Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад

Президент наклав вето на законопроект щодо вдосконалення системи управління житловим фондом

Автор: , 23.07.2012, 19:12:41
Автор Ігор Скоропад

Ігор Скоропад

все статьи автора

Ті, хто цікавиться останніми новинами у сфері змін законодавства щодо житлово-комунальних послуг, вже обговорювали події щодо законопроекту №8474  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)», до якого, після прийняття його Верховною Радою  у другому читанні, було застосовано Президентом  право на вето.

Ця подія була неоднозначно сприйнята суспільством, особливо самими ОСББ. Хто вважав, що це цілком слушне рішення, хто навпаки - вважав (і вважає), що з ухваленням цього законопроекту у повсякденному житті ОСББ нарешті вирішилися б проблеми, що заважають їх нормальному функціонуванню. Але дія безповоротня і тішить лише те, що у пропозиціях Президента лейтмотивом все ж таки визначається  необхідність дороблення Закону «Про ОСББ».

Тим не менш, мало помітним для суспільства залишився ще один законопроект - №8391 "Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який теж був прийнятий Верховною Радою у другому читанні і поданий на підпис Президенту в кінці червня поточного року.

Цей законопроект , по суті,  спроба визначити поняття та механізм управління житловими будинками зі всіма витікаючими наслідками.

Відмічу головне, що законопроект №8391 фактично легалізував би спосіб, в який різні юрособи, під вивісками ЖЕКів чи ПП або  УК зможуть територіально «сісти на район» та  збирати кошти з неорганізованого населення, не пропонуючи і не гарантуючи нічого взамін. Так могло бути… Але! Громадськість нарешті виступила єдиним фронтом з об’єднуючою всіх метою – відхилити цей закон! І слава Богу, здоровий глузд взяв верх - 23.07.2012  Президент наклав вето не цей законопроект!

Відзначу окремі значні, на мій погляд, витяги з документу від Президента:

            1. Впроваджувана Законом концепція управління багатоквартирними будинками суперечить конституційним гарантіям права власності.

2. Запропонований механізм визначення управителя органом місцевого самоврядування, а не безпосередньо співвласниками багатоквартирного будинку порушує конституційне право особи володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, не відповідає конституційним принципам непорушності права приватної власності, рівності перед законом усіх суб'єктів права власності (статті 13, 41 Конституції України). Крім того, запропонований Законом порядок, за яким управителя  багатоквартирним будинком визначатиме орган місцевого самоврядування, містить ризики антиконкурентних домовленостей потенційних управителів з органами місцевого самоврядування, що може призвести до монополізації ринку відповідних послуг у сфері надання житлово-комунальних послуг.

3. Закон обмежує право співвласників багатоквартирних будинків на самостійне управління такими будинками.

4. Законом, що надійшов на підпис, власника/співвласників багатоквартирного будинку зобов'язано забезпечувати здійснення поточного та капітального ремонтів багатоквартирного будинку. Із запровадженням таких норм Закону, держава самоусувається від виконання своїх зобов'язань, узятих під час приватизації державного житлового фонду щодо співфінансування (фінансування) витрат на капітальний ремонт житлових будинків.

Із цим не можна погодитись, беручи до уваги, що на сьогодні більша частина житлового фонду України є зношеною і протягом останніх щонайменше двадцяти років капітальний ремонт цього фонду фактично не здійснювався.

5. Законом не врегульована нині існуюча практика утворення у новобудовах за сприяння компаній забудовників "кишенькових" об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, передачі такими об'єднаннями функцій з обслуговування будинків управляючій компанії, яка пов'язана із забудовником, що призводить до штучного збільшення у кілька разів тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій, ущемлення прав співвласників, зловживань у питаннях управління спільною власністю.

З огляду на викладене не можу підтримати Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо вдосконалення системи управління житловим фондом та вирішення окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг", основні положення якого порушують конституційні права власників житла, є недосконалими і невиваженими, не сприятимуть вирішенню нагальних питань управління багатоквартирними будинками. За таких обставин пропоную цей Закон відхилити. Президент України  В.Янукович.»

Перемога?  Так! Але ми всі були би дуже наївними, якби закрили  цю сторінку історії, взагалі забувши про наявність  колосального лобі управляючих компаній з чиновниками та забудовниками... Поживемо-побачимо. Далі буде ще цікавіше…


Ігор Скоропад | 23.07.2012 | Переглядів: 4086
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 4
коррупционер
1 владимир (коррупционер)   • 21:37:35, 24.07.2012 [Материал]

мне чего то кажется что этот закон придерживают как дессерт...еще никому неизвестно кто будет выгодополучателем от его принятия....но закон для этой группы людей будет как бонус за хорошую и безупречную службу....
это ж золотиое дно....
или вы думаете иначе.
либерти
2 либерти (либерти)   • 22:37:40, 24.07.2012 [Материал]

Ну что могу сказать...Насчет "еще никому неизвестно", думаю, Вы погорячились... Вспомнился Коэльо :"Что случилось однажды, может никогда больше не случиться. Но то, что случилось два раза, непременно случится и в третий." Поживем-увидим...
коррупционер
4 владимир (коррупционер)   • 10:54:29, 25.07.2012 [Материал]

на 2.
конечно посмотрим...я рубь за сто даю что когда его примут в целом...со всеми поправками то там такая будет коррупционная составляющая что я и вы в том числе как специалист охнете.
Іскандер
3 Іскандер (Іскандер)   • 02:00:47, 25.07.2012 [Материал]

Дійсно, гарна новина. Проте, хотів би підтримати слушну думку пана Ігоря, це лише проміжний етап.