Живий Журнал
 
ЖЖ інфо » Статті » Авторская колонка » Микола Костриця

Про люстрацію системи, або чому КП «Реклама» має бути ліквідоване

Автор: Микола Костриця, 18.12.2014, 23:22:20
Автор Микола Костриця

Микола Костриця

все статьи автора

Уявіть собі, що ви володієте ресурсом (майном, нерухомістю), який можете надавати у платне використання іншим особам.

Клієнт знайшов вас, ви підготували необхідні документи для підписання угоди, визначили ціну у 1000 грн. і раптом в останній момент з’являється дядя Вася (Петро, Іван – не важливо), який з вашим клієнтом підписує угоду про використання вашого майна і за це отримує ваші 1000 грн.

А щоб ви не сильно ображались, дядя Вася сплатить вам до 100 грн. (ну, може ще гривень 100 у вигляді податків вашим родичам) аби ви мовчали, раділи і дякували йому. І вже як супер бонус, ви, ваш клієнт та ваші родичі обрали би дядю Васю депутатом, бо своїх «годувальників» треба поважати!

Отакий, типово житомирський «пейзаж» виходить з ресурсами територіальної громади (тобто нас з вами, комунальними землями і комунальним майном) і діяльністю деяких комунальних підприємств Житомира (а їх у нас понад 40 діючих та близько 20 – в стадії ліквідації).

Одне з них – комунальне підприємство «Реклама», очолюване депутатом Житомирської міської ради Володимиром Шустом.

На черговому засіданні виконавчого комітету 17 грудня 2014 р. мали заслуховувати інформацію про роботу КП «Реклама». Але за дивним збігом обставин, в черговий раз (а це вже не перша спроба почути звіт про роботу даного підприємства, яке зобов’язано його надавати на виконання рішень органу управління майном, тобто виконкому) керівник підприємства захворів. Що ж, побажаємо міцного здоров’я пану керівнику, і проінформуємо самостійно громаду про економічні досягнення даного підприємства. Житомиряни у нас розумні, тому висновки зроблять самі.

Відповідно до статутних завдань, основною функцією КП «Реклама» є економічно ефективне використання місць, що перебувають у комунальній власності, для розміщення засобів зовнішньої реклами, а також повноти надходжень до бюджету міста плати за користування вказаними місцями. Чудова функція, тільки погано виконується. Чому? Поясню.

По-перше, і це головне. КП «Реклама» отримує кошти за розміщення зовнішньої реклами (правильне формулювання – плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності) всупереч чинній нормативно-правовій базі. Відповідно до ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 16, ст. 29, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», а також постанови Кабінету міністрів України «Про внесення змін до Типових правил розміщення зовнішньої реклами» від 09.09.2009 року № 968 в частині доповнення п. 13 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2003 року № 2067, абзацом такого змісту «Плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності зараховується до бюджетів територіальних громад сіл, селищ і міст».

Тобто, з вересня 2009 року і до сьогоднішнього дня всі кошти, що сплачували підприємці за розміщення зовнішньої реклами мали б спрямовуватись напряму до міського бюджету, а не на рахунки КП «Реклама»! Але «дядя Вася» (КП «Реклама») живіше всіх живих і йому начхати на законодавство України – гроші з бізнесу збирає регулярно.

По-друге, про економічну ефективність. Щороку (зокрема за аналізом фінансових показників за 2013–20014 роки) КП «Реклама», а не бюджет міста, отримує від реклами (плати за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності) понад 3,7 млн. грн. (!), з яких перераховує до міського бюджету у вигляді відрахування частини чистого прибутку менше 300 тис. грн. (близько 7–8 %). Заради об’єктивності зазначимо, що підприємство сплачує ще податок з доходів фізичних осіб та податок на прибуток, які в сумі не перевищують 15 % доходів від реклами.

І хто ж забезпечує такий «ефективний» перерозподіл коштів на користь комунального «Робін Гуда» (точніше Робін Беда, або дяді Васі), які насправді мають надходити від підприємців до бюджету житомирської громади?

В поті чола трудяться 27 штатних працівників та 10 сумісників (що наймаються для обслуговування дитячого табору «Супутник» – про це окрема історія), отримуючи за свою «важку» працю зі стягування грошей з бізнесу, наприклад, від 29 тис. грн. на рік (прибиральник), 52 тис. грн. на рік (секретар) і до 76 тис. грн. на рік (керівник). В фінпланах на 2015 рік підприємство планує виплатити своїм працівникам вже 33, 61 та 109 тис. грн. на рік (!) відповідно. Ось кому точно не загрожують соціальні «реформи» уряду камікадзе!

