ЖЖ інфо » Статті » Прес-релізи, Місто, Україна |
- Дмитре Володимировичу, нагадайте, будь ласка, призначення кредиту.
- Йдеться про 10 млн. євро кредиту ЄБРР на термін 10 років плюс 5 млн. євро шведського гранту безкоштовно. Якщо цьогоріч ми змогли використати на ремонт і заміну тепломереж близько 4 млн. грн. власних коштів, то співпраця із ЄБРР передбачає на ці цілі одразу 5,5 млн. євро.
Зношеність матеріальної бази нашого підприємства сягає 80%, теплові магістралі експлуатуються протягом 30-40 років. З часів керівництва областю Кавуном досі ніхто не проводив належну реконструкцію теплового господарства міста.
Нам необхідно за кілька найближчих років вжити заходів з радикальної економії енергоресурсів, оскільки тільки порівняно з минулим опалювальним сезоном газ і електроенергія для бюджетних установ подорожчали вдвічі; гарантувати безпечну експлуатацію теплових мереж, що нині є аварійними, та автоматизувати подачу тепла і гарячої води.
Відповідних грошей не має ні підприємство, ні міський бюджет. Немає підстав очікувати повноцінну допомогу й з боку держави. Централізоване фінансування може бути лише заохочувального характеру: на проекти щодо когенераційних установок, за системою, скажімо, накопичення тепла нічного, інших інноваційних проектів. Але все це нічого спільного немає з нагальною необхідністю комплексної реконструкції теплового господарства міста.
Кредит ЄБРР на цей час - це єдиний шанс буквально врятувати наше підприємство.
- На яких умовах пропонується кредит?
- Якщо говорити про відсоток користування ним, то сумарна затратна частина з усіма ризиками, комісіями і т.п. становить в середньому близько 7% річних з подальшим зменшенням до 5%. Тут треба врахувати 5 млн. євро безоплатного гранту і те, що ми матимемо 3 роки відстрочки по платежах. У той же час реальна окупність проекту становитиме лише 3 роки. Тобто на початок погашення кредиту ми вже матимемо реальний економічний ефект від його використання. Якщо взяти до уваги, що на обслуговування кредиту потрібно 4 млн. євро, то, враховуючи грант, ми беремо 15 млн. євро, а через 10 років повертаємо 14 млн. євро.
Сесія міської ради має надати повноваження міському голові на підписання гарантійного договору щодо кредиту... без жодної іпотеки чи будь-якої застави майна громади і мені, як керівнику підприємства, - на підписання кредитного і грантового договорів. Йдеться про винятковий вотум довіри і місту, і підприємству. Наприклад, щодо гранту ми нестимемо відповідальність тільки стосовно виконання зобов'язань з його використання як екологічних коштів.
- Переговори щодо співпраці з ЄБРР тривають майже три роки. У якій стадії вони перебувають сьогодні і чому Житомир?
- Аналогічні проекти успішно працюють у Івано-Франківську, Черкасах, Львові. До речі, уся підготовка Львова до "Євро-2012" йде саме за підтримки ЄБРР. Спеціалісти від ЄБРР надали позитивний висновок щодо кредиту нашому підприємству після кількох ретельних аудитів, внаслідок яких вони переконалися у цілком реальній ефективності цього проекту. Не все йшло так, як того нам хотілося. Рік тому процес підготовки до кредитування призупинився. Щоб відновити його, нам довелося пройти погодження на державному рівні: у Мінфіні, Мінекономіки, Мінпромполітики, зрештою, вийти на НКРЕ. Тільки поточного року нами було пройдено кредитний комітет ЄБРР у Лондоні, якому передувало виїзне засідання техради з відповідним теханалізом. До речі, щодо захисту на техраді - ми були одними з кращих і ми єдині одержуємо грант.
Окрім усього, кредит ЄБРР відкриває можливості з долучення інших серйозних інвестицій, а також коштів шведського фонду НЕФКА, ряду інших грантових установ.
- Припустимо, що депутати міської ради дадуть згоду на кредит ЄБРР. Що робитимете далі?
- Після сесії ми маємо протягом двох місяців сформувати групу підтримки проекту з числа висококваліфікованих спеціалістів, усунути усі наявні в ньому зауваження, прописати умови міжнародного тендеру з його виконання. Нас очікує серйозна робота. Адже після підписання договорів одразу настає відповідальність за терміни використання грошей, які ЄБРР резервує і заводить в Україну.
