В Житомире, накануне Новогодних праздников, «ГринКо» может прекратить вывоз мусора
В компании «ГринКо», которая занимается перевозкой отходов в Житомире, обеспокоены тем, что оплата за предоставленные услуги поступает не всегда вовремя и не в полном объеме.
Об этом сегодня «
Журналу Житомира» сообщил PR-менеджер компании Сергей Устимов.
В компании говорят, что ситуация значительно ухудшилась после того, как решением исполкома Житомирского горсовета услуга по вывозу отходов была выведена как отдельная коммунальная услуга из тарифа квартплаты, и установлена в размере 4,36 грн. с одного человека в месяц. Так, в ноябре предприятие получило от населения города только 50% оплаты за предоставленные услуги по вывозу отходов в октябре.
- Частично мы понимаем в чем проблема, ведь финансовые учреждения (банки) не хотят устанавливать минимальную комиссию на принятие коммунальных платежей, а граждане города не хотят платить дополнительные средства за эту комиссии. Мы поработали над этой проблемой, - говорят в компании.
Теперь оплатить за вывоз отходов для ООО «Гринко -Житомир» возможно без комиссии в следующих финучреждениях:
- ПАО «Кредитпромбанк» ( все безбалансовых отделения банка, находящихся в помещениях КП «ВЖРЕП» ),
- банк «Финансы и Кредит» ул. Московская, 7
- «Первый Инвестиционный Банк», ул.Пушкинская, 32\8
с минимальной комиссией :
- ПАО КБ «Хрещатик», ул. Театральная, 5
- «Сберегательный банк Украины» ( все отделения ),
- «Укрпочта» (все отделения)
Количество банков, принимающих оплату за коммунальную услуги без комиссии, в компании обещают увеличить в ближайшее время.
"Уважаемые жители Житомира, обслуживаемые ООО «Гринко -Житомир» (территория КП «ВЖРЕП» №3,5,8,9,13,15), чтобы не допустить частичной или полной остановки предприятия из-за нехватки средств, необходимых для заправки автомобилей топливом, осуществления предупредительных ремонтов на технике, выплаты заработной платы работникам, оплаты за захоронение ТБО, как следствие ухудшение санитарно - эпидемиологической ситуации в Житомире особенно накануне Новогодних праздников - своевременно и в полном объеме платить за предоставленную вам услугу по вывозу отходов", - сообщает пресс-служба компании.
Если здесь граждане не платят за вывоз мусора значит они привыкли жить в дерьме (с) Calgarian
Нагадую, що БЕЗ ПРОВЕДЕНОГО КОНКУРСУ міськвиконкомом, без укладених із споживачами договорів на вивіз сміття, фактично абсолютно безпідставно Грінко та КАТП проводять вивіз сміття і намагаються "доїти" городян. Куди лишень проКурватури та АМКУ дивиться...
Опишіть Вашу пропозицію по даній проблемі, щоб не було "разводіл"- "доїльщиків" і одночасно "хитрозадих" громадян? Тільки без утопій і з врахуванням сьогоднішніх реалій?
З конкурсом згоден, його толком не було. Щоправда в ньому може взяти участь лише два серйозних гравці КАТП-0628 і Грінко (тобто ті, хто і так ці послуги зараз надає) плюс КВЖРЕП №11 і ПП ВЖРЕП №4, у яких є потужності для вивезення сміття у самих себе і приватного сектору в межах своїх районів. Тепер питання, як принципово зміниться ситуація з якістю, вартістю роботи підприємств, з одного боку, і добросовісністю оплати громадянами послуг за вивіз сміття, з іншого боку, після проведення конкурсу?
Почну з кінця.
Проведення конкурсу - вимога ЗУ "Про ЖКП", порядок проведення якого затверджений відповідною постановою КМУ. Конкурс - це змагання надавачів послуги з вивезення сміття: хто запропонує найкращі умови і найнижчу плату. А ще це юридно оформлені договірні відносини між МВК і переможцем(ями) конкурсу із чіткими зобовязаннями сторін та відповідальністбю за їх невиконання. Звідси і відповідь на питання "як принципово зміниться ситуація з якістю, вартістю роботи підприємств, з одного боку, і добросовісністю оплати громадянами послуг за вивіз сміття".
Тому непроведення конкурсу - порушення норм чинного законодавства, за яке має бути відповідальність насамперед Кропиви і Піворакіної.
Щодо "разводіл"- "доїльщиків", "хитрозадих" громадян та врахуванням сьогоднішніх реалій.
Переможці конкурсу на вивіз сміття, крім уклання договорів з МВК, зобовязані укладати договори на ввіз сміття також безспосередньо із споживачами таких послуг - мешканцями багатоповерхівок та приватного сектору. Це пряма вимога законодавства. Без укладання таких договорів та підписаних актів надання послуг з вивезення міття люди абсолютно не зобовязані сплачувати за такі послуги ніби-то надані "сміттярями".
Як заключити ці договори? Моя думка наступна.
Стосовно мешканців багатоповерхівок, які не є членами ОСББ або ОСН.
Переможці конкурсу мають спільно з ЖЕКами (зазвичай, балансоутримувачами будинків, які здійснюють функціїї утримання та управлінями спільним майном громадян) проводити зустрічі із споживачами (їх представниками - старшими по будинках) і доводити до їх відома результати згаданих конкурсів, вимоги законодавства щодо необхідності дотримання санітарних норм (до речі, за їх недотримання відповідають також і балансоутримувачі) та укладання договорів на вивіз сміття.
Що стосується жителів приватного сектору, то там своє слово має сказати КП "Інспекція з благоустрою" МР та екологоінспектори.
еще кто-то (ЖЭК, скорее всего) заварили трубопровод, чтобы выкидывали в контейнер на улице
Мусорный ветер, дым из трубы,
Плач природы смех сатаны,
А все оттого, что мы
Любили ловить ветра и разбрасывать камни...
Текст песни «Мусорный ветер» - Крематорий