TransportОценка: 5.0/5 Голосов: 1 |
У минулому році, Житомирська міська рада виділила 120 тисяч гривень на обстеження пасажиропотоку на міських маршрутах громадського транспорту, яке проводило ЖДТУ. Дане обстеження згідно Акту приймання -здачі, проводилося аж 2 дні 27.04.2016 року та 28.04.2016 року. Дослідження проводилося не повний робочий день, а тільки у ранкові та вечірні часи "пік", з 7-00 до 9-00 та з 16-00 до 19 - 00. Табличний метод обстеження пасажиропотоку був застосований лише 28.04.16 року і тільки до електротранспорту, маршрутки міста обстежувалися візуальним методом. Тобто за оцих два дні, ми - платники податків заплатили 120 тис грн. І які ж висновки з минулорічного обстеження:
1. Якщо коротко про тролейбусні маршрути, то по висновкам спеціалістів там все погано. Що ми і без їх обстеження знали. От бачте, провели обстеження тільки в години пік, то у нас 90 тролейбусів і їздить в години пік, а потім вдень тільки 34, одним словом оптимізували.
2. Вони ще нам розказали, що якщо ми не в курсі то маршрутна мережа складається з ліній електротранспорту та автомобільного транспорту.
3. По висновкам спеціалістів, автомобільні перевезення повинні працювати в режимі маршрутного таксі, однак працюють в режимі автобусних перевезень. Скажу чесно такого режиму автобусних перевезень я не знаю, знаю звичайний режим, а от автобусних перевезень не чув.
4. Спеціалісти ще дійшли висновку що по всіх маршрутних лініях, іде суттєве дублювання маршрутів комунального транспорту, прям ми того і без них не знали. Ще вони дійшли висновку що 70 % пасажирського транспорту проходить через центральні вулиці міста, особливо по вул. Київській.
Отак от, 120 тис виклали щоб оптимізувати рух тролейбусів і розказати нам те що й не спеціалісту зрозуміло.
Рік минув, тепер знову проводимо обстеження паажиропотоку.