Історія Українського козацтва на Житомирщині
Автор: , 30.11.2020, 17:47:38
Па́волоцький полк — адміністративно-територіальна і військова одиниця України. Створений у червні-липні 1648 року. Полковий центр — місто Паволоч (нині село Попільнянського району Житомирської області).
Історія полку В середині XVII століття в Паволочі нараховувалось 754 двори. Приблизно стільки ж налічувалось у Житомирі та Вінниці. Саме в Паволочі Б. Хмельницький зробив перші кроки по організації оборони України від наступаючих польсько-литовських військ, по відновленню української армії.
Паволоцький полк взяв участь у багатьох головних походах та битвах козацько-польських воєн 1648–1649 рр., 1651 р. та 1652–1658 рр.
Під час гетьманування І. Виговського (1657–1659) полк під керівництвом І. Богуна всіляко підтримував гетьмана, виступив проти його опонентів на чолі з полтавським полковником М. Пушкарем (липень 1658), брав участь у Конотопській битві (липень 1659) проти московських військ.[8]
Паволоцький полк після вступу на гетьманство Юрія Хмельницького перейшов на його сторону і під його керівництвом брав участь у битві під Слободищем (1660) проти польського коронного війська.
У 1666 році полк увійшов до складу гетьманату Петра Дорошенка, він став одним з основних опертів козацької держави.[5] Після Андрусівського перемир'я 1667 року Паволоцький полк залишився за Річчю Посполитою. Територія полку зазнала сильного нищення в період польсько-турецької війни 1672–1676 років і почала занепадати.
За реєстром 1654 року у полку налічувалося 14 міст і містечок.
Паволоч – це була фортеця
Сьогодні село Паволоч Попільнянського району Житомирської області має славу козацького містечка. На території є музей «Народної історії села Паволоч», Експозиції музею вражають відвідувачів представленими експонатами, поглиблюють знання з історії села Паволоч ,яка тісно пов'язана із українським козацтвом , його звичаями та обрядами, що мають глибокі корені козацької державності.
Сьогодні очолює Паволоцький полк генерал-полковник Українського козацтва Пасічник Володимир Григорович - житель села Паволоч.
У селі є пам'ятник Богдану Хмельницькому та могила Івана Поповича (Шрама)– козацького полковника,якого вороги стратили прямісінько в центрі села.
Найбільш відомим на Житомирщині був саме Паволоцький полк
Крайовий отаман
«Поліської Січі» генерал-осавул О.П. Коцюбко
Александр Коцюбко
| 30.11.2020
| Переглядів: 3490
Редакція сайту може не розділяти думку автора статті
та відповідальності за зміст матеріалу не несе.