви безумовно праві. Якщо ми в країні на законодавчому рівні вирішимо питання Реєстру власників, це буде революційна подія! Вважаю, що таке важливе питання повинно вирішуватися окремим Законом, а не змінами до закону Про ОСББ. Хоча, якби була на це воля можновладців, було б непогано почати і з багатоквартирних житлових будинків...Але... А кворум зібрати для прийняття рішення можна заочним голосуванням (письмовим опитуванням), до речі, це передбачається цим законом.
Іскандер
7 Іскандер (Іскандер)   • 22:08:29, 10.04.2012 [Материал]

...тобто поквартирним опитуванням, як це зазвичай робиться)))

Проте це не завжди буде дієвим механізмом прийняття рішення. Наприклад, у квартирі, площею 30кв.м, проживає 5 осіб, а у квартирі, площею 60кв.м - 2. В такому разі, голосують особи, а не їх власність. Доцільніше було б запровадити навпаки, інше правило - “голосують не особи, а їхня власність”. Тобто рішення приймається, якщо за нього проголосували власники більше половини площі будинку. В такий же спосіб який використовують акціонери на своїх зборах.

Тому згоден, що потрібно окремим Законом надати доступ до згаданого Реєстру окремим категоріям, в т.ч. і, наприклад, ініціативним групам, які створюють ОСББ.
либерти
8 либерти (либерти)   • 16:28:43, 11.04.2012 [Материал]

Як було сказано вище: "Маємо те,що маємо"... Закон прописан так, що : один власник - один голос. І не важливо, 1-кімнатна квартира, 4-х, чи взагалі 2-3 квартири у власності. Для цього потрібно вводити майнову долю, згоден. Але, знову але... Тут ще Закон Про захист персональних данних "дуже" допомагає у вирішенні питання.Тим не менш, можна досягти мети, якщо буде на те воля людей, хоча б ініціативної групи.