ЖЖ інфо » Статті » Шопінг » Будинок та затишок |
Вибираючи джерело світла, необхідно враховувати безліч моментів – його дизайн, потужність, створюваний світловий потік. І одним із важливих параметрів, про який теж потрібно пам'ятати, є світлова температура.
Вважається, що будь-який об'єкт, окрім абсолютно чорного тіла, генерує світло з певною довжиною хвилі. Але саме як світло воно починає сприйматися лише з певного рівня температури – 800К. Це відповідає мінімальній світимості від розпеченої залізної болванки. Верхня межа теж є – 20000К, що відповідає темному небу десь у полярних широтах. Але це крайності, а найпоширенішим діапазоном світлової температури для штучних джерел світла вважається область від 2000 до 6500К. І в ній прийнято виділяти 3 типи світла.
До 3000К. Має яскраво виражений жовтий відтінок, що зменшується з наближенням до 3000К. Найближче до простих штучних джерел світла, таких як багаття, полум'я свічки або згадана раніше розпечена металева болванка. Спричиняє легкий розслаблюючий ефект на психіку людини, злегка спотворює сприйняття кольорів – теплі та пастельні, типу жовтого, коричневого чи кремового, стають насиченішими, а холодні, типу фіолетового чи синього, навпаки, більш блідими, зміщеними в інший бік колірного спектра.
Що поєднує всі ці місця? Те, що людина там може почуватися розслаблено та затишно. І тепле світло цьому чудово сприяє.
Або денне світло. Від 4000 до 4500К. Дійсно відповідає освітленню від сонця, що знаходиться на рівні горизонту. А ось світло від сонця в зеніті опівдні - це вже 5000К, що вже ближче до холодного, але про це пізніше. У будь-якому випадку, денне світло – універсальна штука. Сприйняття кольорів не змінює, простір не спотворює, має помірний стимулюючий ефект на людську психіку. Тому лампи з такою температурою свічення використовуються повсюдно за умовчанням, якщо немає бажання або можливості грати зі світловими акцентами та зонуванням простору.
Від 5500К. Чинить виражений стимулюючий ефект на людську психіку. Настільки, що довго перебувати в приміщенні, обладнаному джерелами світла з такою колірною температурою, не дуже комфортно для очей. Плюс воно також спотворює сприйняття кольорів, але вже з іншого боку спектра – синій, зелений та фіолетовий стають насиченішими, срібло та метал блищать краще, а теплі тони стають бляклими та невиразними. Зазвичай використовується у наступних місцях:
Що їх поєднує? Необхідність тривалий час концентруватись на якихось конкретних завданнях. І з цим завданням холодне світло непогано справляється.
Світлова температура може значно впливати на відчуття та враження людини, якщо її правильно підібрати. Що досить складно, тому що вимагає хорошого розуміння композиції, дизайну та правил зонування приміщення. Самостійно з цим впоратися можна, але набагато надійніше довірити цю справу професіоналам. Наприклад, із компанії VisionLighting. Адже вони чудово розуміються на всьому, що стосується освітлювальних приладів і всього, що з ними пов'язано.
Джерело: https://visionlighting.ua/tsvetoperedacha-sveta-na-chto-vliyaet-kak-etim-polzovatsya/
Автор: Марія Прокопенко, редактор рубрики "Будинок та затишок" на ЖЖ.info