ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Ігор Скоропад |
Ігор Скоропадвсе статьи автора |
Сталося так, що мені знадобилося звернутися до КП Житомирське обласне міжміське БТІ з питанням отримання витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Прийшов до потрібного віконця, де мені видали бланк двох! заяв (замовлень), з прикрепленими до кожної з них папірців-рахунків. Одного з реквізитами ДП Інформаційного центру Міністерства юстиції і другого - власне самого КП ЖОМ БТІ. Зацікавився я таким поворотом справ і не дарма…
От що далі робить пересічний громадянин у такій ситуації? Бере ці папірці, заповнює своє прізвище і мовчки, можливо навіть радісно, йде до найближчого банку, щоби сплатити прописані суми. Потім, трохи посварившись у черзі з такими ж самими «щасливчиками» на кшталт : «Я вже тут стояв! Щойно ось заплатив!», здає свої заяви з проплаченими квитанціями і з відчуттям великої зробленої справи йде доповідати про це своїм родичам та близьким.
Ну то й що, запитає читач? Всі так роблять, знаємо…
Отут, шановний читачу, потрібно зупинитися та розібратися. І ось чому…
На жаль, наш пересічний громадянин, не дуже обізнаний у тонкощах юридично-бетеішних справ і загалом не завжди розуміється, які саме документи йому потрібні при зверненні до БТІ. А останні це дуже вигідно для себе використовують, по-повній...
Наприклад, у випадку, як і мені, вам потрібний Витяг з Реєстру прав. Що тлумачить Наказ Мінюсту від 20 вересня 2002 року №83\5 « Про затвердження тарифів на надання витягів з Реєстру прав власності на нерухоме майно»? Те, що: «Установити, що БТІ надають витяги з Реєстру прав власності на нерухоме майно при одержанні від особи, яка звернулась до БТІ, квитанції про сплату на поточний рахунок державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України суми коштів відповідно до тарифу, встановленого пунктом 1 цього наказу». А пункт 1 цього Наказу чітко встановлює цей тариф = 72грн 25 коп.
Здавалося би, які ще можуть бути додаткові кошти для БТІ? Можуть! кажуть вам в нашому БТІ: «ми теж повинні отримувати за свою роботу, тому що ми госпрозрахункові і виконання послуг у нас платне!»..
Та хто ж буде сперечатися? Добре, шановні, я готовий сплатити і вам … якщо це передбачено законодавчим рішенням чи нормативним актом. Але де він? Ваше посилання на те, що є ще один Наказ Мінюсту від 07.02.2002 №7\5 « Про Тимчасове положення про порядок державної реєстрації..» де пунктом 7.6 передбачено: «що наданню витягу з Реєстру прав передує проведення технічної інвентаризації об’єкта, права якого підлягають державній реєстрації» , не витримує жодної критики! Людині не завжди потрібно ЩЕ РАЗ офіційно визнавати та підтверджувати виникнення права на об’єкт який ВЖЕ є зареєстрованим за нею.
Невже не зрозуміло, що приймаючи у таких випадках документи на проведення ПОВТОРНОЇ реєстрації прав, шляхом проведення технічної інвентаризації, посадова особа БТІ порушує цей законодавчий акт? Впевнений, що це все прекрасно розуміють і у БТІ, тому і з’являються додаткові заяви-замовлення з вже відпечатаним вашим проханням «проінвентаризувати» і таке інше, і вже на підставі цієї заяви з’являється авансова оплата у сумі в 300грн. Коли ви щось може і запитаєте, то вам впевнено розкажуть про наявність розпорядження облдержадміністрації №180 щодо затверджених тарифів, про Норми та внутрішні накази БТІ на стенді, про те, що так всі роблять вже давно і ніхто не сперечається…
Можливо і так, можливо і ніхто. Але якось так соромно стало за себе.. та і за всіх цих «ніхто»…
п.с. До речі, в БТІ мою заяву та оплачену квитанцію на суму 72,25грн. щодо отримання Витягу з Реєстру прав у мене так і не прийняли, тому розвиток цих подій змусив мене звернутися до деяких державних органів з заявами надати антимонопольну, адміністративну та правову оцінку діям цього підприємства та його посадових осіб, в частині несвоєчасного та неповного надання на запит публічної інформації, можливої наявності корупційної складової у діях, щодо зловживання службовим становищем посадовою особою… Почекаємо…
п.с. Скоро, з 1.01.2013 року цей реєстр передадуть приватним нотарям. А ті вже здеруть з пана Скорохода за це 3000 гривень. ..Так, що хутенько в БТІ :-)))
І це дійсно передбачено розпорядженням облдержадміністрації №180 від 30.06.10
В чому ВЖЕ є прогресс? По –перше: деякі фахівці БТІ почали знайомитися з власною діючою нормативною базою, наприклад: «людина у віконці» нарешті побачила якою повинна бути Заява про Витяг (яка до речі, затверджена ще у 2002 році!). Це, напевно, було дивне відкриття для «фахівця»,тому враження від появи «такої заяви» змусило прийняти її лише після особистого втручання самого начальника БТІ… Заява тут: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0157-02/page3
( те, що видають вам в БТІ взагалі має інший вигляд та текст і не має відривного талону)
Тішить, що посадові особи почали знайомитися з нормами Закону України « Про доступ до публічної інформації», зі сроками надання відповіді на такий запит... У відповіді на лист вже повідомляють про : «при оформленні замовлення за Вашим бажанням буде надана калькуляція послуги» (буцім-то не того ж самого я вимагав при першому зверненні :) На черзі - потрібно розібратися з авансовою проплатою категоричної суми у розмірі 300грн. Чи не є це часом, порушенням антимонопольного законодавства?...
Додано від 15.12.12:
Отримав відповідь від Житомирського відділення АМКУ, у якому визнаються ознаки порушення КП ЖОМБТІ діючого законодавства і якому на підставі ст.46 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" надані рекомендації "припинити дії, які містять ознаки порушення законодавства".
Додам від себе : я НЕ заплатив БТІ аванс 300грн. Повна вартість робіт склала 234грн. Це у моєму конкретному випадку, тому що майно було придбано до появи Реєстру прав власності і дійсно потребувало інвентаризації.
Резюме: необізнаність завжди коштує зайвого... Всім щасти!