Нещодавно ми опублікували статтю про
вирубку лісу в Березівському лісництві. Якщо коротко, то в прилеглих лісах збільшилася заготівля лісу місцевим лісгоспом. Ліс перетворився з колись суцільного масиву на неначе вражене мілью покривало, на якому всюди зіяють діри вирубок. Тому хочу розповісти, чим же закінчилася дана справа.
Після виходу статті з нами зв’язався очільник Житомирського лісництва Карчевський Руслан Анатолійович та домовився про зустріч. В п’ятницю 28 березня о 12 годині біля місцевої школи ця зустріч відбулася. На підтримку активістів зібралася громада села. Було більш ніж 30 чоловік.
Відразу конструктивної розмови не вийшло. Люди кричали про наболіле а представники лісгоспу наводили аргументи в сторону правомірності збільшення вирубок в навколишньому лісі. Та згодом діалог набув конкретного русла і по справі. Вирішити даний конфлікт без компромісу з обох сторін було просто не можливо. Аргументи про те, що дерева хворіють і їх потрібно вирізати, щоб вони в свою чергу не заразили інші - розбивались об аргумент, - а чому раніш вони не хворіли? Та чи являється суцільна рубка як єдиним способом лікування Лісу? Навряд чи в хірургії ампутація залишається єдиним методом лікування хворої руки чи ноги. Активісти були налаштовані рішуче, ми були готові навіть блокувати виїзд будь-яких машин з лісу, перерити дороги та встановити чергування.
Очільник Житомирського лісгоспу виявився людиною справи та ми перейшли до конкретних рішень. Вдалося досягнути слідуючих результатів:
Керівництво лісгоспу зменшує кількість суцільних вирубок та буде здійснювати лише вибіркові рубки. Буде створена ревізійна позачергова екологічна комісія – яка проведе експертизу законності нинішніх рубок та правомірності майбутніх. Громада ніколи не була і не буде противником того, щоб зрізали дісно хворі та всихаючи дерева. Ми розуміємо і потребу держави в коштах та пиломатеріалах. Та цю потребу потрібно задовільнаяти по мірі підростання нових дерев а не чекаючи поки відросте молодняк вже звалювати нову ділянку. Це мені іноді нагадує як люди продають свою нирку щоб отримати короткочасну грошову винагороду.
Пилораму, що знаходится в лісі демонтують. На даний
час вона вже демонтована, та ми всі сподіваємось та навіть не допустимо, щоб подібне повторилося. Жодним пилорам безпосередньо в лісових масивах. Вовки повинні бути окремо від овець.
Лісгосп зобов’язався допомагати місцевим школам, та при потребі громаді села Березівка пиломатеріалами на суспільно-корисні потреби. Мається на увазі не конкретно якомусь громадянину дарувати дошки а, наприклад, допомогти дитячому садку чи відремонтувати дитячий майданчик то що… На даний момент вже є перші результати в цьому моменті.
Лісове господарство зобов’язалось вирізати старезні осокори, що проростають безпосередньо біля школи. При навіть слабкому вітрі з них летить сухе гілля практично дітям на голови. Дісно - на сьогодні там зрізані всі старі дерева та навіть посаджено молоді ялинки.
Лісгосп посилив заходи що до контролю лісозаготівлі. Ми домовились, що кожна машина, яка виїзжає з лісу затемно, можна вважати незаконною та приймати належні міри з боку активістів. Ми самі тай мешканці всього населеного пункту зараз спостерігаєм, що машини, власників яких полюбляли грузитись саме вночі, -зараз стоять безвиїздно. При цьому ми ніколи не протестували проти того, щоб люди виписували дрова та цілком законно займалися їх продажом.
Головна мета нашого протесту-це збереження лісу. Тому від нас я б хотів спростувати деякі факти, які не зовсім коректно прозвучали в попередній статті. Зокрема ми згадували про дві ділянки приблизною площею по 10га, на яких ведеться забудова. В ході розмови та потім доопрацювання даного питання на рівні місцевого самоврядування зясувалося, що дані наділи землі находяться на балансі сільської ради. Тому стає очевидним, що за будь які дії на даній площі, лісгосп не несе жодних зобов’язань та відповідальності. А також пересвідчилися, що лісгосп сплачує до сільської ради податок за землю та податок на прибуток.
Так як в нас нещодавно загинув при трагічних обставинах головний бухгалтер сільради, я не можу вказати точні суми перерахувань. Слід визнати, ми вказали про влаштування «сабантуїв» на Кавуновій дачі, але в нас немає фактів та підтвердження того, що там перебували саме очільники та керівництво Лісового господарства. В цьому плані ми не можемо мати претензій до лісничих. Але сподіваюсь що разом з ними громада села прослідкує за тим, щоб не було утисків пересічних громадян та рибалок на цій базі. Там мальовниче місце, туди збираються відпочивати прості люди з навколишніх сіл; тому не може бути переваги в будь-яких посадовців усіх рівнів перед звичайними людьми на території, яка й належить саме цим людям а тобто Народу України.
Громада Березівки вирішила, з метою демонстрації свідомої небайдужої позиції в відношенні лісу та збереження лісових масивів і здорового довкілля провести загальносільську акцію посадки саджанців на одній з вирубаних ділянок. Діти та дорослі нашого населеного пункту залишили свої справи та добровільно подарували один день свого життя захисту і збереженню природи. В цю суботу 06.04 зійшлося майше 100 чоловік. Лісники підготували необхідні інструменти та посадковий матеріал, проведено вступний інструктаж. Були навіть зовсім дітлахи, які чуть не нарівні з дорослими намагалися підносити розсадковий матеріал та поливали нові деревцята. Акція пройшла в атмосфері свята та принесла море задоволення. По закінченню лісники частували дітей солодощами. Такі заходи не лише корисні в плані відновлення лісу. Діти отримують позитивний настрой, виховуються бути разом з природою. Громадськість не може залишатись осторонь таких питань.
Завжди можна найти якесь рішення, яке влаштує всіх. Мешканці села й надалі готові допомагати лісгоспу в засадженні вирубок. Тільки ми хочемо щоб і нас почули, щоб прислухалися до нашої думки, щоб поважали наші спільні рішення. Головним фактором тут повинно бути збереження і відтворення лісових масивів, а не проста комерційна зацікавленість. На зміну собі ми виховаєм справжніх патріотів, молодь –яка буде не тільки словом а й ділом захищати та оберігати кожне дерево в лісі. Які змолоду будуть усвідомлювати, що все що ми бачимо довкола належить не якимось там депутатам чи керівникам - це належить нам, кожному з нас особисто і всім людям в цілому. Якщо десь розкрадають природні ресурси, то вони крадуть у кожного з нас. Якщо зараз десь падає зрізане дерево – то це вкрали подих чистого повітря у вашої дитини. Байдуже спостерігаючи за подібним-ми прирівнюємо себе до них.
Давайте будемо дісно мудрим суспільством, мудрим кожен в своєму домі - бо іншого в нас немає!