Я не маю нічого проти таких заробітних плат, якщо мова йшла б про ефективний приватний бізнес (більше того, наполягаю на високих зарплатах і для ефективних державних і місцевих управлінців). Але мова йде про комунальне підприємство (яке начебто діє в інтересах громади), яке НЕ СТВОРЮЄ НІЯКИХ ЦІННОСТЕЙ для громади, а лише з порушенням нормативно-правової бази фактично присвоює та перерозподіляє кошти місцевих підприємців від розміщення реклами!

Більше того, КП «Реклама» наразі навіть не займається підготовкою дозволів (документів) на розміщення реклами. Як працює схема сьогодні:
  1. Бізнес звертається за дозволом на розміщення зовнішньої реклами до управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища міської ради.
  2. Управління архітектури готує дозвільні документи.
  3. Виконком погоджує дозволи на розміщення реклами.
  4. КП «Реклама» укладає договори з бізнесом та отримує кошти за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності.
  5. КП «Реклама» витрачає отримані кошти від бізнесу на своє функціонування, а місцевий бюджет (громада міста) недоотримує щорічно мільйони гривень; практично не контролюється самовільно розміщена реклама в місті.

Як має працювати схема:
Пункти 1), 2), 3) – без змін.
4) Бізнес сплачує кошти до міського бюджету (громада отримує додатковий ресурс у майже 4 млн. грн. щорічно) за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності та отримує дозвіл.
5) Контроль за самовільно розміщеною рекламою здійснює муніципальна міліція.

Запитаєте: «А куди ж в пропонованій схемі поділось КП «Реклама»?» – ЙОГО НЕМАЄ, БО ВОНО НЕ ПОТРІБНЕ! ЙОГО ПРОСТО ТРЕБА ЛЮСТРУВАТИ!

Так, люструвати треба не тільки дядю Васю (бо зміна прізвищ в даному разі нічого не змінить), люструвати треба неефективні функції, процеси і системи!

Хто це має зробити? – Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» це є виключна компетенція сесії міської ради, тобто депутатів, яких обирала шанована житомирська громада, і частина з яких є директорами комунальних підприємств (явний конфлікт інтересів – самі мають ліквідувати своє робоче місце). Отож, поспілкуйтесь зі своїми депутатами.

Я вірю в тебе, думаючий житомирянин, ти зможеш!

Далі буде…

Волонтер у виконавчому комітеті Микола Костриця

P.S. Дитячий табір «Супутник» функціонально не може бути «прикріплений» до КП «Реклама», він не може слугувати «прикриттям» для виконання соціальних функцій підприємством і потребує іншої моделі управління. Але це вже зовсім інша історія.

Автор: Микола Костриця, редактор рубрики "Микола Костриця" на ЖЖ.info


Микола Костриця | 18.12.2014 | Переглядів: 3205
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.

Коментарів: 8
Юрко
1 Юрій Градовський (Юрко)   • 01:55:44, 19.12.2014 [Материал]

А КП "Реклама" дійсно "прокладка". Не раз звертався туди, але відповідь одна - повноважень не маємо.
Генрих
2 Емельян (Генрих)   • 08:41:49, 19.12.2014 [Материал]

Ещё один решил попробовать себя в роли заробитчанина, да Николайчик? Место Кириловой стало вакантным? Хочется во власть, ой как хочется....
Юрко
5 Юрій Градовський (Юрко)   • 13:29:00, 19.12.2014 [Материал]

Кириловій було б добре працювати в Московіїї.
vvtz
3 vvtz (vvtz)   • 10:17:46, 19.12.2014 [Материал]

Описамим вище мала б займатись прокуратура. Знайдіть в міськраді депутата, що готовий розплутувати цю справу, нехай підготує депутатське звернення в прокуратуру. В 10-денний строк прокуратура має дати відповідь із оцінкою вказаних подій або ж в місячний термін провести перевірку. Листування із прокуратурою та взагалі всі рішення щодо цієї справи публікуйте тут - вони повинні бути відомі широкому загалу.
Юрко
4 Юрій Градовський (Юрко)   • 13:27:18, 19.12.2014 [Материал]

Немає такого депутата.
vvtz
6 vvtz (vvtz)   • 13:56:41, 19.12.2014 [Материал]

Як нема? А чи шукали? Та навіть сам автор статті, якщо проживає (зареєстрований) в Житомирі, згідно із законом Про звернення громадян, може звернутись до депутата із клопотанням, щоб той сформував такий запит в прокуратуру. Тут, як на мене, не достатньо лише реформувати КП Реклама, тут начебто про пряме порушення законів йде мова, що призводить до втрати бюджетних грошей, а за це має хтось відповідати.
Юрко
7 Юрій Градовський (Юрко)   • 06:21:51, 20.12.2014 [Материал]

А до чого тут проживає чи зареєстрований? Автор статті може і сам звернутись до прокуратури. А от депутатам це байдуже.
mvgztukr
8 Топтыгин (mvgztukr)   • 12:58:03, 23.12.2014 [Материал]

Хрен найдется такой! Они сами усе такие самые