Щонайпізніше - до середини квітня наступного року ми повинні провести міжнародний тендер з визначення кращого виконавця проекту і одразу після закінчення опалювального сезону приступити насамперед до монтажу когенераційних установок, реконструкції котелень, що обслуговують об'єкти соціального значення - лікарні, дитячі садки, школи тощо. На всі ці об'єкти ми вже маємо готові проекти, що пройшли експертизи з енергозбереження.
Плануємо, що після першого року роботи коштів кредиту будемо економити як мінімум 20% енергоносіїв на реконструйованих об’єктах та вийдемо на цілорічну подачу гарячої води протягом двох років щонайменше у 74 багатоквартирні будинки без збільшення використання палива.
За три роки ми наздоженемо зростання вартості енергоносіїв і стабілізуємо тарифи для населення з одержання послуг нашого підприємства. Крім того, забезпечимо надійність теплопостачання через використання альтернативних енергоносіїв - запровадження котлів, що працюватимуть і на деревних відходах.
- Хто гарантуватиме належну якість реалізації проекту?
- Європейці нікому не дають гроші без особистого контролю за їх використанням. Представники ЄБРР контролюватимуть і проходження тендеру, і використання коштів гранту. Оскільки грант є шведським, то, зрозуміло, що його використання супроводжуватимуть спеціалісти Швеції.
Тендерний комітет формується окремо, так само, як і проектна група з виконання робіт. Всі ці напрацювання вже є, залишилося тільки знайти спеціаліста, котрий добре розуміється на тендерному законодавстві, є фахівцем з теплотехніки, досконало володіє технічною термінологією англійською мовою.
- Дмитре Володимировичу, хоча кредит і грант становлять відносно немалу суму коштів, однак їх буде замало для реконструкції усієї матеріальної бази підприємства. На чому зосередитесь?
- Справді, щоб належно впорядкувати все наше господарство, потрібно близько 700 млн.грн. Тому кредит ЄБРР буде використаний для реконструкції РК-6, що на вул. Жуйка; РК-8 (район військового училища) і РК-5, що обслуговує будівлі, прилеглі до вул. Черняховського.
Шведський грант працюватиме на запровадження альтернативних енергоносіїв і заміну старих мереж з постачання тепла і гарячої води полімерними трубами, що є довговічними в експлуатації і практично не мають жодних втрат. Крім того, проект передбачає застосування когенераційних установок, завдяки яким можна буде забезпечувати городян цілорічною гарячою водою і одержати значну економію електричної енергії.
Наприклад, на обслуговування 74 багатоповерхівок РК-6 і РК-8 завдяки когенераційним установкам (вони перетворюють тепло в електричну енергію) удвічі скоротиться електроспоживання, і мешканці будинків матимуть гарячу воду цілий рік.
За успішного освоєння проекту усі будинки, що їх обслуговують перераховані вище районні котельні, цілорічно матимуть гаряче водопостачання. Більше того, проект ЄБРР передбачає, що 3 з 4 мегават за годину електроенергії, що її вироблятимуть когенераційні установки, можна буде давати за пільговими цінами місту: скажімо, міськводоканалу, ТТУ тощо. У нас настільки велика частка енергетичної складової, що кожна вкладена в неї копійка повертається гривнями.
- Наскільки впевнені, що депутати міської ради стануть Вам союзниками?
- Ні для кого з депутатів не є новиною технічний стан теплового господарства, і вони теж переймаються тим, як його покращити. Кредит ЄБРР дає можливість протягом всього трьох років, тобто ще за нинішньої каденції депутатів, стабілізувати в місті ситуацію з енергоносіями та надійністю теплопостачання. Доволі простий, але переконливий, як на мене, аргумент: хто сьогодні відмовиться, якщо йому запропонують у позичку 10 тис. доларів, які треба буде повернути у сумі 9 тис. доларів через 10 років?
І ще одне, не менш важливе. Кредит ЄБРР, як би хто до нього не ставився, виступає гарантом збереження теплового господарства у власності громади міста як мінімум ще на 10 років, а також він стане надійним гарантом залучення інвестицій на інші комунальні підприємства за аналогічною схемою фінансування.
Автор: Антон Бездетко, редактор рубрики "Місто" на ЖЖ.info